RRTV podává trestné oznámení za praktiky v placených kvízech Active TV

Noční hru se sirkami dlouhou dobu vysílala společně s Active TV i hudební televize Óčko. Foto: repro Óčko TV

Noční hru se sirkami dlouhou dobu vysílala společně s Active TV i hudební televize Óčko. Foto: repro Óčko TV

Regulační rada věnovala dvě strany zápisu ze svého posledního zasedání popisem nečestných praktik v pořadech televize Active TV. Bylo podáno dokonce i trestní oznámení pro podezření z podvodu.

Důvodem těchto kroků je zejména nejednoznačnost soutěžních zadání ve vysílání televize Active, která může mást diváky. Navíc, deklarované správně odpovědi jsou ze strany regulátora rozporovány. Příkladem mohou být hry se sirkami nebo mincemi. Fígl her se sirkami byl už několikrát popsán a odhalen, v případě mincí má divák sečíst hodnotu všech platných mincí. Problém nastává ve chvíli, kdy provozovatel svévolně prohlásí některé mince za neplatné a naopak.

Regulační rada k tomuto problému napsala, že odhalení správné odpovědi spočívalo v takové racionálně neuchopitelné podmínce, že ji soutěžící nemohl odkrýt. „Chyby na mincích nebylo možné identifikovat ani poté, co moderátorka správnou odpověď ukázala a kdy byly chybné mince označeny červeným kroužkem,“ uvádí zápis RRTV.

Znamená to, že i když se nějaká mince na obrazovce jasně jeví jako platná, nemusí tomu tak být. Stačí, aby provozovatel provedl byť jen malou, na obrazovce prakticky neviditelnou grafickou korekci dané mince, a už ji prohlásí za neplatnou. V takovém případě nemá divák prakticky žádnou šanci dobrat se správné odpovědi.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kromě podání trestního oznámení pro podezření z podvodu posunula i podnět k Ministerstvu financí. To se bude soutěžemi na Active TV znovu aktivně zabývat.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .