Proč nemohou mít čeští diváci trvalý přístup k programu Digi sport 2?

Provozovatel české satelitní platformy Digi TV v neděli večer překvapil, když na krátkou dobu umožnil českým abonentům sledovat druhý kanál z rodiny Digi sport. Jak se později ukázalo, nešlo o náhodu.

Digi sport má v některých zemích až tři kanály.

V Rumunsku má Digi sport až tři kanály. V Maďarsku a na Slovensku vysílají dva, v České republice je k dispozici pouze jeden.

Čeští abonenti si musí vystačit pouze s prvním programem

Provozovatel následně přiznal, že by mohl tento kanál odemykat častěji i pro české diváky, byť vysílací práva vlastní primárně pro Slovensko, kde je i trvale dostupný. Čeští abonenti satelitní služby Digi TV si musí vystačit pouze s prvním sportovním programem Digi sport.

Toto řešení je pochopitelné. Provozovatel má většinu vysílacích práv vypořádanou jen pro území Slovenska, tudíž nemůže svůj program zpřístupnit českým divákům. Jenomže, plánované krátké vysílání v neděli večer naznačilo, že ani český divák by nemusel přijít zkrátka. Sporadické uvolňování obsahu má však jednu vadu na kráse – divák prakticky nemá šanci předem zjistit, kdy bude moci sledovat vybraný přenos i na druhém programu. Prakticky se k němu může dostat pouze náhodným přepínáním.

Kompromisní řešení? Vypínání přenosů, které nejsou pro český trh

Vedení Digi TV by ale přece jen mohlo přistoupit na určitý kompromis. Pokud by se rozhodlo zpřístupnit druhý kanál trvale i pro české diváky, mohlo by pouze blokovat obraz u těch přenosů, kde nevlastní práva. Šlo by tedy o jakási negativní programová okna, kde by visela jen textová informace o nedostupnosti přenosu. Digi sport ale na dvojce nabízí mnoho přenosů i záznamů, které se souběžně objevují i na jednotce. Většina obsahu by tedy mohla být bez problémů přístupná i pro český trh.

Ano, vypínání obrazu například u nejatraktivnějších přenosů fotbalové Ligy mistrů UEFA by určitě diváky nepotěšilo. Na druhou stranu, vždy mají možnost shlédnout tyto duely na českých stanicích.

Když už Digi sport jednou přistoupil ke krátkodobé „ochutnávce“ svého druhého programu i pro české diváky, měl by hledat řešení, jak se k nim dostat trvale. V opačném případě riskuje možné negativní reakce, které od zdejších abonentů nejsou ojedinělé.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: