Personální veletoče České televize, aneb co nás čeká v budoucnosti

ct_allMinulý týden jsme se dočkali oznámení jmen manažerů, kteří povedou Českou televizi, Jiří Janeček jména zveřejnil na zasedání Rady České televize. Ačkoli se většina jmen dříve zmiňovaných potvrdila, dočkali jsme se i zajímavých odchodů. Z týmu České televize překvapivě odchází Kateřina Fričová, nynější programová ředitelka ČT měla mít na starosti ČT2.

Manažerem programových okruhů se má stát Radek Žádník, na starosti bude mít vytvoření programového plánu České televize na příští rok a navíc vytvoří novou organizační strukturu. Výkonným ředitelem ČT1 byl jmenován Radan Dolejš, ČT2 povede Jan Mrzena, ČT24 Roman Bradáč a konečně ČT4 Jiří Podmokelský. Ve vedení zůstane také Milan Fridrich, pod jeho taktovkou mají vznikat nová média a internetový okruh ČT5. Vývoj nových formátů bude mít na starosti Andrea Majstrovičová. Tým pak posílí Vlastimil Ježek, bývalý ředitel Českého rozhlasu.

PŘEČTĚTE SI BLOG: Já plátce televizního poplatku

Největší drobnohled čeká zajisté Radana Dolejše

Naše cesta je programováním tvorby pro děti a mládež a spoluprací s internetem televizi omladit, ale zároveň o starší diváky nepřijít,“ popisuje Radan Dolejš, bývalý dramaturg zábavy na komerční Nově a čerstvě potvrzený šéf projektu ČT1 pro server Mediář. S velkou chutí jsem si přečetl rozhovor s Radanem Dolejšem. Vím, že část veřejnosti nesla jeho pověření nelibě. Na druhou stranu, pokud se mu jeho slovní záměry a myšlenky podaří přetavit do reálného programu, nemyslím si, že na tom bude Česká televize špatně.

Prvnímu okruhu v současné době rozhodně chybí přehlednost a některé kroky jsou nesmyslné. Proč nás i Česká televize musí kolem 13:30 zásobovat pochybnými seriály (příklad – McLedovy dcery). Líbí se mi možnost rozšíření programu Sama doma (a to i když nejsem cílovým konzumentem). Například v Německu je plno zajímavých obdobných formátů, ruku v ruce s tímto krokem je však třeba mírně pozměnit koncept.

Radan Dolejš plánuje radikální úpravu access time (tedy vysílacího času před hlavním programem). Několik let v programu figurují magazíny, kam se podějí? V 17:30 nastoupí zkrácené regionální zprávy, v 17:45 se máme těšit na staré československé a české seriály, příští rok to bude kompletní Nemocnice na kraji města. Sláva! Další várka archivních dílek z archivu, nestačí už nedělní slot dopoledne, v němž se neustále dokola opakují ty samé seriály… Na první pohled to tak vypadá, ale v roce 2012 se dočkáme konečně pozitivní změny. Seriály jednoznačně vytvoří divácký návyk a přitáhnou početnou obec. Za dva roky bychom se měli dočkat denní soutěže a půlhodinový denní seriál. Jsem upřímně zvědav na „veřejnoprávní Ulici„. Doufejme, že námět seriálu bude duchaplnější než pustý sitcom Horákovi. Pátek by měl být v tomto ohledu výjimečný a nabídnout soutěže typově podobnou Videostopu. Události na ČT1 půjdou ve zkrácené verzi, po nich následují Události v regionech. ČT24 si zachová plnou stopáž.

timthumbzdroj: www.mediar.cz

Pověřený ředitel Dolejš neskrývá, že ČT1 musí být sledovaná. A nezbývá než souhlasit. Přijde mi komické, aby výkladní skříň České televize neměla mít sledovanost. Člen rady STV nedávno prohlásil, že klesající sledovanost je důkazem vrůstající veřejnoprávnosti. Obávám, že tomu tak úplně není, STV je v „jen“ v hluboké krizi. ČT2 nemá cílit na většinového diváka, proč by ČT1 neměla? Například soutěže v českých obrazovkách citelně chybí a jen s velkým povděkem kvituji úvahy o nových soutěžích v ČT!

Server Mediář v rozhovoru navíc přinesl informace o tzv. tematických dnech. Jasně vyprofilované bloky jsou patrně největší výhodou. V každém okně je aspoň jeden formát, který obohatí stávající nabídku České televize. Posuďte sami.

pondělí Máte přehled Velká zábavná publicistika, cestopis, Reportéři ČT, zahraniční film
úterý Napětí střídá zábavu Velká soutěž (Milionář, Risking It All,…), talk-show
středa Silné příběhy Pošta pro Tebe, ženská talk-show, dokument o osobnosti
čtvrtek Chytrá zábava Hrané dokumenty (BBC, ZDF), Máte slovo, hudební okno
pátek Pro celou rodinu Seriál, 13. komnata, talk-show (možná Karel Šíp), horor / sci-fi
sobota Velká sobotní noc Velká zábava, film, noční kino
neděle Česká neděle Best of 3+1, Trapasy, česká tvorba.

Odvážným krokem jsou úpravy v nedělním slotu. Každou neděli má otevírat výběr nejzajímavějších povídek z cyklu Miroslava Donutila 3+1, po ní následuje český původní film. Ano, české filmy v 20:00 trpí kvůli komenrční konkurenci. Pokud Radan Dolejš vše dodrží a půjde dle plánu, doufejme, že zábavné formáty budou dělat čest České televizi a inspirují se kvalitními pořady ze zahraničí.

Kateřina Fričová končí, přichází Jan Mrzena

Je poměrně s podivem, že projekt, který vedla Kateřina Fričová, převezme někdo jiný. Sama sice několikrát uvedla, že jí musí vyhovovat tým, s nímž má pracovat. Jan Mrzena se nevyjádřil zatím konkrétně, jak má druhý okruh v budoucnu vypadat. Server Digizone napsal, že Jan Mrzena pouze v projevu děkoval Kateřině Fričové za vykonanou práci a popsal historii ČT2. Snad nemluvím jen za sebe, když řeknu: „Nechť z ČT2 už konečně zmizí sportovní přenosy.“ ČT4 má sice zhruba stejné pokrytí jako ČT2, majitelé práv si diktují svět. Jiný prostor má připomínat ARTE… bude tomu tak?

GLOSA: Sportu se ČT 2 jen tak nezbaví

mrzena_fricova

Proč odchází Milan Fridrich z ČT24?

Podivno vládne na pozici šéfa ČT24. Proč nezůstává v křesle Milan Fridrich, který i přes všechny výtky, dokázal vytvořit kvalitní médiu veřejné služby a navíc s vysokou sledovaností? Ředitel Fridrich sice zůstává v ČT ve vrcholné funkci, nebude ale tam, kde budoval dlouhá léta.

Zpravodajskou ČT24 povede Roman Bradáč, současný šéf Kanceláře generálního ředitele a bývalý zámořský zpravodaj. Podle něj je ČT24 „ve velmi dobré kondici„, má ale stále co zlepšit, například prohloubit komunikaci.

Server Digizone pak včera přišel s informací, že v České televizi (podle zdrojů uvnitř samotné televize) nastane změna šéfredaktora zpravodajství. Na pozici Michala Petrova má nastoupit Karel Novák, šéfredaktor Redakce zpravodajství Ostrava.

Milan Fridrich chce vytvořit ČT5, ryze internetová platforma nabídne časem vlastní obsah, jednat se má i o výběr z ivysilání. Zároveň chce Milan Fridrich provozovat 14 krajských zpravodajských webů pokrývající informace z regionu. Divize nových médií, kterou ředitele Fridrich povede, vznikne 1. srpna.

No a co s ČT4? Také Jiří Podmokelský chce přivést mladé diváky k televizi, zaměřit se na domácí sport a přinést škálu magazínů o sportu, osobnostech, ale i zábavné pořad, soutěže a talk-show.

fridrich_janecek

Co znamenají personální zemětřesení pro diváky?

Velká restrukturalizace měla především přinést nižší počet členů nejvyššího vedení. To se sice podařilo, na druhou stranu se zvýšil počet členů managementu na nižší stupni. Přinese aspoň lepší členění programu? Nejnadějnější je rozhodně projekt Radana Dolejše. Ať si říká, kdo chce, co chce… soutěže a zábava na veřejnoprávní obrazovky patří a je na co navazovat. Nebude-li Česká televize tolik vytahovat z archivu (když tak prosím aspoň ne pořád to stejné) a konečně odvysílá zajímavé soutěže, jen tak dál. Diváci dokonce v novém formátu budou mít možnost vybrat námět na nový seriál.

Otazníky visí na druhým program. Budu-li příjemně překvapen, nemůžu nic namítat. Upřímně jsem zvědavý na projekt ČT5 a další nová média. A pevně doufejme, že i Roman Bradáč bude brousit diamant a klenot ČT nejvyšší – ČT24.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .