Sportu se ČT 2 jen tak nezbaví

fotbalmalyGLOSA – Není to tak dávno, co management České televize sliboval úplnou eliminaci sportovních pořadů z programu ČT2. Po spuštění specializované sportovní Čtyřky a srovnání pokrytí obou kanálů v terestrickém vysílání se však sport vysílá na Dvojce i nadále. Tento stav může trvat ještě několik let, pokud si to majitelé vysílacích práv budou přát. Je pravděpodobné, že k úplnému odsunutí nedojde.

Dvojka i Čtyřka mají shodné pokrytí

Vedení České televize se snaží působit autonomně, pokud jde o zásadná rozhodnutí a strategické plány. Jenže v oblasti programmingu se nezávislost vytrácí hned, jak se objeví majitelé vysílacích práv. Ti si totiž diktují, co a za jakých podmínek se může vysílat. A pokud chce televize přinášet atraktivní a zajímavé disciplíny, musí jim vyhovět.

Sport se v posledních desetiletích vysílal zásadně na Jednotce nebo na Dvojce. Jinudy cesta nevedla, jelikož Česká televize měla do roku 2004 jen dva kanály. A program ČT 4 Sport vznikl ještě o dva roky později ale s jasným cílem – soustředit všechen sportovní obsah na jeden kanál, a co nejdřív dohnat Dvojku v počtu pokrytých domácností.
Co se týče pokrytí, tento cíl se podařilo splnit bezezbytku. Přispělo k tomu rozšiřování digitálního terestrického pokrytí multiplexu 1 na úkor omezování analogového signálu ČT 2. Tím se dosah Dvojky a Čtyřky vyrovnal. Jenže, když vedení České televize ohlásilo záměr odsunout všechen sport z Dvojky do podzimu tohoto roku, nastala u majitelů sportovních práv menší panika.

BLOG: Já plátce televizního poplatku

Gambrinus liga

Divácký návyk na Dvojku

I když je pokrytí obou programů totožné, divácký návyk je přece jen silnější u Dvojky než u Čtyřky. A stejně tak i potenciální divácká skupina je mnohem širší. Ten, kdo má zájem o kulturní vysílání na ČT 2 si asi stěží někdy přepne na ČT 4. Pokud mu ale sport naservírujete přímo na Dvojce, moc možností mu nezbude.

Podobně vyznívá i záměr postupně omezit reklamu v České televizi. I kdyby se někdy podařilo zákonem zrušit veškerou reklamu ve vysílání ČT, i tak by existovaly výjimky. Reklama by byla přípustná v situacích, kdy to výslovně požaduje majitel práv. Tato výjimka by se týkala především sportovních přenosů, ale i jiných akvizic.

K TÉMATU: ČT má problém – musí vrátit sport na ČT2

Rozhodující je přání majitelů práv

A jsme u stejného problému. Pokud si majitel práv „dupne“, a prosadí si do smlouvy podmínku vysílání reklamy před a po skončení pořadu, je to jeho právo, a televize bude muset ustoupit. Pokud by zákon na podobnou výjimku nepamatoval, televize by daný pořad jednoduše vůbec nesměla vysílat.

Dokdy tedy vydrží sport na ČT 2? Troufám si tvrdit, že tam bude diváky „obtěžovat“ ještě minimálně pět až sedm let. To je doba, po kterou má Česká televize nakoupena vysílací práva na velké sportovní akce – Olympijské hry, Mistrovství světa či Evropy ve fotbale nebo MS v hokeji. A mimochodem, i domácí svazy budou trvat na vysílání některých soutěží na Dvojce. Příkladem je fotbalová Gambrinus liga, která se každé pondělní odpoledne objeví na ČT 2, minimálně v nejbližších dvou letech. Protože majitel práv na tom trvá. V tomto případě je majitelem práv dceřiná společnost Sazky. I zde se tedy ukazuje, že Dvojka se sportu jen tak nezbaví.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. Maxx

  No a? Sport je stejně to nejlepší, co kdy na dvojce běželo. Nebo se snad někdo z vás na ty jejich nudný ptákoviny, rádoby obaleny do kategorie kultura a něco pro náročnějšího diváka, dívá? Pochybuju… Jsou to laciný papundeklový magazíny, kde se tlachá o ho**ě, reprízy a další nesmysly. Jediný co ještě stojí za zmínku jsou některé filmy z Filmového klubu, některé zahraniční dokumenty a Simpsonovi, který ale stejně s koncem 20. série budou jen na COOL. A zaplať pánbůh za COOL, protože to je jediná česká televize, která pochopila, že máme rok 2011. ČT2 je oproti tomu tak o 40 let zpátky.

  1. SETI72

   Ééé… co že to máme za rok?
   A sport patří na ČT4, nikam jinam. Na dvojku ne, tam je JINÝ PROSTOR.

 2. Maxx

  Za půl roku už bude ten můj příspěvek platit, teď si toho překlepu nebudeme všímat. Ach, já futurista jeden.
  Jinak ‚jiný prostor‘ znamená ‚nudný a nezáživný prostor‘? Bohužel ČT2 mě ještě nikdy nepřesvědčila o tom, že nabízí opravdu zajímavou alternativu k dalším TV a opravdu mě jako koncesionáře nepřesvědčila o tom, že stojí za pravidelný měsíční odsun peněz z mého konta. Opravdu jediné co na ČT2 za něco stojí je právě sport, který jako jediný dokáže vyšvihnout Dvojku na maximální čísla sledovanosti. Celkově to pak na ČT za moc nestojí, s výjimkou zmíněných The Simpsons, Filmového klubu a také starších původních seriálů z dob Života na zámku, kdy jsme u Jedničky seděli opravdu celá rodina. Plus ještě za zmínku stojí společné mezinárodní projekty EBU jako Hry bez hranic nebo Eurovision Song Contest. Na to ovšem už ČT taky zvysoka kašle. Takže děkuji, ale nudné magazíny o tlachání o ničem obalené v papundeklovém hávu mě opravdu nelákají.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .