Nové celoplošné televize TV7 se jen tak nedočkáme

tv7Regionálně zaměřená celoplošná televize TV7, která má vysílat filmový a seriálový program, by se mohla v digitálním vysílání objevit ještě letos. Ale taky nemusí. Provozovatel televize totiž nechce přistoupit na podmínky operátora multiplexu 3, v němž má vysílat. I když se nová televize měla objevit již před rokem, zahájení vysílání je zatím v nedohlednu.

Technická překážka – nedohoda s operátorem

Novou televizi připravuje společnost EBD Holding podnikatele Jaroslava Berky, který provozuje regionální studia RTA. Pro tuto televizi vlastní kompenzační licenci pro digitální vysílání, o kterou požádal před dvěma lety. Podle zákona měla nová stanice TV7 zahájit vysílání nejpozději do jednoho roku – tato lhůta vypršela loni v květnu. Jenže diváci se na svých set top boxech a digitálních přijímačích nového programu nedočkali.

Příčinou je tzv. technická překážka, kterou vyvolal spor provozovatele stanice s operátorem multiplexu. TV7 má totiž vysílat v síti společnosti CDG, kde nyní působí například zpravodajská Z1 nebo lifestylová Public TV. Problém je v tom, že TV7 chtěla zahájit vysílání pouze v Brně, a postupně se rozšířit do dalších oblastí, zatímco provozovatel vysílací sítě trval na tom, že novou televizi zařadí do všech oblastí, kde působí.

K TÉMATU:
Digitální TV7 může začít vysílat, prozatím pouze v Brně
Spor mezi CDG a TV7 není u konce

barrandov1-velkyPrvní plnoformátovou digitální televizí je Barrandov. Foto: vysílání TV Barrandov

ČTÚ rozhodl ve prospěch multiplexu 3

Celý spor se týkal i ceny, kterou měl operátor svému klientovi účtovat. Multiplex 3 totiž v současné době nemá na trhu praktickou konkurenci. Kromě společnosti CDG totiž na trhu působí ještě Česká televize, která vysílá síť se svými programy, a pak je tu multiplex 2, který provozují České Radiokomunikace. Ten je kapacitně zaplněn, protože v něm působí až pět programů – dva kanály Novy, dva programy Primy a jeden kanál televize Barrandov.

Kromě těchto hráčů má svou síť i společnost Telefónica O2, která v ní šíří testovací vysílání České televize a Novy ve vysokém rozlišení a nově i hudební televizi Óčko ve standardním rozlišení. Jenže tato síť vysílá pouze zkušebně v Praze, Brně a Ostravě. Čas od času spustí i vysílač v jiné oblasti, ale zatím nemá síť vybudovanou tak, aby byla atraktivní pro celoplošné televize. I proto zatím nemá tato síť žádné relevantní klienty.

PSALI JSME: TV7. Jaká bude, pokud bude?

nova-kolotoc-velkyZískají Nova s Primou novou relevantní konkurenci? Ilustrační foto: archiv vysílání TV Nova

Multiplex 3 je tak jedinou možností pro nové televize, jak začít vysílat ve více regionech současně a pokrýt tak většinu obyvatel České republiky. Na základě toho byl Český telekomunikační úřad nucen řešit spor nejen o cenu, ale i rozsah služby. Může si operátor stanovit, do kterých regionů pustí svého klienta, nebo musí respektovat přímo přání klienta?

ČTÚ tento spor rozhodl ve prospěch operátora vysílací sítě. To znamená, že TV7 nemůže zahájit vysílání jen v Brně nebo ve kterékoliv jiné oblasti, ale musí se podřídit podmínkám operátora multiplexu. A ten požaduje zařazení nové televize do celé své sítě, protože ji musí provozovat tak jako tak. A pokud by umožnil některým televizím jen částečné pokrytí, byl by na provozu ostatních vysílačů ve ztrátě.

Začátek vysílání? Možná na podzim

I když se spor obou subjektů podařilo vyřešit, provozovatel televize se vůči tomu odvolal. Případem se teď bude zabývat rozkladová komise ČTÚ. I nadále tak trvá technická překážka, která oficiálně brání nové televizi zahájit vysílání. Pokud by se ale TV7 rozhodla, že chce celý proces uspíšit, může její vlastník stáhnout tento spor z půdy ČTÚ a zahájit vysílání kdykoliv bude potřebovat. Neoficiálně se hovoří o začátku vysílání na podzim. Zda se tento termín podaří dodržet, zatím není jasné.

O tom, jak by vysílání TV7 mohlo vypadat v praxi, jsme psali již před rokem. Navzdory domněnkám by se nemělo jednat o televizi plnou regionálních zpráv, nýbrž o klasickou plnoformátovou televizi po vzoru Primy nebo Barrandova.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Jose

    Celá TV 7 je bohapustý podvod a Berka je s takovými podvody vyhlášený a známý. Tak ať vrátí celoplošnou licenci a je to. Ale pokud ji má, má vysílat celoplošně na to ji dostal. Tak jaképak, jenom Brno ? Ale on ,,teď“ zjistil, že na celoplošné vysílání nemá peníze… A ,,teď“ zjistil, že chce jen v Brně…To už zkoušel i jiné podvody, jako ať mu zaplatí vysílání v jiných krajích stát apod. z daní občanů… Já osobně zcela žádné regionální zloděje nepotřebuju. Ať tomu lumpovi už konečně někdo sebere licenci a ať táhne už jednou pro vždy k čertu…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .