Nemůžete naladit ČT Déčko a ČT art? Poradíme vám

Česká televize v noci z 31. března na 1. dubna 2018 provedla změny v distribuci svých programů. Pokud vám v průběhu velikonočního víkendu zmizel z vašeho přijímače dětský kanál ČT :D, přinášíme informace o tom, kde jej můžete i nadále sledovat.

Chytrá televize přináší divákům nové možnosti. Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Chytrá televize přináší divákům nové možnosti. Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Déčko můžete i nadále sledovat na novějších přijímačích. Do starších přijímačů se vrátí v červnu

O půlnoci ze soboty na neděli ukončil dětský kanál Déčko vysílání v celoplošném multiplexu 3. Tento multiplex byl pro mnoho diváků jedinou cestou jak sledovat ČT Déčko a ČT art na běžnou anténu. V nejbližších dvou měsících bude toto vysílání k dispozici v omezeném režimu. Pak se znovu vrátí do celoplošného multiplexu 1, kde se vysílají další programy České televize a Českého rozhlasu.

Ukončení vysílání Déčka v multiplexu 3 souvisí se změnou distribuce programů ČT, které můžete přijímat na běžnou anténu. Česká televize před několika dny spustila úplně nový celoplošný multiplex s názvem Přechodová síť 11, který ale vysílá v modernějším standardu DVB-T2. Na starších set top boxech a televizních přijímačích jej tedy už nenaladíte. Pokud jste si ale v posledních letech zakoupili modernější TV přijímač s certifikací pro DVB-T2, můžete Déčko sledovat i nadále a to dokonce ve vysokém rozlišení.

Jak naladíte novou televizní stanici Prima KRIMI?

Nový kanál Prima KRIMI zaměřený na kriminální a detektivní tvorbu startuje na Velikonoční pondělí. Naladit si ho můžete bezplatně na běžnou anténu. Dostupný by měl být také u většiny kabelových a satelitních operátorů.

....

Automatické ladění může najít Déčko v jiných vysílacích sítích

Pokud tedy máte novější přijímač, zkuste zvolit automatické ladění. Nový DVB-T2 multiplex České televize pokrývá více než 97 procent obyvatel ČR a je tedy výrazná šance, že ČT :D naladíte společně s dalšími programy veřejnoprávní televize.

Automatické ladění vám zároveň pomůže zjistit, zda přijímáte některou z regionálních sítí DVB-T, kde Déčko i nadále vysílá. Programy ČT :D a ČT art vysílají ve třech regionálních multiplexech a pokrývají většinu republiky. Toto pokrytí ale není dostatečně, což se ukázalo už při spuštění v roce 2013. Z tohoto důvodu Česká televize zahájila spolupráci s multiplexem 3, která nyní skončila.

A to je i důvod, proč na začátku června plánuje vedení ČT další výraznou rošádu v distribuci. Déčko se společně s ČT art přesune do celoplošného multiplexu 1, kde bude dostupné všem divákům, kteří nyní přijímají ostatní stanice České televize. Pokud tedy nemůžete Déčko naladit nyní, zkuste vyčkat do 1. června a následně byste jej měli mít znovu k dispozici.

Klienti kabelových a satelitních operátorů mohou Déčko a Art sledovat i nadále

Výše uvedené změny v distribuci se netýkají kabelových, satelitních a IPTV operátorů. Pokud si tedy platíte nabídku kabelové nebo satelitní televize, Déčko můžete sledovat i nadále bez omezení. Pokud jej váš operátor doposud poskytoval, nemá důvod to měnit.

Případné změny musí řešit pouze diváci, kteří sledují televizi pomocí běžné antény a nemají ještě modernější přijímač s podporou DVB-T2, případně nejsou v dosahu některé z regionálních sítí. Takových diváků mohou být teoreticky statisíce a právě pro ně připravuje Česká televize náhradní řešení, které se z technických důvodů projeví až na začátku června.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .