Na vlastní oči dnes vidíme, čeho všeho schopný je Radek John

radekjohnmalyGLOSA – Mediální přestřelka, která se strhla poté, co Radek John ohlásil, že se vrací do stavu novinářského, ukazuje na několik zásadních nedostatků ve vztazích s jeho kolegy. Díky tomu se dozvídáme, že v posledních letech vlastně nebyl tím, za koho ho všichni máme – důvěryhodným, ani novinářem.

Aniž bychom chtěli být nepříjemní, určitě se shodneme na tom, že politik Radek John svým vstupem do Věcí veřejných dal v sázku svou důvěryhodnost. A postupně o ni přišel – nejprve tím jak se mu na hlavu sesypaly problémy na Ministerstvu vnitra a posléze i jako předseda Věci veřejných, když stál za mediálně zcela zdiskreditovaným Vítem Bártou až do poslední chvíle.

Zřejmě nebudu sám, koho napadlo, jak by asi Radek John mluvil o Vítu Bártovi, pokud by nikdy nevstoupil do politiky a i nadále stál v čele publicistiky TV Nova? Viděl by v něm „politického dinosaura“ nebo oběť systému? Odpověď asi nebude těžké si domyslet…

A v nynější situaci se Radek John hodlá vrátit do pozice důvěryhodného a respektovaného novináře, jež bude „bojovat s korupcí“. Nejen na první, ale i na druhý a třetí pohled to zní minimálně komicky, možná až cynicky. A k tomu všemu se objevují otevřené dopisy od dvou někdejších velice blízkých spolupracovníků Radka Johna. Ještě stále skutečně respektovaný novinář Josef Klíma poukazuje na to, že Radek John novinářskou profesi v posledních deseti letech vlastně ani nevykonával. Nic nenapsal, nic nenatočil a mnohdy ani reportáže svých kolegů neviděl – pouze je uváděl ve vysílání.

První šéfredaktor pořadu Na vlastní oči Radek Bajgar šel ještě dál a napsal, že John rozprodal a zničil kredit pořadu a prodával ho mafiánům na drobné. I když v tomto případě jde o zřejmé zveličení, poukazuje to na fakt, že Radek John nemá u svých kolegů z branže příliš velký respekt. A jeho slova o potírání korupce a boji proti nepravostem už nemůže brát nikdo vážně.

Pokud to Radek John myslí ohledně návratu k žurnalistice vážně, měl by začít od nejnižších pater. V roli reportéra by mohl ukázat, že své řemeslo skutečně ovládá a získat zpět část ztraceného kreditu – za předpokladu, že by ve svých reportážích šel skutečně do hloubky problému a přispěl k objasnění několika závažných kauz. Druhým předpokladem je, aby v televizi Barrandov měl opravdu tak velkou tvůrčí svobodu, že by si mohl dovolit zobrazit i politicky nejcitlivější kauzy. Pak by se mohl stát znovu důvěryhodným.

A je tu ještě jedna důležitá podmínka – pokud chci být seriozním novinářem, musím se vzdát poslaneckého mandátu – jelikož vykonávat profesi novináře i politika současně – to už je nepřípustné naštěstí i v České republice. Jenomže zatím Radek John ukazuje pouze to, že nechápe ani tento základní princip. A to není moc dobrý předpoklad pro restart novinářské kariéry.

Autor článku:

Komentáře (8)

 1. Barka

  No a teď mě vysvětlete, k čemu vlastně novináři , politologové , Hyde park a
  podobné srandy jsou? Nebylo by lepší , aby tito lidé, kteří nemají žádnou šanci
  něco změnit , šli sadit smrčky do Krkonoš?

  1. jx2

   to se mi líbí :)

 2. Ivo Rottenberg

  Myslím, že pro Radka Johna skončila hra na solidního a poctivého. Byl to podvraťák od dob, kdy si hrál na publicistu. Dlouho mu vydržela „neoficiální“ bigamie a jako politický kovboj se také nevyznamenal. Předpokládám, že je mu cizí i etika, jak politika, tak novináře. Za vrchol drzosti považuji jeho snahu stát se obojím současně. Naštěstí šéfredaktorovi Týdne to včas došlo a dementoval zprávy o tom, že John budou součástí redakce. A boj s korupcí? Ano, ale ne proti korupci?! Měl by se ucházet o místo v rádiu Jerevan. Prý TV Barrandov. Té je mi líto.

 3. Barka

  A proř zrovna John? Vždyť v různých redakcích , TV štábech , kontrolních orgánech
  a spoustě dalších ,sedí pijavice , které vám klidně ufiknou krk a pro ně se musí
  vytápět kanceláře, musí tam být uklízečky , služební auta , nadprůměrné platy.
  Nebo jste někdo zaznamenal nějaký přínos pro republiku třeba z Hospodářských
  novin nebo z pořadu Jílková, Hyde parku, ekonomického magazínu? To jsou tisíce
  a tisíce darmošlapů , jejichž práce nemá žádný smysl. Včera pozvali do Hyde parku
  dalšího zbytečného darmošlapa – amerikanistu, jméno nevím. Co má náš národ
  společného s nějakým černochem, proč a komu to vysílají? Dle mého by mohli
  v Hyde parku ukazovat dokumenty, jak tenhle černoch nechává cílevědomě vyvražďovat
  obyvatele cizích zemí. A novináři se diví proč vyhráli komouši , protože jsou
  lidi nasraní a já jako antikomunista jim přeju vše dobré a koupeným pravicovým
  novinářům a televizím osobní krach. JOhn nic neposere ani nezlepší.

  1. Ivo Rottenberg

   Vtip je v tom, že John se díky svým lžím dostal do vrcholové politiky a nyní chce, resp. chtěl, (zne)využívat informace, které jako důvěrné získají lidé v bezpečnostním výboru. Myslím, že s těmi informacemi hodlal kšeftovat nebo někoho i vydírat.

  2. Jose

   John hlavně je a byl udavač a agent STB a jako takový nemá co dělat ani v TV ani v politice.

  3. Barka

   Ti , co dostávali v NSR dolary nebyli o nic lepší. JInak s e John zařadil mezi
   tisíce a tisíce parchantů v Praze. A to jsem vzpomněl jen Prahu. Peníze a chlast
   dostali jiné kabrňáky než je nějaká figurka jménem John. Za těžkého zločince,který
   ožebračil tuto zemi o miliardy podvodem můžete dát třeba Schwarzenbergera nebo
   jak se jmenuje. Seznam darebáků by byl dlouhý až na Měsíc. Tisíce a tisíce supů
   a někdo se pozastavuje nad nějakým Johnem. Jose a jak může nyní být agentem StB?
   Nespletl jsi si dobu?

  4. Ivo Rottenberg

   Jó, neřest vládne světu….

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: