Místo zrušení koncesionářských poplatků možná přijde zvýšení

rtvs_logo_velke_perexNa Slovensku dochází v těchto týdnech k paradoxní situaci. Ještě před rokem slibovala bývalá vláda vedená premiérkou Ivetou Radičovou úplné zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Současná vláda podobný krok nejenže neplánuje, ale připouští dokonce i zvýšení koncesí.

Popudem k možnému zvýšení poplatku na šest euro měsíčně (cca 150 korun) má být výzva nového generálního ředitele Rozhlasu a televize Slovenska Václava Miky. Ten podobně jako současný šéf České televize Petr Dvořák dlouhodobě působil na postu generálního ředitele televizní jedničky. Zatímco Petr Dvořák šéfoval společnosti CET 21, držiteli licence TV Nova, Mika byl v čele dceřiné společnosti Novy na Slovensku, která provozuje televizi Markíza. Oba manažeři se s vlastníkem televizí, bermudskou společnosti CME vedenou rumunským manažerem Adrianem Sarbu, nerozešli v dobrém. Paradoxně, oba se nakonec probojovali do čela veřejnoprávních médií, kam si přivedli i část svých kolegů do vrcholového managementu.

Nový šéf slovenské RTVS Václav Mika má pověst velice úspěšného manažera. Zakládal dnes nejposlouchanější komerční rádio Expres, později stál v čele Markízy, dnes pokračuje v konsolidaci Rozhlasu a televize Slovenska. Jeho výzva ke zvýšení koncesionářských poplatků má souviset s finanční situací tohoto média. Jako protihodnotu za zvýšení této fakticky televizní a rozhlasové daně, nabízí Mika vytvoření nového televizního okruhu. Slovenská televize přitom ještě loni vysílala tři programy. Začátkem léta ale zastavila sportovní kanál Trojka. Mika s obnovou čistě sportovního programu prozatím nepočítá, chce nabídnout koncesionářům RTVS o něco širší programovou službu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .