Londýnské hry téměř dvojnásobně překonají v objemu vysílání Peking

loh_london_21Zatímco sledovanost úvodního ceremoniálu londýnských her byla o jednu pětinu nižší než u těch pekingských, Londýn otevírá přece jen novou éru v dostupnosti olympijských disciplin pro diváky a fanoušky. Poprvé v historii se totiž větší část her neobjevuje v klasickém lineárním vysílání jednotlivých televizních stanic, ale je dostupná přes jiné platformy.

Olympiáda tak získává převahu především na internetu a v mobilních zařízeních. To je významná změna i proti hrám v Pekingu, které už bylo možné sledovat legálně různými cestami. „Dovolím si tvrdit, že londýnské hry odstartovaly úplně novou éru olympijského vysílání,“ prohlásil podle agentury ČTK ředitel Mezinárodního olympijského výboru pro televizi a marketing Timo Lumme.

Olympijské vysílání je dnes přes internet dokonce dostupnější než kdy předtím, a to i ve více jazycích. Zejména v Evropě funguje unikátní projekt Evropské vysílací unie EBU, která na svém webu Eurovisionsports.tv zpřístupňuje ve volném režimu streamy všech svých členských stanic, jež se na olympijském vysílání podílejí. Každá členská televize šíří prostřednictvím této platformy jeden svůj program. Na rozdíl od národních webů ale toto vysílání není geoblokováno a tudíž jej mohou sledovat i diváci mimo zemí, kde tyto televize působí.

Agentura ČTK ukazuje na ještě jeden zajímavý fenomén. V televizním vysílání se doba věnovaná hrám přiblíží stovce tisíc hodin a překoná hry z Pekingu o téměř 80 procent. Jako první v historii je dokonce londýnská olympiáda nabízena i trojrozměrně a testuje i v domácnostech zatím nedostupné supervysoké rozlišení.

loh_olympics

Již stabilní součástí pokrytí her u jednotlivých televizních stanic jsou i webové speciály, zpřístupňování přenosových tras ke sledování široké veřejnosti i nonstop vysílání na dvou a více televizních programech současně. Tyto vymoženosti jsou prakticky dostupné i pro české diváky. Pokud vám ale olympijský program ve vysílání České televize nestačí, a nehodláte sledovat nekomentované internetové streamy, na satelitu na pozici 28,5 st. východně je pro vás dostupné i nekódované vysílání několika dalších programů pod označením BBC Olympics, kde můžete sledovat půltucet různých sportovních přenosů současně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .