Konec Markízy v DVB-T pocítí i některé české domácnosti

Slovenská televize Markíza ukončila v prvních minutách nového roku 2017 vysílání v DVB-T dostupné na běžnou anténu. Tento krok může mít paradoxně vliv i na české domácnosti, které přijímají programy přimárně přes anténu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Jediná legální cesta jak sledovat původní verzi Markízy v ČR

Markíza oslovovala přes DVB-T pouze 10-15 procent slovenských domácností, které přijímaly programy tímto způsobem na svých hlavních přijímačech. V České republice je tato hodnota 2-3krát vyšší a zejména v oblastech nedaleko hranic je běžné, že lidé místo kabelové televize nebo satelitu volí standardní anténu. I proto může ukončení vysílání v DVB-T zasáhnout několik tisíc domácností.

Sledování Markízy přes DVB-T bylo zároveň jedinou legální cestou, jak mít přístup k původnímu slovenskému programu bez porušení práv vysílatele. Hlavní verze Markízy včetně doplňkových stanic DOMA a DajTo totiž není na českém trhu oficiálně dostupná. Pokud jste však byli v dosahu terestrické verze, mohli jste toto vysílání legálně sledovat v původní podobě a nebyli jste odkázáni na náhradní verzi Markíza International.

Řešením je satelitní přijímač s kartou pro slovenský region

Pokud jste o toto vysílání nyní přišli, nemáte moc jiných možností, jak získat náhradu. Markíza se od roku 2017 hodlá soustředit pouze na placené platformy, tedy na kabelovou a satelitní televizi. Její stanice můžete i nadále sledovat v původní podobě, pokud si pořídíte satelitní televizi určenou pro slovenský region. Vyžaduje si to však investici do satelitního příjmu a zakoupení přístupové karty pro Slovensko. Na této kartě ale nebudete mít k dispozici některé české programy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .