Končí poslední volné vysílání hudební MTV na satelitu

mtv-perexHudební stanici MTV už na satelitu nehledejte. Dnešním dnem skončilo poslední volné vysílání na nejsledovanější evropské satelitní pozici, za které jste nemuseli platit. Německá MTV, která jako jediná pod touto značkou ještě vysílala pro všechny diváky v celé Evropě bez nutnosti přístupové karty, se rozhodla přejít do režimu placené televize.

Hudební kanál MTV Germany se tak stává exkluzivní součástí placených satelitních platforem v Německu a v Rakousku. Díky tomuto kroku omezí svou dlouhodobou závislost na reklamě a nebude muset soupeřit o příjmy s řadou jiných neplacených hudebních kanálů. Informuje o tom server Parabola.cz. Pro diváky v České a Slovenské republice se tím prakticky nic nezmění. Jen nepatrný zlomek přijímal německou verzi MTV přes volné satelitní vysílání. Většina z nich má dlouhodobě k dispozici domácí satelitní platformy nebo kabelovou televizi, kde je k dispozici (placená) česko-slovenská verze.

Nicméně s koncem německé MTV se končí i symbolika rozmachu satelitu jako platformy neomezených možností. Satelit byl v první polovině 90. let pro mnoho domácností u nás jedinou volbou jak se dostat k atraktivním programům ze zahraničí. MTV patřila mezi nejpopulárnější značky tehdejší doby. Když byla její britská verze zakódována 1. července 1995, způsobilo to smutek napříč Evropou. A to i přesto, že byla i nadále dostupná v nabídkách kabelových společností.

mtv-paris_hilton

Paris Hilton bude i nadále bavit platící diváky hudební stanice MTV

Německá verze MTV si na pozici 19,2 st. východně jako jediná zachovala výsadu neplaceného vysílání, které bylo možné sledovat i u nás. Navazovala tak na tradici volného vysílání v Německu. V duchu této tradice je možné sledovat například i německou verzi sportovního kanálu Eurosport, který se k zpoplatnění svého vysílání zatím nechystá (i když čas od času o něm mluví). Dlouhodobě volné jsou i německé mutace dalších značek mediálního koncernu Viacom – především kanál Comedy Central nebo Nickelodeon. Pokud by vysílaly pro jakýkoliv jiný trh, určitě by se jednalo o placenou televizi.

Se zpoplatněním německé verze MTV tak končí jedna významná etapa neplaceného vysílání na satelitu. Diváci ale prakticky o nic nepřijdou. Hudebních kanálů je na satelitu celá řada, a pokud si nepotrpí na „emko“ v rohu obrazovky, můžou najít jinou plnohodnotnou náhradu za MTV během několika minut.

DOPLNĚNO: Pokud máte i nadále zájem přijímat neplacenou hudební televizi pod značkou MTV, máte k dispozici ještě nekódovanou tureckou, arabskou nebo italskou verzi. Všechny ale vysílají na méně atraktivních satelitech z pohledu tuzemského diváka. Pokud ale rádi experimentujete, zkuste svou parabolu natočit na družice Amos, Turksat, Arabsat nebo Atlantic Bird.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .