Kdy musíte koupit novy set top box? Většina diváků s anténou má čas do konce příštího roku

Celoplošné vysílání České televize, Novy, Primy a dalších televizí na běžnou anténu bude dostupné i na starších typech set top boxů minimálně do konce roku 2019. Jednotlivé vysílače se budou postupně vypínat od ledna 2020.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Technický plán přechodu na DVB-T2 je k dispozici

Vyplývá to z návrhu harmonogramu přechodu, který dnes zveřejnil Televizní web PR agentury TAKTIQ Communications. Tento web s podporou Českých Radiokomunikací mohutně podporuje vysílací platformu DVB-T2, díky čemuž má k dispozici Technický plán přechodu, z něhož lze vyčíst konkrétní měsíce vypínání vysílačů v jednotlivých regionech.

Z informací, které dnes zveřejnil Televizní web vyplývá, že až do konce příštího roku nemusíte nutně řešit výměnu set top boxů nebo kupovat novější typy. Pokud ale nový přijímač už máte nebo jej plánujete koupit s předstihem, můžete si už dnes naladit vysílání v novém standardu DVB-T2. Ten bude od poloviny roku 2020 jedinou možností jak sledovat televizi na běžnou anténu.

Pokud sledujete televizní stanice z regionálních multiplexů, k jejich vypnutí dojde už za rok, v červnu 2019. Většina diváků s běžnou anténou ovšem sleduje především celoplošné stanice z multiplexů 1 až 4. A tyto programy budou vysílat až do roku 2020.

Česká televize vypne první dva vysílače už v listopadu 2019

S vypínáním svých vysílačů jako první začne Česká televize a její multiplex 1. Ta má v plánu vypnutí klíčových pražských vysílačů Žižkov a Cukrák už v listopadu 2019. Další lokality hodlá vypnout v lednu 2020 a celou původní síť vypne nejpozději v červnu 2020.

Multiplex 2 komerčních televizí Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL a TV Barrandov vypne Žižkov a Cukrák v lednu 2020, stejně tak klíčový vysílač Votice – Mezivrata. Další lokality budou následovat v únoru.

Multiplex 3, kde vysílají tematické programy komerčních televizí Prima a Barrandov, vypne v prvních třech měsících roku 2020 pouze vysílače Cukrák, Žižkov a České Budějovice – Kleť. Hlavní vlna vypínání nastane od dubna.

Multiplex 4 s tematickými programy Novy vypne zhruba polovinu vysílačů v prvních dvou měsících roku 2020.

Podrobnější informace o vypínání standardu DVB-T v jednotlivých lokalitách přináší Televizníweb.cz.

Poslední vysílače DVB-T budou vypnuty v červnu 2020

Proces vypínání všech zbývajících vysílačů a dokrývačů u všech multiplexů v původním standardu DVB-T1 bude završen nejpozději v červnu 2020.

Pro většinu diváků je klíčové vědět zejména to, kdy celý proces začne. A z tohoto pohledu je klíčový zejména listopad roku 2019, kdy Česká televize vypne své vysílání v Praze ze Žižkova a ve středních Čechách z Cukráku. Diváci v dalších regionech se musí připravit na vypínání od ledna 2020.

Co pro diváky znamená vypnutí vysílání v DVB-T?

Divák, který momentálně sleduje televizní vysílání na běžnou anténu, má po vypnutí DVB-T několik možností. Může přejít na nový standard DVB-T2, který mu nabídne stejné programy v obdobné kvalitě jako doposud nebo může využít jiné platformy – například satelit, kabelovou televizi nebo IPTV.

Ze satelitu lze základní programy přijímat za mírný měsíční poplatek, u některých operátorů dokonce bez měsíčního poplatku. O jednotlivých alternativách hodláme i na webu RadioTV.cz informovat průběžně podle toho, jak se bude blížit vypnutí DVB-T v jednotlivých lokalitách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .