Kanál C&I nahrazen TLC. Divák přichází o kvalitně zpracované kriminální příběhy

NÁZOR – Provozovatel Skylinku po uzavření klíčové dohody se společností Discovery Communications provedl nečekanou programovou změnu ve své nabídce. Vyřadil program Crime&Investigation zaměřený na kriminální případy a přidal lifestyle v podobě TLC.

Seriál Vražedná sezona (Killing Season) na Crime&Investigation. Ilustrační screenshot

Seriál Vražedná sezona (Killing Season) na Crime&Investigation. Ilustrační screenshot

Tato změna zřejmě proběhla jako důsledek dohody se skupinou Discovery, která tlačí na operátory, aby šířili co největší část programů z jejího portfolia. Skupina M7 Group tedy zřejmě musela zařadit program TLC do své nabídky. A zároveň musela z kapacitních důvodů „obětovat“ jeden existující program. Nakonec bylo rozhodnuto o vyřazení programu Crime&Investigation (C&I). K této změně došlo nejen v rámci Skylinku ale i u dalších značek skupiny M7.

Žánrově ale tato změna – alespoň v rámci českého trhu – nedává smysl. Discovery totiž sama provozuje program mapující kriminální případy (ID Xtra). Nahrazení C&I programem ID Xtra by tak bylo mnohem logičtější volbou.

Kanál Crime&Investigation byl přitom v našich končinách poměrně nedoceněný. Jeho programová nabídka přitom pozůstává z poměrně atraktivních a zejména premiérových dokumentů americké skupiny A&E.

Crime&Investigation například nedávno uvedl velice zajímavý cyklus Killing Season (Vražedná sezona) mapující nevyřešené vraždy na americkém Long Islandu. Následoval neméně zajímavý seriál Leah Remini: Scientologie a co bylo dál přinášející výpovědí odpadlíků z kontroverzní scientologické církve.

Mezi další příklady patří série Vzali nám dítě, našli jsme ho, nebo Uniknout zlu: Můj život v kultu, případně Únik z polygamie. I přes uvedení některých sérií krátce po jejich odvysílání v USA se tento kanál výrazněji nezapsal do povědomí českých diváků.

Kanál TLC je z úplně jiného soudku. Je určen jiné skupině diváků a kvalitativně jej nelze srovnávat se značkou, kterou nahradil. V případě tohoto programu však není sledovanost nebo atraktivita obsahu tím hlavním kritériem. Zařazení kanálu TLC lze vnímat jako výsledek dlouhého vyjednávání skupiny M7 Group s Discovery Networks. I kdyby se na tento kanál nikdo nedíval, jeho přítomnost je důležitá z pohledu ponechání dalších programů Discovery v nabídce.

Pozitivní je alespoň to, že vyřazený program Crime&Investigation neopouští český trh. Satelitní divák má i nadále možnost volby. Bez otočení paraboly to ale tentokrát nepůjde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .