Jan Mrzena představil novou Dvojku – kosmetická nebo radikální změna?

ct2_kostkyANALÝZA – Leden roku 2011 bude pro všechny kanály České televize znamenat poměrně zásadní změny v programu. V dnešním analytickém článku se zaměříme na změnu struktury denního schématu Dvojky (ČT2). Lze považovat novinky v programu za zemětřesení? A podaří se Dvojce zlepšit průměrnou sledovanost? PROGRAMOVÉ SCHÉMA UVNITŘ

Ačkoli je možná trochu předčasné spekulovat, jak diváci přijmou novinky v programu, jedno je jisté už nyní. Na úterní tiskové konferenci představil Jan Mrzena, výkonný ředitel ČT2 blíže svou vizi a programové plány Dvojky, které se naplní 3. ledna 2011. Největší změnou budou pevné časové osy a tematicky zaměřené dny. Restrukturalizace však lednem nekončí.

Dvojka hledá souvislosti

Ústředním mottem druhého veřejnoprávního kanálu „Hledání souvislostí„. Všední dny začínají na ČT2 reprízami z předchozího dne, od 8:00 začíná půlhodina jazykových kurzů, které původně Dvojka uváděla po sedmé večerní. Z programu mizí dopolední reprízy soutěže AZ-Kvíz. Poledne otevírá blok Hudební návraty, v nich diváci mohou pátrat v archivu České televize, namátkou uveďme jazzové koncerty, Příště u Vás z… nebo Kam zmizel ten starý song. Po skončení ve 12:40 následuje promo pořad Pozvánka na Dvojku (další blok v19:45). V programu Dvojky se během dne objeví další novinky, zamyšlení v pořadu Osobnost na Dvojce servíruje stanice v 15:55 a 19:40. Od září 2011 uvede ČT2 „Soutěžíme s Dvojkou„.

REPORTÁŽ ČT: ROK 2011 NA DVOJCE

Hledání souvislostí tak vystřídají motto „Jiný prostor„. Ruku v ruce s touto změnou přichází samozřejmě zbrusu nová grafika.

ct2_filmoteka

Všední dny mají základní téma, to se promítne do celého programu. Zdroj: Prezentace ČT2

Televizní akademie… pro koho?

Vynikající nápad a zároveň inspirace sebou sama, to je pásmo Televizní akademie. Pamatujete si ještě na pořad Volejte učiteli? Více jak půlhodinový pořad moderovala střídavě dvojice moderátorů (například Hanka Kousalová a Václav Žmolík) a s odborníky odpovídali moderátoři na divácké dotazy. Princip Televizní akademie je velmi podobný. Program představuje moderované pásmo vzdělávacích a dokumentárních pořadů nabízí možnost divákům aktivně vstupovat do vysílání a debatovat s odborníky. Každý den od 13:30 má své téma a moderátora – Historie s Václavem Žmolíkem (pondělí), Evropa s Janem Kovaříkem (úterý), Umění s Jitkou Novotnou (středa), Lidé a společnost se Zuzanou Burešovou (čtvrtek) a Planeta Země s Petrem Horkým (pátek).

Jistě více než chvályhodný nápad, v rámci těchto bloků zhlédneme i vynikající vědecký magazín Port. Zásadní problém je vysílací čas. V době 13:30-15:55 nebudou u televizních obrazovek moci být studenti středních či vysokých škol, ale ani pracující. A zmiňovaný Port před druhou odpolední je snad nemyslitelný čas. Současný vysílací čas nemoderovaného pásma Brány poznání po 16. hodině je více vyhovující a proč například Barvy života ve středu v 16:00? Ale patrně jsou zde hlubší důvody. Každopádně lze tento projekt shledat více než zajímavým. Počkejme na samotné provedení.

Do týmu ČT se po několika letech vrací známý reportér a cestovatel Petr Horký, pamětníci si zajisté vybaví jeho moderování Studia Oáza (kolegyní mu byla Eva Brettschneiderová-Machourková).

televizni_akademie

Pohřbí Televizní akademii vysílací čas? To ukáže čas, diváci a vedení… Zdroj: Prezentace ČT2.

Pozdní odpoledne ve znamení cestování a hudby

Zatímco na pořad „Soutěžíme s Dvojkou“ si budeme ještě téměř 10 měsíců počkat, cestovat můžeme už od ledna. Všední dny v 17:30 jsou vyhrazeny „Cestování s Dvojkou„, nelze čekat nic jiného než cestopisné dokumenty.

Hudební setkávání je cyklus hudebních pořadů vysílaných od pondělí do čtvrtka od 17:55. V jeho rámci odvysílá ČT2 známé pořady – Folklorní magazín, Ta naše kapela, Sólo pro… a Na plný pecky. Po skončení v 18:30 následuje půlhodina pro náctileté (aneb hezky česky „pro teenagery“), Dvojka hraje na osvědčenou notu – Game Page (premiéra v sobotu v 10:35), Kosmopolis, Sabotáž a Musicblok, resp. Medúza (repríza v sobotu v 11:00).

Sedmá večerní odstartuje sitcomy, v lednu to bude například Jistě, pane premiére. Ani v roce 2011 nechybí Zprávy v českém znakovém jazyce.

ct2_evropa
Úterý se na Dvojce ponese ve znamení „Evropy“. Zdroj: Prezentace ČT2

Alternativní prime-time plný umění a dokumentů

Hlavní vysílací čas na Dvojce začíná ve 20:00 překvapivou „dvacetiminitovkou“ s názvem Kultura na Dvojce, dává si za úkol být „Váším aktuálním průvodcem světem umění„. Společnost vám ve všední dny budou dělat Hana Malaníková a Filip Jevič.

Pondělí (jak už bylo napsáno) patří historii, ve 20:20 zhlédneme dva historické dokumenty následované pořadem Historie.cz. Před 23. hodinou očekávejme Filmový klub. Úterý se nese ve znamení „Současného evropského filmu„, po němž se vrátí Febio a to v rámci blok Invetura Febia. Po desáté večer servíruje Dvojka cyklus „Česko-slovenské návraty„, na první tři týdny je plánována série Sváko Ragan.

Velkým překvapení je přesun divadelních žánrů na středeční osmou hodinu. Tradiční sobotní prime-time obsadí koncerty klasické hudby, hudební dokumenty a jiné hudební události (tzv. eventy). Vraťme se ale ke středě, večer pokračuje programy Divadlo žije, Terra Music a Svět umění (dříve v sobotu).

GLOSA: Personální veletoče České televize, aneb co nás čeká v budoucnosti

Téma ‚Lidé a společnost‘ je ve čtvrtek reprezentován „velkým původním dokumentem„, nestárnoucí sérií Ta naše povaha česká. Večer pokračuje talk-show Krásný ztráty, Hledání ztraceného času a končí minoritním magazínem Q. Všední dny zakončí v pátek tematický cyklus dokumentů Zázračná planeta a magazínem vědy a techniky.

Páteční noc vychází vstříc požadavkům na studentské filmy, které plánuje Dvojka po půlnoci. Předcházet jim bude blok Animace na Dvojce (například Mistři českého animovaného filmu) a „kultovní seriál“ Malá Velká Británie, Gorodok a jiné.

Sobota ve 20:00 již byla zmíněna, po ní pokračují Šumná města / Šumné stopy, ani v roce 2011 nechybí kulturní měsíčníky 333, Artmix a Filmopolis. Noc zahájí Filmový klub speciál. Neděle nabízí Dokumentární klub, talk-show Marka Ebena Na plovárně se mírně posune na 21:00. Týden zakončí další Filmový klub. Nedělní „Večer na téma“ končí.

ct2_umeni

Umění zastupují také divadelní žánry, ty se stěhují na středu ve 20:20. Zdroj: Prezentace ČT2

Víkendy nejen filmové

Sobotní den otevírá Kultura.cz (08:00), Panorama (08:30) a Křesťanský magazín (09:10), který se stěhuje už po nesčetněkráté. Dopoledne nabízí náctiletým Game Page (10:35), Medúzu (11:05) a Sabotáž (11:35), program se posouvají zhruba o dvě hodiny zpět oproti současnému stavu. Poledne otevérá Filmkompas. Novinkový formát provází světem současného filmu, kromě distribučních premiér nabízí rozhovory s významnými tvůrci, nechybí ani dění ve světě a nejzajímavější informace z filmových festivalů. 13.hodina servíruje Čtenářský deník a Knižní svět, později odpoledne zhlédneme dokumentární a cestopisné cykly. Pátá odpolední znamená cyklus ‚Filmové návraty‘, první snímek nás zavede do francouzského filmu z roku 1968 – Šamáda. Cyklus O češtině začíná v 18:45.

Ani v neděli nás Dvojka neochudí o Kulturu.cz a Panoramu. Víře se věnuje program Žijeme s vírou (09:35), ekologické programy Přidej se (11:05) a Nedej se (11:15) se neztrácí, následuje Chcete mě (11:35) a Máte mě! (11:50) aneb ‚chovatelské trampoty‘ s Václavem Vydrou. Dobu oběda má zpříjemnit Folklorní magazín (12:10) a Náš venkov (12:35). Odpoledne se opět nese ve znamení dokumentů.

ct2_planeta_zeme

Naši ‚Planetu Země‘ nám Dvojka poodhalí každý pátek. Zdroj: Prezentace ČT2

Závěrečné hodnocení

Na tiskové konferenci představitelé České televize uvedli, že důležitým úkolem ČT je podporovat původní tvorbu. Jednotliví šéfové programových okruhů během dalších týdnů představí podobu ČT1, ČT24 a ČT4. Shodují se na tom, že se „musí otevřít novým autorům a novým projektům„, „zprůhlednit jednání s autory a tvůrci„.

Při prvotním náhledu na program Dvojky jsem se nemohl ubránit dojmu, že vlastně došlo jen k přeskládání programů na jiný vysílací čas. Zásadní a velmi příjemnou zprávou je téměř absence sportu (výjimkou budou velké sportovní události). Je sice pravda, že sport generoval druhému programu mnohem vyšší výsledky sledovanosti, na druhou stranu se už nemusíme bát, že neuvidíme některý z pořadů právě kvůli sportu. Ten nechť zůstane na ČT4. Formát Televizní akademie má příslib stát se velmi kvalitním prvkem programu, problémem je však vysílací čas, pro studenty středních a vysokých škol není prakticky možné jej zhlédnout… snad bude k vidění na internetu.

Práce pana Mrzeny se ubírá, pevně doufejme, správným směrem. Profilace druhého programu jako kulturní a vzdělávací stanice se zdá být jasnější, cenným přínosem je tematické členění večerního hlavní vysílacího času. Přejme týmu Dvojky, nechť se vše vydaří ku prospěchu diváka. Snad se z Dvojky stane kult jako z německo-francouzského projektu ARTE. Tomu z počátku málokdo věřil…

program_dvojka_2011
Programové schéma Dvojky od ledna 2011, vysílací časy jsou orientační. Zdroj: RadioTV.cz. Pro zvětšení klikněte myší.

Autor článku:

Komentáře (3)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .