Cesty Novy s Markízou se rozcházejí v otázce vysílání olympijského turnaje

hokej-pozadi-651

Nova s Markízou měly až dosud nařízeno úzce spolupracovat a své kroky v mnoha oblastech skutečně koordinovaly. V otázce vysílání olympijského hokejového turnaje se ale rozcházejí. Markíza potvrdila, že hokejový turnaj ve svém programu zachová navzdory vyšším nákladům na tento ojedinělý projekt. Nova sice ještě oficiálně nepotvrdila, že se hokeje vzdává, nicméně mnoho lidí na trhu považuje přesun hokejového turnaje na Českou televizi za „hotovou věc“.

Nova mohla přispět ke kvalitě hokejového vysílání u nás

Samotní fanoušci hokeje určitě z principu ocení, pokud se olympijský turnaj objeví na ČT. Jenomže Nova už dávno není v situaci, že by sportu – a hokeji – škodila. Právě naopak. Od akvizice někdejší Galaxie sport a vzniku kanálu Nova sport má tato skupina k dispozici tým špičkových hokejových komentátorů, kteří své zkušenosti sbírají téměř 15 let díky komentování pravidelných přenosů z NHL. I přenosy z Tipsport extraligy na Nova sport a Fandovi jsou na dobré úrovni, byť se nedají srovnávat s komplexním servisem magazínu Buly hokej živě na ČT sport.

Nicméně přítomnost hokejového turnaje na Nově mohla prospět konkurenční soutěží a z tohoto pohledu je určitě škoda, že se Nova rozhodla tohoto projektu vzdát. Jsou-li pravdivé informace o tom, že Nova pro hokejový turnaj počítala s týmem 16 lidí a dokonce plánovala přímo trasovat výstup z jednotlivých kamer na stadionu do své vlastní režie, v tom případě je zastavení projektu skutečně škoda. Při vší úctě ke kvalitám hokejových přenosů v České televizi se domnívám, že v tomto případě by Kavčí hory dostaly silnou konkurenci.

Nicméně stále není jasné, proč se Nova hodlá vzdát hokejového turnaje a Markíza nikoliv. Až dosud totiž obě televize postupovaly v programových otázkách vždy společně. A jejich spolupráce v některých případech popírala zdravý rozum, což se ukázalo u vysílání turecké telenovely Tisíc a jedna noc, která sice na Markíze fungovala, ale na Nově neuvěřitelně propadla. Naopak, určité produkty Novy zas neměly u našich východních sousedů dostatečný potenciál. Příkladem může programový prvek Red News, který markizácká televize DajTo zrušila po několika měsících, zatímco novácký fanda se titulu drží. V případě slovenské verze televize Smíchov došlo dokonce ke zrušení celého produktu, jelikož neoslovoval dost diváků. Přitom vznik televize FOOOR na Slovensku byl rovněž inspirován Novou.

Jedna televize pro dva trhy, nebo dvě různé stanice pro dvě země?

Právě hokejový turnaj je prvním případem, kde se cesty obou stanic rozcházejí. Může to být dáno i tím, že skupina CME konečně dává jednotlivým manažerům svých lokálních stanic autonomii a hodlá ke všem trhům přistupovat individuálně. V dlouhodobém horizontu to může prospět jak skupině, tak divákům na obou stranách někdejší federace. Nova s Markízou by neměly fungovat jako jedna televize pro oba trhy, ale jako dvě stanice s regionálními programovými odlišnostmi.

Že tou první odlišností bude právě (ne)přítomnost hokejového turnaje na nejsledovanější české televizi, však zřejmě čekal málokdo.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .