České komerční stanice už oficiálně protestují proti šíření na Slovensku

upc_corner_night_2Nedávný kontroverzní krok největšího kabelového operátora UPC Slovensko, který bez povolení zařadil do své nabídky všechny stanice českých skupin Nova a Prima narazil na odpor. Televize Nova už oficiálně oznámila právní kroky, které podnikne vůči všem operátorům, jež zpřístupňují její program divákům na Slovensku.

Nova se hodlá bránit všemi právními prostředky

Tento krok se týká jak kabelových tak satelitních operátorů. Informoval o tom server Mediálne.sk v placené sekci. Hodláme uplatnit dostupní právní prostředky vůči všem operátorům, kteří bez našeho souhlasu šíří signál televize Nova a Nova Cinema na Slovensku, uvedla tisková mluvčí Michaela Fričová. Podle ní je program Novy z hlediska obsahu i právních náležitostí koncipován výhradně pro území České republiky. Slovenský vysílací zákon navíc vyžaduje, aby kabeloví operátoři měli povolení od televizí na šíření jejich programu.

Satelitní operátoři tuto povinnost obcházejí tím, že program zpřístupňují přeshraničně a nenesou za něj odpovědnost na území Slovenské republiky ani nespadají pod působnost tamní vysílací rady. Kabeloví operátoři podobný postup uplatnit nemohou, neboť své kabelové sítě provozují fyzicky na území Slovenské republiky a tudíž se na ně logicky vážou tamní zákony. Jenže největší slovenský kabelový operátor UPC Slovensko je jiného názoru a české stanice šíří bez povolení. Odvolává se přitom na to, že jen technicky zajišťuje distribuci. Skutečným retransmitorem má být podle UPC Slovensko sesterská společnost této skupiny v České republice.

Účelový postoj slovenské pobočky UPC

Tento postoj UPC je účelový a poukazuje právě na právní vakuum, jehož využívají satelitní operátoři. Paradoxně, sama UPC provozuje pod svoji značkou platformu UPC Direct, která tohoto právního stavu rovněž využívá. Jenže už nepatří pod slovenskou pobočku, nýbrž pod lucemburskou společnost UPC DTH, S.a.r.l. Slovenská UPC účelově tvrdí, že s aktivitami stejnojmenného satelitního operátora nemá nic společné. Navíc oficiálně dodává, že přes satelit české programy slovenským divákům nezpřístupňuje. Opak je ale pravdou. Ve skutečnosti se k nedostupným českým stanicím Slováci dostanou i přes tamní kartu UPC Direct.

Už začátkem dubna upozornil server RadioTV.cz na to, že kontroverzní krok ze strany slovenské UPC může způsobit právní roztržku televize Nova se všemi tamními operátory. Podobný krok udělala slovenská UPC v případě televize Nova už před několika lety, kdy ji zařadila do nabídky bez písemného souhlasu jen kvůli tomu, že ji měla v nabídce jedna menší konkurenční společnost. Odezva televize Nova byla tehdy hodně ostrá a většina kabelových operátorů ji okamžitě přestala šířit protože se nechtěla dostat do soudního sporu.

PSALI JSME: Zařazení českých stanic bez jejich souhlasu může poškodit slovenské diváky

nova-nova-vas-bavi-1993-velkyV nejslavnějších dobách devadesátých let Nova své vysílání na Slovensku aktivně podporovala. Tehdy ještě nevlastnila u našich východních sousedů žádnou televizi. Ilustrační foto – archiv RadioTV

Slovenští diváci patrně přijdou o všechny české programy s výjimkou ČT1 a ČT2

Nyní Nova opětovně hrozí soudem. Dokonce hodlá požádat soud o předběžné opatření s cílem zamezit slovenským kabelovkám i satelitním operátorům v retransmisi jejího programu. Pokud budou chtít slovenští diváci i nadále přijímat české stanice, budou mít jedinou možnost – opatřit si satelitní kartu v České republice na jméno českého rezidenta. A podepsat prohlášení, podle kterého nepoužijí kartu na území jiného státu. Prakticky je ale satelitní příjem nelokalizovatelný a tudíž nebude možné dokázat, že daný divák využívá českou kartu skutečně na slovenském území.

Tento postup se uplatňoval ještě před několika lety, kdy satelitní operátoři neumožňovali příjem českých stanic na slovenských kartách. Z pohledu přeshraničního příjmu jde pochopitelně o krok zpět. Příjem českých stanic se tak posune do neoficiální roviny a nebude možné jej uplatňovat pasivně. Na trhu ale dostanou prostor různí překupníci, jež budou moci nabízet Slovákům registrace českých karet „za úplatu“. I tak může dopadnout iniciativa slovenské společnosti UPC, která se riskantním krokem domáhá zrovnoprávnění podmínek kabelových a satelitních operátorů na tamním trhu.

Autor článku:

Komentáře (10)

  1. juko

   Ide o kanály zo skupiny Nova a Prima. Inak Novy sport ako jedinej sa to netýka. A programy Filmbox, Sport 1 a ďalšie nie sú pôvodne české, prevádzkujú ich nadnárodné spoločnosti a české znenie majú len kvôli príbuznosti aj so slovenským divákom. Takže ani ich sa to vyraďovanie netýka.

 1. Jose

  To už vypadá, že Nově vážně začíná téci do bot a že neví kudy kam. Jinak ovšem nechápu logiku této věci ? Naopak by snad měli být za diváky rádi a nikoli se jich zbavovat ne ? A reklamy, které mají, tak ty stejné společnosti / v převážné míře / fungují i na Slovensku. Lze pochopit, že se Nova vztekala, když diváci v ČR sledovali JOJ a JOJ PLUS atd. Tomu lze rozumět, protože takovému výrobci nějakého nadnárodního výrobku, který prodává i na Slovensku i v Česku se vyplatilo dát si reklamu pouze do JOJky s tím, že zasáhla i diváka v Česku. Ale nechápu opak. Tedy, co jim vadí n tom, že mají diváky na Slovensku ? Pokud nemají za krkem nějaký autorský šílený svaz, tak by naopak, za takové diváky měli být vděčni, ne ? chápu, když by se vztekala proti působení na Novy na Slovensku televize JOJ. To by jsem chápal. Ale proč s tím otravuje sama Nova ? že by už vážně krachovali a nevěděli kudy kam a chtěli následovat Z1 a Public TV ?

  1. buko1

   Diváci zo SR im ale nič neprinášajú – keďže Nova oficiálne v SR nevysiela, tak nie je zahrnutá v peoplemetroch. Pre nich je jedno, či ten program sleduje 1, alebo milión slovenských divákov. Lenže autorským zväzom nie je jedno, či Nova kúpi program pre potencionálnych 10 miliónov, alebo 15 miliónov divákov… A keďže Nova kupuje pre ČR, a nič nepodniká proti vysielaniu v SR, tak autorské zväzy chcú automaticky viac peňazí.

  2. Edison

   Problem je uplne niekde inde a to v CME. CME vlastni TV Nova v CR a TV Markiza v SR. V jej zaujme ako vlastnika je maximalizovat vynosy oboch tychto TV. CME ma pravdepodobne pocit, ze dostupnost TV Nova v SR kanibalizuje markizu v takej miere, ze nie je dobre, aby bola Nova dostupna v sirsom meradle. Napokon zarazenie vysielania Novy na Slovensku prislo uz so startom TV Joj, ked obe televizie vlastnil Zelezny.

   Pravdepodobne vysielanie slovenskych televizii v CR nepredstavuje taky problem, aby ho museli riesit. TV Joj a TV Prima zase nemaju spolocneho vlastnika. Aj tieto televizie sice v minulosti posielali vyzvy na ukoncenie ich sirenia na druhej strane rieky Moravy, ale skor len z povinnosti. Jedine TV Nova to mysli vazne a to z toho dovodu, ze CME to mysli vazne.

 2. Jose

  Nováci jsou zadlužení jako prase

  http://www.digizone.cz/aktuality/nova-si-vzala-uver-pres-miliardu-korun/

  Klesá jim sledovanost v ČR. Vyhrožovali další arbitráží vůči ČR ohledně vypínání vysílání v analogu.
  V tom by asi neuspěli. A zdá se tedy , že ČRa, respektive DVB-T už úspěšně zruinovalo i je…
  Takže nyni se snaží vyrazit peníze z UPC a jiných, např. i DIGI Tv…

  http://www.digizone.cz/aktuality/nova-chce-poslat-satelitni-digi-tv-do-insolvence/

  Že by byli Nováci opravdu už na dně ?

 3. buko1

  @juko: do skupiny Nova patrí aj MTV CZ. Reálne ide o obmedzenie šírenia staníc Nova, Nova HD a Nova Cinema. Ďalšie stanice z portfólia (Nova Sport, Nova SPort HD, MTV CZ) sú platené programy, kde platia iné podmienky šírenia.

  1. juko

   Áno, v prípade MTV CZ som tento problém prehliadol, ale inak súhlasím. A pokiaľ ide o Novu HD, resp. Novu sport HD, sú to v podstate totožné verzie s SD vysielaním, preto som ich nespomenul osobitne. Som inak zvedavý, ako rýchlo slovenskí operátori zareagujú, zvlášť UPC Slovensko, pretože myslím, že im išlo o dosiahnutie tohto stavu.

 4. buko1

  Mimochodom – UPC Direct podľa svojho tlačového prehlásenia vyradila zo slovenského rastra programy Nova, Nova HD a Nova Cinema už 11.4.2011 (neviem teda či sú vyradené aj fyzicky). Zaujímavá je reakcia Skylinku, ktorý sa ústami Jaromíra Glisníka vyjadril v tom zmysle, že podobný krok Skylinku bude závisieť na postoji ostatných operátorov na slovenskom trhu.

  1. juko

   Fyzicky vyradené určite nie sú, vyradili ich len verbálne :-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .