Slovenská UPC zařadila do kabelové nabídky české stanice. Bez jejich souhlasu

upc_corner_night_2Kabelový operátor UPC na Slovensku zařadil do své programové nabídky české televizní stanice bez jejich souhlasu. Jde o kanály skupin Nova a Prima a televizi Barrandov. Slovenská UPC se odvolává na to, že souhlas k šíření těchto stanic má její sesterská společnost UPC Česká republika. České televize ale jakékoliv šíření na Slovensku odmítají.

Slovenská UPC se pustila na tenký led

Zprvu to působilo jako typický apríl. Společnost UPC Slovensko totiž zařadila několik českých stanic do digitální nabídky kabelové televize přesně 1. dubna. Mluvčí společnosti Jaroslav Kolár uvedl, že firma jedná v souladu s postupem, jež slovenská regulační rada schválila jiným (především satelitním) operátorům. Společnosti se totiž nelíbí, že satelitní platformy působící v České republice můžou na slovenských kartách nabízet i české programy, jelikož službu technicky zajišťují z České republiky. Tím podle UPC deformují trh protože kabeloví operátoři s působností na Slovensku podobnou možnost nemají.

Zajímavé na celé záležitosti je především to, že UPC působí na Slovensku nejen jako kabelový ale i jako satelitní operátor. Zatímco v satelitní nabídce využívá legislativní volnost a nabízí už několik let na slovenských kartách i základní české programy, ve své kabelové síti se k podobnému kroku odhodlala poprvé. Je totiž pravděpodobné, že české stanice se šíření na Slovensku budou aktivně bránit protože nemají pro dané území vysílací práva. Navíc budou nechtěně konkurovat slovenským televizím. Je tedy možné, že celou záležitost nakonec bude muset rozhodnout soud.

Satelitní UPC Direct má na Slovensku slabou pozici. Pomůže mu kabelovka?

Satelitní operátoři vysílají české stanice na Slovensko díky nejednoznačné legislativě. Od českých televizí totiž mají povolení zpřístupňovat je pouze na území České republiky. V praxi je ale česká nabídka otevřená všem, kdož mají k dispozici přístupovou kartu a to jsou i Slováci. Slovenská regulační rada přitom na tyto platformy nemá dosah protože jsou registrovány v České republice. I proto nedávno zastavila správní řízení s několika platformami, které spočívalo v neoprávněném šíření českých stanic na Slovensku.

Satelitní platformy totiž argumentovaly, že souhlas českých stanic nepotřebují protože je na Slovensku nešíří. Přístup umožňují jejich čeští partneři, se kterými mají slovenští zákazníci uzavřené smlouvy. Tímto postupem se slovenská UPC inspirovala i v případě své kabelové divize a používá téměř totožné argumenty. Je zde ale jeden podstatný rozdíl – ani CS Link ani Skylink ani Towercom neprovozuje na Slovensku fyzickou kabelovou síť, zatímco UPC Slovensko ano. Pokud by chtěla společnost nabídnout svým zákazníkům české programy bez nutnosti souhlasu televizí, může je přesměrovat na platformu UPC Direct, která patří pod stejného majitele. Satelitní UPC Direct má ale na Slovensku slabou pozici mimo jiné i proto, že několik let nedokázala nabídnout plnohodnotnou nabídku slovenských stanic. Slováci místo toho volili především levnější platformu Digi TV, jež jim nabídla více atraktivních stanic za nižší cenu.

PSALI JSME NA RADIOTV.SK: UPC Slovensko využilo legislativní díru a zařadilo do nabídky české televize

upc-direct-prepaid
UPC má na Slovensku nouzi o zákazníky satelitní televize, i když hlavní české stanice poskytuje v nabídce už několik let. V oblasti kabelové televize má vůdčí postavení, i když ji některé české programy v nabídce dosud chyběly.

Krok UPC může paradoxně odříznout slovenské diváky od českých stanic

I když se krok slovenské UPC může zdát pro tamní diváky prospěšný, v dlouhodobém horizontu jim může paradoxně ztížit přístup k českým televizím. Zástupci českých televizí totiž už několikrát deklarovali, že si nepřejí, aby jejich vysílání bylo v nabídce slovenských kabelovek. Navíc existuje neformální dohoda mezi českými a slovenskými televizemi o tom, že si nebudou konkurovat na území sousedního státu. Součástí této dohody je i aktivní snaha přinutit kabelové společnosti, aby tyto televize byly z nabídek vyřazeny.

Praktický dosah této dohody předvedla televize Joj už v roce 2009, kdy obeslala většinu českých kabelových společností s dopisem, že nehodlá tolerovat šíření na území ČR bez jejího souhlasu. Její právníci byli odhodlání podniknout příslušné kroky pokud by kabeloví operátoři neučinili nápravu. Iniciativa měla určitý ohlas a někteří operátoři slovenskou Joj skutečně vyřadili. Největší hráči na trhu – UPC Česká republika a Telefónica O2 – ale Jojku šíří dál ve svých nabídkách bez omezení.

Vrátíme se do doby přeshraniční registrace satelitních karet?

Podobný krok může nyní následovat i na Slovensku. České televize aktivně obešlou slovenské kabelové operátory a přinutí je vyřadit z nabídky většinu atraktivních stanic. Možná si došlápnou i na satelitní operátory, kteří vypnou české televize na slovenských kartách. Tratit na tom budou všichni účastníci trhu, především diváci. Nastane vyčištění trhu a satelitní operátoři ztratí mírnou konkurenční výhodu nad kabelovými společnostmi.

Pokud budou chtít slovenští diváci i nadále přijímat české stanice, budou mít jedinou možnost – opatřit si satelitní kartu v České republice na jméno českého rezidenta. A podepsat prohlášení, podle kterého nepoužijí kartu na území jiného státu. Prakticky je ale satelitní příjem nelokalizovatelný a tudíž nebude možné dokázat, že daný divák využívá českou kartu skutečně na slovenském území.

Tento postup se uplatňoval ještě před několika lety, kdy satelitní operátoři neumožňovali příjem českých stanic na slovenských kartách. Z pohledu přeshraničního příjmu jde pochopitelně o krok zpět. Příjem českých stanic se tak posune do neoficiální roviny a nebude možné jej uplatňovat pasivně. Na trhu ale dostanou prostor různí překupníci, jež budou moci nabízet Slovákům registrace českých karet „za úplatu“. I tak může dopadnout iniciativa slovenské společnosti UPC, která se riskantním krokem domáhá zrovnoprávnění podmínek kabelových a satelitních operátorů na tamním trhu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .