Česká televize za několik týdnů spustí svůj veřejnoprávní multiplex v DVB-T2

Digitální terestrické vysílání nové generace DVB-T2 za několik týdnů provozovat i Česká televize. Dne 29. března chystá spuštění většiny vysílačů v této normě. Díky tomu pokryje až 96 procent obyvatel. V červnu by pokrytí mělo přesáhnout 99 procent.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

ČT hodlá v jeden den v dubnu spustit až 20 vysílačů DVB-T2. Dalších šest lokalit spustí do konce června. Uvedl to vedoucí úseku strategie a rozvojových projektů ČT Pavel Hanuš v rozhovoru pro Televizníweb.cz s novinářem Janem Potůčkem.

Prakticky okamžitě budeme mít plné pokrytí. Zůstane nám jen šest nespuštěných vysílačů, což bude Tlustá hora, Praděd, Černá hora, Jedlová hora, Mařský vrch a Kleť. V druhé etapě, která by mohla proběhnout do konce května nebo do první dekády června, bychom spustili Tlustou horu a Praděd a poté by hned následovala Černá hora a Jedlová hora,“ uvedl Pavel Hanuš pro Televizníweb.

V červnu a ke konci července by ČT měla mít k dispozici všechny základní vysílače své DVB-T2 sítě s pokrytím 99,6 procenta obyvatel.

Ke konci roku 2019 hodlá Česká televize postupně vypínat jednotlivé vysílače DVB-T(1).

Výhodou terestrického vysílání ČT v DVB-T2 je fakt, že své programy hodlá divákům nabídnout v plnohodnotném HD rozlišení 1920×1080. Tím se výrazně odliší od komerčních stanic, které v zemském vysílání prozatím nabízí pouze qHD neboli „čtvrtinové HD“, což je rozlišení 960×540. To se v praxi blíží k nynějšímu SD rozlišení, které je v terestrickém vysílání obvyklé.

Komerční stanice nemají důvod nabízet HD vysílání bezplatně na běžnou anténu. Vyšší kvalitu obrazu dávají divákům k dispozici v placených platformách, především v kabelu a na satelitu, kde tímto způsobem mohou od operátorů vybírat poplatky. Pokud by komerční televize své HD programy nabídly volně terestricky, riskovaly by úbytek platících diváků.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .