Česká televize natočila historicky první rozhovor s astronautem na oběžné dráze Země

DOPLNĚNO – V pondělí 9. dubna natočila Česká televize první televizní přenos v historii České republiky z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. V pořadu Hyde Park Civiliazce poskytl astronaut NASA Andrew Feustel exkluzivní rozhovor Danielu Stachovi přímo z laboratoře Destiny. Česká televize na webu potvrdila, že realizace rozhovoru byla úspěšná.

Andrew Feustel z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Zdroj: Česká televize

Andrew Feustel z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Zdroj: Česká televize

Realizace byla úspěšná

Signál putoval přes několik družic až do Nového Mexika, odkud ho do ČT poslal satelit Evropské vysílatelské unie.

Část rozhovoru mohli diváci sledovat krátce po jeho natočení. Celý rozhovor odvysílá Česká televize v pořadu Hyde Park Civilizace v sobotu 14. dubna od 20:05.

V pořadu Hyde Park Civilizace se snažíme neustále posouvat hranice, a proto zveme hosty, kteří dokázali svojí prací posunout lidstvo dopředu. A my teď posuneme další hranici vysílání. Překročíme hranice Země,“ říká moderátor Hyde Parku Civilizace Daniel Stach.

NASA pro Českou televizi vyčlenila nejdelší možný prostor, který poskytuje, tedy dvacet minut. Rozhovoru však předcházela mnohaměsíční vyjednávání.

Astronaut Andrew Feustel podporoval Českou televizi při jednání s NASA

S Andrewem Feustelem jsme přenos z orbity Země řešili rok a půl. Hned od začátku byl pro a odpověděl, že by byl rád hostem Hyde Parku Civilizace z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. A také nás podporoval při jednání s NASA,“ popisuje vedoucí dramaturgyně pořadu Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová.

Hosty pořadu budou kromě Andrewa také jeho manželka Indira, jejíž maminka se narodila ve Znojmě, a synové Ari a Aden, kteří se k nám připojí z Kanady. Doufám, že se vše podaří, technicky bude vysílání hodně náročné,“ dodala Cihlářová.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je 400 kilometrů nad povrchem Země a pohybuje se rychlostí přes 27 tisíc km/hod. Při spojení s ní není možné používat pozemní radioteleskopy, protože stanice je z pozemského pohledu vidět jen pár minut, než zmizí za obzorem.

Jak se přenášel signál rozhovoru?

Signál nejprve putoval k jedné z družic, kterou využívá NASA, následně k další družici, až se dostal do řídícího centra v Novém Mexiku. Tam NASA ze signálu oddělila část s rozhovorem a poslala ji na satelit, který je viditelný pouze nad územím Severní Ameriky. Česká televize proto musela cestu signálu koordinovat s Evropskou vysílatelskou unií v Ženevě, která použila jeden ze svých satelitů, aby signál finálně přeposlala do České televize.

Astronaut Andrew Feustel oznámil svůj plán, letět na svou třetí misi do vesmíru a být velitelem ISS v Expedici 56, v pořadu ČT Vědecké Interview v říjnu 2016. Při předchozích dvou misích s sebou do vesmíru vždy vzal i „českou stopu“. Poprvé knihu Písně kosmické Jana Nerudy a podruhé postavičku Krtka. Z oběžné dráhy by měl nyní divákům České televize ukázat plyšového Krtka a obrázek Měsíční krajiny, který v koncentračním táboře Terezín namaloval Petr Ginz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .