Ani Prima nesouhlasí se svou přítomností v nabídce slovenských kabelovek

Vedle Novy se vůči svému šíření na Slovensku ohradila i česká komerční dvojka, skupina Prima. Ta je sice přítomná v nabídkách tamních operátorů přes patnáct let, většinou se tak dělo formou pasivní tolerance.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Slovenští operátoři nemají souhlas k šíření Primy ani Novy

Stanovisko televizní skupiny Prima k přítomnosti v nabídce slovenských kabelových společností uvedl na bratislavské konferenci Hospodárskych novín Living on the Edge šéf online divize nadnárodní skupiny Modern Times Group – MTG pro region střední a východní Evropy Pavel Krbec.

Jeho vyjádření citoval web Mediaguru.cz: „Pokud někdo šíří kanály Primy na Slovensku, činí tak bez našeho souhlasu,“ uvedl Krbec coby zástupce MTG. Právě tato skupina vlastní poloviční podíl v televizi Prima.

Prima je dostupná na Slovensku dlouhodobě, doposud proti tomu aktivně nevystupovala

TV Prima je přitom dostupná v nabídkách slovenských kabelových operátorů prakticky od svého vzniku. Významné rozšíření dostupnosti na Slovensku nastalo v průběhu let 1999 a 2000. Na rozdíl od Novy ale Prima nijak aktivně nevystupovala proti svému šíření u našich východních sousedů. Zároveň ale k podobnému šíření ani nedala souhlas.

Její přítomnost na Slovensku byla možná díky dlouhodobé pasivní toleranci. Nutno dodat, že Prima na rozdíl od Novy neměla na Slovensku žádnou sesterskou stanici a tedy ani neměla důvod nějak zásadně vstupovat do dění na tamním trhu.

Nova posílá na Slovensko pouze svůj sportovní kanál

Server RadioTV.cz ještě v průběhu minulého týdne informoval o záporném postoji Novy k šíření svých kanálů u slovenských kabelovek. Nova nedala souhlas žádnému operátorovi k zpřístupnění svých programů za hranicemi České republiky, vyjma sportovního kanálu Nova sport, který je určen pro český i slovenský trh.

Právě aktivní nesouhlas českých televizí je důvodem, proč slovenský regulátor už začal některé kabelové společnosti pokutovat za nepovolené šíření českých stanic. První významnou sankci za tento konkrétní prohřešek už dostala slovenská pobočka kabelové televize UPC. Pokuta je prozatím v symbolické výši 1000 eur. Provozovatel je povinen respektovat rozhodnutí regulátora. Pokud se mu nepodřídí, mohou následovat další pokuty.

České televizní stanice mají na Slovensku tržní podíl až 11 procent

Mluvčí Novy Anna Suchá nicméně už minulý týden pro RadioTV připustila, že skupina Nova analyzuje situaci a připravuje řešení, jak uspokojit poptávku po jejím obsahu i na slovenském trhu. Tuto informaci potvrdil i šéf internetových médií CET 21 Petr Horák ve vyjádření pro web Mediaguru.cz. „Řešení máme téměř připravené, máme souhlas představenstva CME,“ uvedl Horák s tím, že konkrétní podoba řešení by mohla být známa „v blízké době“.

Vysílání českých stanic na Slovensku je dlouhodobým problémem zejména z důvodu teritoriálního omezení vysílacích práv. Česká televize, Nova a Prima totiž tato práva nakupují výhradně pro území České republiky. Jejich pozice na slovenském trhu je přitom poměrně významná – podíl na sledovanosti přesahuje 11 procent slovenského publika. Tím se české televizní skupiny dostávají do přímého konkurenčního postavení vůči slovenským televizím.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: