Nova se ohradila vůči šíření svých stanic u slovenských kabelovek, považuje to za porušení svých práv

Ve světle jiných událostí zapadla zpráva o tom, že dominantní kabelový operátor na Slovensku, UPC Broadband Slovakia dostal pokutu za šíření českých televizí bez jejich souhlasu. Zákonem podmíněný souhlas jen tak nezíská.

tv-ilustrace-651

Šíření stanic bez jejich souhlasu je protizákonné, sankce však prozatím nejsou vysoké

Tato kauza se sice táhne už několik let, nicméně slovenská UPC byla vůči Nově v předchozích letech mnohem vstřícnější. V dobách, kdy Novu vedl ještě Vladimír Železný, přistoupila UPC bez odporu k tomu, že vyřadila její hlavní program ze své nabídky. Důvodem byl fakt, že Nova odmítala dát souhlas ke svému šíření. Dle slovenského mediálního zákona je podobný souhlas nutný.

Tehdy se psal rok 2002 a pozice UPC byla mnohem silnější než je dnes. Za tu dobu se etablovalo několik služeb placené satelitní televize i celá řada jiných kabelových a IPTV operátorů, kteří jsou vůči UPC konkurenční. A většina z nich má v nabídce i nejžádanější české stanice.

Jak se ale ukazuje, regulátor zatím šíření českých stanic na Slovensku nijak přísně netrestá. Pokuta 1000 euro, kterou nedávno dostala UPC, je v symbolické rovině. V případě opakovaného porušení zákona se může zvyšovat.

Budou se televize aktivně bránit? Nova naznačuje, že ano

V jiné rovině je však spor operátora se samotnými českými televizemi. Zatímco veřejnoprávní ČT oficiálně umožňuje šíření svých tří kanálů (ČT 1, ČT 2 a ČT 24) i na Slovensku, v případě komerčních stanic je tento postup jiný. Vůči své přítomnosti na Slovensku dlouhodobě protestuje Nova, jelikož má na slovenském trhu sesterskou, resp. dceřinou stanici Markíza. A přítomnost Novy ve slovenských kabelovkách může negativně ovlivňovat nejen sledovanost, ale i reklamní příjmy Markízy.

Z tohoto důvodu se Nova opakovaně ohrazuje vůči své přítomnosti ve slovenských kabelovkách. Mluvčí skupiny Anna Suchá na dotaz serveru RadioTV.cz uvedla, že toto vysílání je protizákonné a vysílatel připravuje příslušné právní kroky. „Mimo území České republiky jsme nikomu neposkytli souhlas k šíření free-to-air kanálů. Šíření našich stanic bez našeho souhlasu je protizákonné vůči nám i vůči zahraničním poskytovatelům licencí, jejichž obsah vysíláme,“ uvedla Suchá.

Nova dle své mluvčí analyzuje situaci a připravuje řešení, jak uspokojit poptávku po jejím obsahu i na slovenském trhu. „Zároveň proti operátorům šířícím neoprávněně naše stanice připravujeme příslušné právní kroky,“ dodala.

České a slovenské televize se před lety neformálně domluvily, že si nebudou navzájem konkurovat

O stanovisko k této kauze jsme požádali i televizi Prima, ta se prozatím nevyjádřila. I Prima však v minulosti odmítala své šíření na Slovensku, jelikož nakupuje vysílací práva výhradně pro český trh. Navíc, české komerční stanice dlouhodobě deklarují snahu stáhnout své vysílání ze slovenského trhu výměnou za to, že se slovenské kanály stáhnou z Čech. Konkrétní apel na české operátory v tomto směru byl v předchozích letech slyšet zejména od provozovatele TV Joj.

Sama slovenská UPC se k pokutě za nezákonné šíření českých stanic odmítla vyjádřit. Její mluvčí Jaroslav Kolár ale v reakci pro RadioTV.cz uvedl, že programovou nehodlá měnit. UPC bude tedy pokračovat v šíření českých programů navzdory jejich deklarovanému nesouhlasu. Nutí ji k tomu mimo jiné konkurenční důvody, jelikož české stanice poskytují všichni významní operátoři včetně satelitních platforem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: