Světová finanční krize naplno zasáhla i britskou ITV

radiotv-archiv97Všechny významné britské deníky se věnují světové finanční krizi, která zasáhla také komerční televize ITV. Ohroženy jsou například oblíbené programy jako X Factor nebo neméně populární nekonečný seriál Coronation street. Stanice oznámila, že zruší až 600 pracovních míst (což znamená asi 15% ze současných 4,5 tisíce). Důvodem je prudký pokles zájmu ze strany reklamních inzerentů. Stanici v prosinci vyprší smlouva se Simonem Cowell (právě na X Factor), obnovení by si vyžádalo až 20 milionů liber. Tiskový mluvčí přesto dodává, že divák na svých obrazovkách nic nepozná.

Jak na svých stránkách píše deník Telegraph, ztráta 2,7 miliardy liber za rok 2008 znamená pro firmu největší ztrátu za posledních 30 let. Dramatickou tvorbu by stanice pravděpodobně omezila z 8 hodin týdně na hodin sedm. Listy Times pak přidávají informaci, že provozovatel pravděpodobně prodá společnost „Friends Reunited“ (síť internetových stránek), za níž před třemi lety zaplatil 175 milionů liber. Lidé z televize předpovídají další strmé pády, podle některých by mohly výnosy z internetové reklamy klesnou až o 17% za první tři měsíce tohoto roku, v dubnu by pokles mohl činit až 20%.

Změny byly zaměstnancům předloženy s předstihem, v pátek začala běžet 90denní lhůta, během níž bude se zaměstnanci vše důkladně konzultováno. Klíčovou věcí je pro stanici ochránit projekt denního nekonečného seriálu Coronation street, který je podle televizní společnosti nejhodnotnějším programem v Británii. Do programu hodlá televize investovat rovnou miliardu liber, což je více než konkurenční Channel 4 a Five dohromady. O nepříliš optimistické situaci v Channel 4 jsme psali v samostatném článku zde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .