Redaktor Novy upozornil na mezery v zákoně, RRTV na něj podala trestní oznámení

radiotv-archiv13V polovině listopadu loňského roku odvysílala TV Nova ve svých Televizních novinách reportáž redaktora JOSEFA SVOBODY o děravém zákonu o zbraních. Svoboda ve své reportáži bez problémů zakoupil zbraň a upozornil i na to, že tomu, kdo takto zbraň prodává, nehrozí kromě mizivé pokuty žádný trest.
Úder přišel z nečekané strany. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) podala před Vánoci na Svobodu trestní oznámení, protože se dle jejich názoru dopustil možného trestného činu nedovoleného ozbrojování. Informuje o tom deník Hospodářské noviny. Svoboda přitom v reportáži odevzdal zakoupenou zbraň na policii. Šéf zpravodajství TV Nova MARTIN ONDRÁČEK k tomu poznamenal: Čekali jsme problém, ale od rady ne. Samozřejmě jsme si nechali udělat právní analýzu, jak máme postupovat, abychom neporušili zákon.“

Státní zastupitelství souhlasí s TV Nova a tento týden případ odložilo, protože podle nich k žádnému porušení zákona nedošlo. Předseda RRTV VÁCLAV ŽÁK je stanoviskem státního zastupitelství rozladěn a je přesvědčen, že redaktor mohl na problém upozornit jinak. Média totiž podle Žáka nesmí provokovat k páchání trestné činnosti. Podle něj navíc reportáž může působit jako návod pro ty, kdo by si chtěli pořídit nelegálně zbraň.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .