Multiplex 4 zastavuje výstavbu, Mux 3 je v krizi

digiwebNedostatek zájemců ze stran televizí způsobuje potíže operátorům provozující tyto multiplexy.

Další výstavba zemské digitální sítě 4 je v současné době zastavena. Společnost Telefónica O2, která tento multiplex provozuje, se potýká s nedostatkem zájemců o pozice v její síti. Informoval o tom web Digizone.cz, odvolává se na hodnocení Technického plánu přechodu na digitální vysílání od ČTÚ. „Rozvoj vysílací sítě 4 se nezměnil a stagnuje na hodnotě 26,6 % (pokrytých obyvatel České republiky, pozn. red.). Tato skutečnost je dána především naprostou absencí provozovatelů vysílání s licencí, kteří by byli ochotni uplatnit svá práva získaná přidělením, respektive možností přidělení, licence pro vysílání svých programů. Z tohoto důvodu se zastavila výstavba dalších vysílačů ve vysílací síti 4 a v současné době může být ze stejného důvodu vážně ohrožen i další rozvoj vysílací sítě 3,“ varuje ČTÚ.

Třetí multiplex je ohrožen například kvůli nedávnému odchodu Óčka ze své pozice, nyní se tu nachází pouze dvě stanice – Z1 a Public, druhá z nich navíc nevlastní licenci pro zemské digitální vysílání, její program je navíc převzat ze satelitu a kabelu.

Přečtěte si více:
TV Óčko opouští digitální multiplex číslo 3 (aktualita)
Odchod Óčka z DVB-T: Milióny jako když najdeš (komentář)
Multiplex 3 nejspíš přijde o 46. kanál v Praze (headline)
Óčko od zítřka v DVB-T v Ostravě (aktualita)

S příjezdem papeže Benedikta XVI. do České republiky bude kromě ČT24 pokrývat jeho pobyt také křesťanská stanice TV Noe. Operátor multiplexu 3, společnost Czech Digital Group (CDG), na dobu pobytu papeže rozšiřuje signál na celou svoji síť. Prozatím totiž vysílá pouze v Praze na kanále 46 a to pouze jen jako převzaté vysílání. Vše musí ještě schválit RRTV, nicméně CDG je v tomto ohledu optimistická. Po odjezdu se situace vrátí do „normálu“. TV Noe nabídne přímé přenosy (například Koncert naděje z Brněnského letiště, Večer mladých ze Staré Boleslavi).

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .