Guardian: Televize se zaměří na třetí dimenzi

radiotv-archiv31Máte zmatek v digitalizaci? Přemýšlíte, zda si pořídit televizi s HD rozlišením? Brzy Vám tyto starosti mohou přijít jako banalita. Vlády se má podle britského deníku Guardian chopit televize umožňující vysílat trojrozměrně. Trojrozměrná televize je snem televizních vysílatelů již od sedmdesátých let, podle odborníků „to má stát za to“. Možnost vidět 3D umožňují například velice známé brýle se zelenou a červenou fólií. Právě brýle využívá společnost Sky, přístroje by se měly dát pořídit za zhruba 2500 liber (cca. 75 000 korun). Konkurenční Philips s technologií WOW přichází s cenou dvakrát vyšší, Na rozdíl od Sky ale nekráčí zpět a nechce využívat brýle.

Odborníci z BBC věří, že přechod k 3D vysílání bude ještě méně bolestným, než tomu bylo při přechodu na barevné vysílání. Lidé, kteří nechtěli sledovat barevné vysílání, mohli jednoduše přijímat černobílý obraz. „Neviděli barevné vysílání do té doby, dokud si nepořídili nové vybavení, “ píše deník. Přesto přechod bude nějakou chvíli trvat. Prozatím ani samotná veřejnoprávní televize nevysílá všechny své pořady v HD rozlišení. V Japonsku ale tamní provozovatel jedné z televizí poskytuje od března roku 2008 každý den 20 minut vysílání v 3D. BBC prozatím s výrobou 3D pořadů nepospíchá, podle ní je stále brzy.

Jednu z možností skýtá „předělání“ pořadů do 3D. Paul Donovan, analytik výzkumné společnosti Gartner je však k tomuto kroku skeptický. Podobným krokem podle něj bylo také „obarvování“ černobílých filmů. Lidé jsou konzervativní a nechápe, proč by si měl černobílý film pouštět barevně. Panují tu obavy, aby 3D vysílání nedopadlo fiaskem, jako tomu už bylo mnohokrát v minulosti. Lidé podle deníku budou při zavádění nové technologie obezřetní, obzvláště v nastalé celosvětové finanční nejistotě neutratí velké peníze za přístroj, který jim v budoucnu k ničemu nebude.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .