Západní Čechy mají digitální rozhlas, vysílá v něm Rádio Proglas

rti-czNezisková rozhlasová stanice Proglas je zatím jediným programem, který je možné naladit v digitálním multiplexu plzeňské společnosti Radio Tele Investment – RTIcz. Jedenáctý leden roku 2013 je ale historický milník, kdy v západních Čechách začalo vysílat digitální rozhlasové vysílání DAB v L-bandu.

Proglas terestricky už i v Plzni

O této události informoval provozní ředitel společnosti RTIcz Roman Kropáček. Pro posluchače má toto vysílání i praktický význam, jelikož jedinou šířenou stanicí v rámci multiplexu je křesťanské Rádio Proglas, které ale v tomto regionu nevysílá klasickou cestou přes FM. Zájemci z řad potenciálních posluchačů Proglasu v Plzni a okolí tak mají další platformu, kde si mohou toto rádio naladit terestricky. Dosud mohli tento program přijímat přes DVB-T set-top-box v rámci multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group a Českých Radiokomunikací. Tato platforma je ale určená primárně pro televizní vysílání.

Rozšíření nabídky je otázkou času

Rádio Proglas bude i nadále pokračovat ve vysílání přes DVB-T. Digitální rozhlas DAB ale má být další příjmovou platformou pro posluchače v Plzeňském kraji. Proglas tak dlouhodobě využívá všech možných distribučních cest směrem k posluchačům. Vysílá přes klasické FM vysílače, digitálně v rámci televizních multiplexů DVB-T a na satelitu (DVB-S na pozici 23,5 st. východně). Příjem je možný i v rámci nabídek vybraných kabelových operátorů a přes internet.

Společnost RTIcz avizuje, že programová nabídka jejího multiplexu se bude i nadále rozšiřovat. Jediná stanice v rámci multiplexu je šířena na vysílacím kanálu LM, platforma DAB+ (MPEG4). Vysílač Plzeň má vyzářený výkon 2kW.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. Jose

  Já bych drobně doplnil. Ano. Proglas je v DVB-S/T/C a na FM a také v DAB+. A na netu samozřejmě. Ale to nejsou všechny způsoby. Proglas zatím jako jediný uvažoval zcela vážně také o spuštění vysílání v DRM, tedy digitálně po SV. Vůbec díky přeplácání VKV, ke kterému u nás došlo. Zdá se, že se hledají už pomalu jiné cesty, tedy DVB-T, DAB+ apod. A začíná se pomalu, ale jistě, znovu vzpomínat na SV a KV.

  O vysílání v DRM po KV projevovala zájem jedna techno stanice. O vysílání na SV v analogu projovovala zájem jedna dechovková stanice. A poslední informace, co jsem někde vyčetl je, že na SV by měla začít analogově vysílat nějaká odnož stanice Impuls.

  Na tzv. západě se používá jednak DAB/DAB+ ve VHF, ale také právě DRM po KV, SV.
  Zatím, co pro FM se připravuje DRM+. Je tedy možné, že tak jako jsme se dočkali už vysílání v DAB/DAB+ v L-Bandu. Tak, že již během roku 2013 se dočkáme vysílání DAB/DAB+ ve VHF. A můžeme se dočkat i vysílání v DRM na SV a KV.

  1. Judith73

   parametry, lokalita?

  2. Jose

   Identifikator bloku LD
   kmitočet 1458.096MHz
   Vysílač ČB 2kW ERP

  3. Jose

   Tak už jedou Karlovy Vary ! Takže :

   Teleku jede : Příbram, Praha, Brno, Ostrava, Hradec králové a Liberec.
   RTI jede : Plzeň, České Budějovice a Karlovy Vary.

   Chybí :
   Teleku Ústí nad Labem
   RTI Praha

   A tím je hotovo. Zbytek mají České radiokomunikace a ty se k ničemu nemají a tvrdí, že jim udělené licence vrátí. Takže chybí spustit ještě dva vysílače. RTI vysílání v Praze a Teleku vysílání v Ústí nad Labem.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: