Zajímavosti k digitalizaci rozhlasu

radiotv22Redakce RadioTV připravuje rozhovor se specialistou na digitální rozhlasové vysílání v České republice Tomášem Řapkem. Ten prostřednictvím společnosti Teleko dlouhodobě testuje a propaguje rádio příští generace.

Zajímá vás cokoliv ohledně digitalizace rozhlasového vysílání? Můžete se ptát prostřednictvím diskuze pod tímto článkem, a rovněž je vám k dispozici i specializovaná skupina RadioTV.cz na Facebooku, kteoru postupně obnovujeme. Těšíme se na vaše náměty a dotazy, které pan Řapek zodpoví.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. luho

  Ale vážně, hodně by mě zajímalo kdo se asi tak do rozhlasového igitálu u nás kdy zapojí. Veřejnoprávní rozhlas už avizoval že nemá zájem a komerční rádia vyjádřila svůj nezájem dokonce zákonem. Takže vlastně zbývá jenom Proglas a kvůli němu si rádio za pět-osm tisíc kupovat nebudu.

  1. Jose

   Jo tak to ví jenom pán Bůh. Když to shrneme. Tak v DRM testoval pouze Český rozhlas a testy už zastavil. Co se týče DAB+ tak testovali Dance rádio, Proglas a Český rozhlas. Co se týče plánu rozhlasové digitalizace od roku 2025, tak k tomu přistoupilo zatím pouze Rock rádio. Jestli se něco objeví, tak asi Český rozhlas. Ovšem napřed musí Nova uvolnit Band III aby se mohlo vypsat řízení na provozovatele nějakých digitálních muxů. Sice skoušeli vypsat něco na L Band, ale ač se hlásilo i Teleko i Radiokomunikace, tak je od toho vykopli obě ty firmy a pak začali veřejně prohlašovat, že šlo taky jen o testy nebo o zkoušku nebo co… http://www.radiotv.cz/p_radio/r_technika/tendr-na-digitalni-rozhlas-nema-viteze/ takže oni si tak nějak spíše dělají z veřejnosti legraci a využívají výhod svého nenapadnutelného postavení… Ostatně rejžáci s tím hnusem na FM jsou spokojeni a tak nějak moc nepotřebují aby se jim tam dostaly nějaké nové zajímavé stanice…
   Takže možná někdy se tam objeví ČRo, ale to má před sebou teď rekontrukci a spíše se soustředí na umravnění právě toho bordelu na FM, TEDY TOHO SVÉHO, tedy až bude někdy jmenovaný ředitel, tedy až se někdy doplní Rada ČRo atd. Což bude asi ještě nějakou tu dobu trvat.

  2. Edison

   Ponuka na FM je na dnesne pomery zufala a nieco sa s tym bude musiet robit. Pokial sa statne organy nerozhybu k tomu, aby sa uspesne rozbehol DAB, DRM pripadne ine technologie, a ludia si najdu ine cesticky. Pokial bude dopyt dostatocne velky, nalezite to podporia aj vyrobcovia.

   Vidim, ze sa pomaly ale isto zacina presadzovat koncepcia, ktoru som kedysi ocakaval – posluch rozhlasoveho vysielania v dopravnych prostriedkoch cez mobilne datove siete. Zatial sa to riesi datovym prepojenim PDA alebo vhodneho mobilneho telefonu s autoradiom alebo palubnym prehravacom. Avsak niektori vyrobcovia luxusnych vozidiel uz avizuju pripojenie palubnej datovej siete do Internetu cez GPRS/EDGE/UMTS. Je len otazkou casu, kedy sa takato technologia dostane do lacnejsich znaciek. Posluch takehoto vysielania nemusi ist vzdy cez datove spojenie bod-bod – existuju uz aj rozne riesenia na broadcast v mobilnych sietach, ktore niektori zahranicni operatori uz v urcitej malej miere prevadzkuju.

   Krachnute DVB-H vo svojej podstate nebol az taky nezmysel. Vazy mu asi zlomilo hlavne to, ze sa orientovalo hlavne na TV vysielanie a nie rozhlas, a to, ze vyzadovalo uplne nove technologie a teda investicie. Preto buducnos vidim hlavne v urcitom dozbrojeni sucasnej mobilnej datovej infrastruktury tak, aby podporovala brodcast, a pripadne vo vycleneni urciteho kmitoctoveho pasma na tieto sluzby, napr. frekvencii povodne planovanych na DVB-H.

  3. Jose

   Taky si říkám jestli to takhle nakonec nedopadne ? Když si vezmemu, co se vše s netem stalo za posledních pár let ? Na kones se ukáže i že to dRM a DAB+ byla v podstatě ,,slepá větev vývoje“ a pojede to všechno v pohodě mobilně přes net. Protože už teď ho samozřejmě musím púužívat pokud chci třeba Etzhno rádio nebo Radio 1 nebo něco, co není v dosahu na FM. Což je naprostá většina, toho, co chci, protože nemám v dosahu nic snesitelného mimo Beatu, Hey a Vltavy. Takže oni to zmobilní asi v kvalitním provedení a pokrytí dříve nežli se někdo dohodne s DAB apod. Takže asi to fakt bude tohle cesta dál.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .