Většina posluchačů v Bavorsku si přeje zachování FM pásma

Digitální rozhlasové vysílání je realitou i na českém trhu. Vypínání FM pásma ale kvůli tomu není nutné. Bavorská rozhlasová stanice Antenne Bayern se zeptala posluchačů, zda si přeji FM pásmo vypnout. Počet příznivců překvapil.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Až 92 procent respondentů se vyjádřilo ve prospěch zachování FM pásma. Posluchači se chtějí sami rozhodnout, kdy a jakým způsobem budou rozhlasové vysílání přijímat. Průzkum ukázal, že navzdory rozvoji digitálních rozhlasových sítí je analogové FM pásmo i nadále důležité pro většinu posluchačů.

Upozornil na to web Digitální rádio, který mapuje vývoj digitálního rozhlasového vysílání v evropských zemích. Podle stránek Satnews.de se nejposlouchanější bavorská stanice Antenne Bayern rozhodla uskutečnit průzkum mezi svými posluchači ohledně další budoucnosti FM pásma.

Otázka byla jednoduchá: Chcete nařídit vypnutí FM pásma?91,6% respondentů odpovědělo, že FM by se vypnout nemělo. Ve prospěch vysílání pouze digitálního rádia se vyjádřilo zbylých 8,4% respondentů.

RadioProjekt 2017: první čtyřka bez výraznějších změn

DOPLNĚNO – Výsledky průzkumu RadioProjekt pro třetí a čtvrtý kvartál roku 2017 nepřinesly výraznější změny v čele nejposlouchanějších stanic. Čtyři nejposlouchanější stanice mírně posílily v počtu posluchačů. Pořadí na předních příčkách to neovlivnilo.

....

Důležité je poznamenat, že digitální vysílání rádia patří v Bavorsku k nejrozvinutějším. Příliš rychlé vypnutí FM pásma by ale posluchači nemuseli přijmout. Experti se shodují, že takové nařízení by mohlo vést k výrazným protestům a projevům nespokojenosti.

V případě televizního vysílání si diváci na nové standardy postupně zvykli. U televize je však rozdíl, že na digitální příjem přecházela celá Evropa, a vypnutí analogového vysílání bylo tehdy nutné.

U rádia ale není technologicky nutné vypínat FM pásmo, jelikož tento způsob příjmu může koexistovat společně s digitálem. Každá země si pravidla přechodu na digitální vysílání určuje sama.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .