Teleko zprovoznilo DAB na severní Moravě a ve Slezsku

teleko

MAPA POKRYTÍ UVNITŘ – Digitální rozhlas má od dnešního dne k dispozici už 30% obyvatel České republiky, v pondělí 5. září zprovoznila společnost Teleko vysílání též pro Moravu a Slezsko. Podle oficiálního vyjádření má digitální rozhlas nyní k dispozici 2,8 milionu posluchačů. Ostrava bude čtvrtým městem, v němž lze zachytit digitální rozhlasové vysílání, od dubna jej naladí obyvatelé Prahy a Příbrami, od srpna rovněž v Brně.

Po spuštění digitálního vysílání v dubnu 2011 v Praze a Příbrami následovalo zprovoznění digitálního rozhlasu DAB v Brně, konkrétně v srpnu 2011. Nyní naladí posluchači zemské digitální vysílání rovněž na severní Moravě, nabídka skrývá programy Českého rozhlasu (Leonardo, Wave, Česko, D-Dur, ČRo 3 – Vltava, Rádio Proglas). Od září je v digitální podobě dostupné i soukromé rockové Gama Rádio a veřejnoprávní ČRo 2 – Praha. Server RadioTV o tom informoval Martin Knol, programový ředitel Gama Rádia.

Společnost Teleko působí na poli rozhlasového vysílání VKV již 13 let, přípravou na zahájení digitálního rozhlasového vysílání se chystá od roku 2004.

SOUVISEJÍCÍ: Gama Rádio a ČRo 2 – Praha nově v DAB

Digitální rozhlas DAB (Digital Audio Broadcasting) představuje pro posluchače výrazné rozšíření programové nabídky, zvýšení kvality zvuku a možnost využití rozličných doprovodných multimediálních aplikací, pro provozovatele rozhlasového vysílání pak nové možnosti oslovení posluchačů v dalších cílových oblastech. Multimediální aplikace DMB (Digital Multimedia Broadcasting) přinese cestujícím v dopravních prostředcích on-line informace, jako jsou aktuální příjezdy, odjezdy přílety, odlety, varovná nebo kalamitní hlášení, aktuální zpravodajství a mnoho dalších aplikací. DMB také umožňuje televizní vysílání pro mobilní přijímače,“ uvedla společnost Teleko v tiskovém prohlášení.

ostrava_telekoMapa pokrytí pro intenzitu elektromagnetického pole, zdroj: www.teleko.cz. Pro zvětšení klikněte myší.

Autor článku:

Komentáře (12)

 1. Jose

  Dobrá tedy. Příbram. Praha. Brno. Ostrava jedou.
  Kdo přijde další na řadu ? Dá se někde zjistit, kdy výhledově pojede Hradec Králové ? Kdy asi tak pojede Ústí nad Labem ? A kdy pojede Liberec ?

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   V této chvíli Vám bohužel neumím odpovědět. Ale chtělo by to i nějaké město z Čech, to chápu.

  2. Jose

   No to nevím, co by to chtělo, ale takový byl původně plánovaný postup. Tedy Příbram, Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, Ústí nad Labem a poslední Liberec. A mne se to týká tím, že je zde určitá šance, že Hradec Králové bych mohl možná zachytit. A samozřejmě, až to bude v Liberci, tak to zachytím 100%. Tak jsem jen přidrzle zvědavý, zda se budu těšit, už letos nebo třeba až v březnu 2013. To je totiž lhůta, do které to musí běžet.

  3. Jose

   A nejsou v tom sami, je tu také jejich konkurence :
   Plzeň Radio Tele Investment do března 2013
   Karlovy Vary Radio Tele Investment do března 2013
   České Budějovice Radio Tele Investment do března 2013
   Praha České radiokomunikace do března 2013
   Praha Radio Tele Investment
   Brno České radiokomunikace
   Zlín České radiokomunikace
   Olomouc České radiokomunikace
   Jihlava České radiokomunikace
   Ostrava České radiokomunikace
   České Budějovice České radiokomunikace
   Plzeň České radiokomunikace
   Karlovy Vary České radiokomunikace
   Pardubice České radiokomunikace
   Hradec Králové České radiokomunikace
   Ústí nad Labem České radiokomunikace
   Liberec České radiokomunikace

  4. Jose

   Tam, kde není datum, tak to je do června 2013. Takže za 2 roky, touhle dobou, by mělo v ČR jet 23 multiplexů s rádii v DAB/DAB+. V této chvíli tedy ze tří společností jede zatím jen TELEKO. Českým radiokomunikacím ani Radio Tele Investment nejede, zatím, nikde nic. A TELEKU tedy jede polovina. Tedy Praha, Brno, Ostava a má jet ještě Hradec, Ústí a Liberec. Toť shrnutí veškerého stavu v jakém je v ČR DAB/DAB+.

  5. Jose

   Je otázkou kolik takových rozhlasových stanic může v takovém multiplexu být ? Někde jsem narazil na nějaký oficiální údaj, že 30 kousků. Pak jsem se dočetl, že maximálně se tam dá narvat 43 a po té jsem se dočetl, že ideální by prý bylo, když by tam bylo 18. Protože v této chvíli je jich v multiplexu TELEKA 9, zanemenalo by to, že je zaplněn z 50%. Pokud tedy budou např. v Liberci dva multiplexy, jeden Teleka a jeden Českých radiokomunikací. A oba by byly 100% plné. Jelo by v Liberci z DAB/DAB+ 36 rozhlasových stanic. V této chvíli jich dokáži zachytit na FM cca 30 a v Liberci má přímo frekvence pro FM uděleno 19. Znamená to tedy, že už dnes je udělená kapacita pro DAB/DAB+ DVOJNÁSOBNÁ. Znamená to tedy, že jakákoli stanice, která sem kdy chtěla a nedostala se k nám na FM, má prostě nyní příležitost. Mimochodem ten plán lze ještě i narušit, tedy mimo jiné platí, že pokud některá stanice požádá někoho ze zmíněných o rozjetí multiplexu, je tento povinnen jí ho rozjet do půl roku.

  6. Jose

   Otázkou také je, čím takové vysílání poslouchat ?
   Na českém trhu byly nalezeny následující vhodné přijímače:
   iRiver B20
   Pure One
   Pure One Classic
   Pure One Elite
   Pure Mi
   Pure Mini
   Pure Evoke 1S Maple
   Pure Evoke 1S Marchall
   Pure Evoke Flow
   Pure Mio
   Pure Mio Orla Kiely
   Pure Siesta Mi
   Pure Siesta iDock
   Pure Chronos iDock
   Pure Twilight
   Pure Sensia
   Pure Contour
   Scansonic R3
   Navigace Amundsen RNS 315
   Kenwood KDC-DAB41U
   Kenwood KDC-DAB4551U
   Arcam FMJ T32
   Arcam Solo Neo
   Cambridge Audio Azur 650T
   Cambridge Audio One+
   Harman/Kardon MAS 110
   NAD DB-2
   Onkyo UP-DT1
   Ovšem POZOR. Zcela shodné modely se vyskytují i bez L-Bandu i bez DAB+ a dokonce i bez DAB vůbec. A pro příjem je bezpodmínečně nutné i DAB+ i L-Band.
   Proto je nutné si každý ze zmíněných modelů konkrétně odzkoušet, v tom jednom konkrétním případě, u toho jednoho konkrétního obchodníka, u toho jednoho konkrétního kusu ! Nebo si se zárukou prodávajícího opravdu ověřit, že splňuje danné podmínky ! Tuto záruku lze poskytnou pouze pro obchod pureradio.cz kde doopravdy takto odzkoušeny jsou. Ovšem lze z tohoto seznamu alespoň zjistit na které modely se soustředit a po kterých jít, protože zde v zemi jsou i v těch správných a potřebných variantách, tedy s DAB+ v L-Bandu.

  7. violista

   No Domažlice to už jistě nebudou :-) to bylo jenom v DVB-T. Spíš s tím počítám že to bude postupovat dle velikosti měst.

  8. Jose

   Ale tak mně je celkem jedno jestli je to povídání německy nebo anglicky, hlavně, když tam pěkně hrají. Zatím jsem si z těch ,,skopčáckých rádií“ docela oblíbil LoungeFM a Absolut rádio a skoro každý den si je na chvíli pustím. Ovšem to ty nemáš. To je celoplošný, celoněmecký multiplex a ten na HB není. Zatím, co z Drážďan už od 1.8.2011 jede. Ty máš jen multiplex Bavorsko 1 a během řijna ti přidají multiplex Bavorsko 2 a mně během řijna přidají multiplex Sasko. Pak další rozšiřování bude v únoru 2012 a to se nás ani jedno netýká. No a mně se pak týká postup Teleka. Tedy má jít ještě na 3 místa. Do Hradce Králové z Černé hory, do Liberce z Ještědu a do Ústí nad Labem. Ale kdy do některého z nich přijde, nemám nejmenší tušení. Ale 100% ho chytím z Ještědu a je dost dobře možné, že ho chytím i z Černé hory. Takže já zatím docela spokojený jsem. LoungeFM a Absolut rádio se mi docela líbí. A už přijde Teleko budu mít Leonardo, Wave a Gama rádio. Takže já si neztěžuji. No tobě by se mohlo líbit to Bavorsko 3 není to špatná stanice. Před 30 lety to byla doslova a do písmene špičková stanice. Jenže pak se podělali. No a teď to postupně opravují a vrácí zpátky, ale zdá se, že čím dál více. Zrovna teď jsem dostal od kámoše typ abych si je zkusil v pondělí v úterý a ve středu po 22 hodině. Ale to se tě netýká to jsou rokové pořady. Ale mohly by se tě týkat jiné dni, třeba neděle v 20 hodin apod. No uvidíš sám až ti to pustí v tom řijnu. Nebo si je pust z netu nebo ze satelitu.

  9. violista

   To je fakt, tyto německé jmenované nemám … to je nejspíš Sasíků, neboli dřívějších Dedero’nů :-) Přestože to taktéž nemám tak daleko do Saska, (Vojtanov) tak saské věci tu jaksi nehrajou. Ještě trochu mi tu frčí Ochsenkopf, neboli volí hlava a další možné varianty jako nadávka v tomto smyslu, leč hraje tu jen DVB-T z tohoto vysílače a to ještě méně. DAB taky nehraje, protože by se to muselo nějak ukázat na přístroji jako duplikáty nebo něco tak. Bohužel šmitec pokud tam něco opravdu je.

  10. Jose

   No to není saské. Sasko mi ještě nejede, jen když vylezu na Ještěd. To mi pojede až od řijna. Tohle je ten celoněmecký multiplex, co je po celém Německu stejný. Teď jeden pán napsal na DZ, že to chytí v pohodě na prutovku v Klatovech. Z Hohe Linie./Horní mez/ Mně to jde z Drážďan, zcela to samé. A zase, když by jsi se ptal na tahle dvě. Tak jedno existuje roky jako anglické a tohle je nějaká úplně nová jeho německá mutace ani to do teď nemá webové stránky a to druhé rádio je pro změnu rakouské a už jsme o něm zde drbali, že v Rakousku a Polsku vysílá po FM a teď nově v Německu v DAB+, když si zadáš do Google LoungeFM normálněš ho najdeš…

 2. beat

  Společnost TELEKO ( https://www.facebook.com/teleko.cz ) a experiment Čra zabíjí digitalizaci rádia v ČR, svým přístupem k DAB+, kde dlouhodobě przní audio kvalitu nízkým datovým tokem, který má za následek deformaci zvuku a díky tomu zvuk zní jak plechové roury, silně digitálně synteticky.Přitom společnost se zastřešuje a propaguje DAB+ jako CD kvalitu.Je to výsměch audio kvalitě a nahrávkám.Kvalita DAB+ u společnosti TELEKO a experimentu Čra nedosahuje ani z poloviny na kvalitu FM.I zasuměné FM je věrnější a zvukově lepší než DAB v podání Teleko + Čra s datovým tokem 48-64kbps.Tato technologie má nahradit FM vysílání po roce 2025, nenechte si to líbit a vnutit si tak podřadnou kvalitu audia.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,