Tak trochu jiná webrádia aneb Kam za odlišným streamem?

Na internetu najdete řadu webrádií, které pouze hrají a odbavuje je automat. Přesto se našlo několik odvážlivců, kteří internetový stream oživí moderovaným programem. Pátrali jsme po internetu, abychom našli zajímavé streamy – některé budou známé, jiné patrně neznámé. Znáte i vy webrádio se zajímavým schématem či moderátory?

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Na internetu žila dlouhým životem i značka Limonádový Joe, kterou provozoval Miroslav Pýcha. Dnes můžete poslouchat jeho druhou stanici Rádio Sázava, která po osmi letech definitivně získala FM licenci na frekvenci 89,3 MHz ve středních Čechách. Která další rádia znáte?

www.Radio4U.cz – První rádio s hity 90. let

První rádio z naší dnešní nabídky není patrně třeba blíže představovat. Už šestým rokem (od 1. května 2006) servíruje Radio4U posluchačům playlist, který tvoří výhradně hity 90. let (ano, v historii by se našlo několik výjimek), zpravidla z vysílání zní výhradně zahraniční muzika. Až z 80% se stanice zaměřuje na taneční hudbu. Ke stálicím moderátorského týmu patří David Klesa a Tomíno Kaváno. Z nejznámějších pořadů zmiňme Friday Night Live, Retro Energy a jiné.

DOPORUČUJEME: Radio4U doplňuje program několika rubrikami a hudebními speciály

David Klesa, jeden ze zakladatelů Radio4U, nám v rozhovoru před třemi lety odhalil, zda by rád šířil stanici prostřednictvím FM vysílání, resp. v digitálu: Jsme čistě internetové rádio, zatím neplánujeme ucházet se o analogovou frekvenci. Co se týká digitálního vysílání, tam už bych nebyl tak jednoznačný, ale to je ještě daleko.

Pochlubit se může stabilní posluchačskou základnou. Radio4U, které naladíte na www.radio4u.cz, pravidelně inovuje programové schéma, nedávno přibylo několik zajímavých rubrik – Den D, Hvězda na jedno použití, Písíčko, Žhavá minuta a další. Podle aktuálních ukazatelů si Rádio 4U naladí denně více než 5 000 unikátních posluchačů. Provozovatelem je společnost Metronet.

www.SeeJay.cz – Dance Music Only

SeeJay Radio je internetová hudební stanice profilovaná čistě na taneční muziku. Ve vysílání se dostává ke slovu taktéž řada aktuálních hitů, ale v tanečních remixech. Hlavním cílem je vytvořit posluchačům plynulý tok taneční muziky bez žánrových úhybů. To vše doplňuje různé programové prvky, které jsou dle vyjádření SeeJay Radia unikátní a originální“.

POSLECHNĚTE SI ZVUKOVÝ OBAL: Změny na SeeJay Radiu – nové pořady a vynikající zvukový obal

Stanice zahájila vysílání 16. září 2009. Ambice rádia nejsou nikterak malé, stanice navíc věří, že by se mohlo dostat k dalším přenosovým technologiím mimo internet. Spoluzakladatel Svatopluk Janík se několikrát pokoušel získat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci pro rozhlasové vysílání v FM.

Změny ve vysílání se projevily ještě v prvním únorovém týdnu. Během posledního měsíce se ale rádiový tým snažil odstranit případné nedostatky. „Všechny detaily, které běžný posluchač ani nepozná, jsme po celý uplynulý měsíc ladili k dokonalosti a řadíme se tak ke špičce rádií na tomto trhu,“ říká k uvedení změn programový ředitel Martin Košík. Kromě nové programové struktury a pořadů zaujme především vynikající zvukový obal, jež nemá mezi zdejšími internetovými stanicemi konkurenci. Vznikl pod vedením hudebního producenta Jeana Luca ve spolupráci se zpěvačkou Victorii.

Zdroj: fotobanka Shutterstock.com

Zdroj: fotobanka Shutterstock.com

www.ZlataPraha.cz – Víc než rádio

Rádio Zlatá Praha je benjamínkem internetu, přesto se historie značky datuje k roku 1993. Kultovní stanice skončila na přelomu tisíciletí a nahradil ji jiný brand. K posluchačům se nově dostává od letošního března alespoň prostřednictvím internetu. A návrat značky vzbuzuje značné ohlasy. Od 2. dubna zavedla stanice moderované vysílání.

K TÉMATU: Další oživená značka v éteru – Rádio Zlatá Praha

V něm samozřejmě nesmí chybět nesmrtelné Zlaťáky Luboše Nováka, legendárního moderátora. Z týmu původního Rádia Zlatá Praha uslyšíme i několik dalších hlasů. Staronové rádio ale není prvním, které oživilo jednu z kultovních značek. Mediální skupina Lagardere před několika lety přejmenovala Rádio DeeJay zpět na Rádio Bonton, které bylo na výsluní především v devadesátých letech.

Rádio Zlatá Praha je tak částečně též jakýmsi nástupcem Dance Radia, to začínalo výhradně na internetu, poté jej koupila skupina Lagardere. Z původního týmu Dance Radia přestoupila na Zlatou Prahu i Radka Stratilová. Poslechovost se zatím vyvíjí slibně a ohlasy jsou většinou kladné.

www.Radio.SK – Nadějný projekt, který schází na oubytě

Velmi nadějným projektem bylo slovenské Rádio.SK. Sice stále vysílá, momentální ambice už nejsou nijak vysoké. Život webrádia www.radio.sk  začal 11. listopadu 2009. Přinášíme osvědčené programy a rádio show ‚zlatého věku‘ slovenských rádií v novém, moderním kabátu s jejich původními hvězdami,” psalo při zahájení Rádio.SK. Tým chtěl ukončit současný trend, kdy rádia pouze hrají a moderátoři téměř nemluví.

NENECHTE SI UJÍT: Startuje Radio.sk – webrádio s mluveným slovem

Jenže Rádio.SK a jeho retro show skomírají, dnes vysílá pouze moderovaný blok ONLINE SK s Eugenom (10-15) a o převaze mluveného slova nelze mluvit. V programu zůstává i několik večerních pořadů jako BETÓÓÓNOVKA, Kefan či TOP 20. Moderátorský tým čítá tři osoby. Rádio stíhaly problémy finanční a původní prozovatel odešel, stejně jako populární moderátoři Julo Viršík nebo Michal Hudák (staniční hlas TV JOJ). Stanice se náhle odmlčela 9. srpna 2010. O obnovení se snažil moderátor Miroslav Mirec Babják, nepodařilo se mu to. Od 14. prosince 2010 se stanice měla vrátit v plné síle. Nový investor chtěl nabíhat nový program postupně. Třeba se nakonec podaří ještě projekt oživit. Letos odstartovala novinka Slovensko potřebuje změnu“.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Studentská rádia – internet jako levná platforma

Internetu jako vhodné platformy pro šíření svého programu hojně využívají studentská rádia. Několik jsme jich vypátrali.

Rádio R je patrně nejslavnější. A to zejména kvůli sporu s FM stanicí shodného názvu. Studentské rádio Masarykovy univerzity, které začalo využívat název Rádio R jako první, trvalo na přejmenování své konkurence, k čemuž podniklo i patřičné kroky. Stejný název totiž používá i rádio Františka Krpenského, vysílá v mikroregionu Rokytnice v okrese Brno-venkov. Písmeno „R“ v názvu má označovat právě mikroregion Rokytnice.

EXKLUZIVNĚ: Nejmenší rádio v Česku měří poslechovost v hospodě

Projekt studentského rádia začali studenti Masarykovy univerzity chystat už v polovině roku 2008, a to pod názvem Radio R. Ten již tehdy také prezentovali v médiích. Rádio R zahájilo oficiální provoz 21. září 2009. Krátce poté tým rádia zjistil, že František Krpenský dostal licenci pro svůj pětiwattový vysílač právě na toto již existující, používané a zavedené jméno,“ uvádí Jan Motal v tiskové zprávě, která byla doručena serveru RadioTV.cz. Studentské rádio najdete na www.radior.cz, regionální FM stanice se musí spokojit s webem www.rradio.cz.

SOUVISEJÍCÍ: Terestrické Rádio R má logo i miniweb

Studentské internetové rádio má i Západočeská univerzita v Plzni. Rádio Bomba (www.radiobomba.zcu.cz) hraje několik hudebních žánrů, v noc věnuje playlist oldies, ráno je ve znamení rockové muziky, zlaté devadesátky naladíte od 14 do 16 hodin. V programu narazíte též na hudební speciály (metal, black death, SKA,…), ale též publicistiku. Ve středu 10. dubna se konal i studenský festival BOMBAfest

Rádio Kolej provozuje nezisková organizace Stavovské unie studentů Ostrava a vysílá nejen pro studenty. Moderovaný program připravují studenti od pondělí do čtvrtka od 18 do 22 hodin. Rádio laďte na http://rk.vsb.cz/.

Studentské rádio z Vimperka nese název WebRádio Epigon, provozují jej studenti střední školy a do vysílání se může kdokoli zapojit prostřednictvím Facebooku. Moderátoři jsou online v úterý a čtvrtek od 19 do 20 hodin. Projekt má podporu portálu www.abradio.cz.

Nováček „Rádio K2“ pravidelně vysílá teprve od 6. února 2012. Projekt podpořila Jihočeská univerzita, z improvizovaných podmínek se tak stanice dostala do objektu Zemědělské fakulty. Stanice prozatím vysílá v úterý od 19.30, chystají se však i nové koncepty a pořady. Chybět nemají hosté, zpravodajství z kampusu a další. Stream najdete na www.radiok2.cz.

Ostravské Gymnázium Olgy Havlové vysílá od 4. října 2010. Vysílá každou druhou středu v 11.37 a to písničky na přání. Najdete jej na http://www.facebook.com/gyohavl.

Autor článku:

Komentáře (6)

    1. Jerry Prohaska

      Děkujeme za zajímavé doplnění!

    2. Jose

      V článku není zmíněno ani jedno rockové rádio, přesto, že jich netových funguje bezmála 20.
      Dovolím si připomenout alespoń ty nejznámější, která jsou na netu již nějaký ten rok.
      Je to především RADIO BROD http://radiobrod.cz/
      Další velice známé je rádio p.Pýchy, který na FM provozuje rádia ETHNO a SÁZAVA. Ovšem na netu má stále své rockové rádio FILL http://fillradio.cz/ Následující rádio je u nás na netu také několik let a ač se o něj staral pouze jediný člověk a orientuje se specificky jen na gothic. Je to rockové rádio na netu známé a působící několik let. http://www.radiogothic.net/ další byl ambiciózní projekt, který měl zahrnovat česko-slovensko-maďarsko, pokoušel se o vstupy na sat do kabelovek i na FM. V současné době má snad v Bratislavě dokonce 2 frekvence FM. Nic méně v ČR byl znám také jako netové rádio
      http://www.rockjamradio.sk/tvojeradio/rockjamplayer.php?q=4 A mohl bych samozřejmě vypsat desítku dalších, netové rockové klony mají i rádia Rock Max i taková Evropa 2. Rocková rádia
      (několik) má AB RADIO. Atd.

    3. Jerry Prohaska

      Děkuji za doplnění, Jose. Šlo mi totiž o rádia s mluveným slovem, což streamy RockMaxu a E2 nesplňují. Ale díky za tipy, zejména k Radiu Brod. Chtěl jsem informovat o těch nejznámějších a uznávám, že jsem na některé stanice zapomněl nebo je neznám (za což se omlouvám). Proto jsem počítal, že se ozvou čtenáři znalí dalších streamů, což se potvrdilo.

      Teď jsem si vzpomněl třeba na Rádio Golem, ale tuším už nevysílá.

    4. Jose

      Tak to je z článku jasné, že šlo o stanice, kde je nějaká mederace atd. Tak to je naprostá pravda, že to, co je u E2 nebo Rock Maxu nebo AB Radia, to jsou jen obyčejné streamy. Ale Rebel Radio Brod tam právě nějakou tu moderaci mělo. A ten slovenský projekt také i když je otázkou, zda se dá zase počítat, když už by měli být konečně v BA na FM. No ale zajímavé je třeba na AB Radiu FOLK RADIO. Ač je to zcela fascinující a naprosto neobvyklé u netového radia, tak ta stanice disponuje odbornými komponovanými hudebními pořady. Tedy jsou tam obdobné naučné autorské pořady jako jsou třeba na Beatu nebo stanicích Českého rozhlasu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .