Společnost Teleko vysílá digitální rozhlas v Praze už jen ve třetím pásmu

teleko-nove-logo-167Příbramský operátor Teleko začátkem září spustil v Praze digitální rozhlasové vysílání ve třetím pásmu na kanálu 11A. V souvislosti s tím v posledních dnech došlo k ukončení vysílání v L-pásmu na kanále LA, které probíhalo v posledních dvou letech. Firma původně na svých stránkách tvrdila, že vysílání na obou kanálech zůstane v provozu, ale fakticky postrádalo smysl.

V rámci svých multiplexů vysílá Teleko osm stanic Českého rozhlasu včetně Radia Retro, české soukromé stanice Gama Radio a SeeJay Radio, čtyři stanice italské RTL a křesťanské vysílání Radia Proglas a Radio Vaticana.

Společnost rovněž oznámila navýšení výkonu na vysílači Černá hora z 600 W na 1 kW.

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. Jose

   Jiní zájemci neexistují. V ČR jsou tři firmy, které mají zájem a hodlají vysílat v DAB / DAB+. A to TELEKO, TELE RADIO INVESTMENT a ČESKÉ RADOIKOMUNIKACE. Teleko už kanál LA nepotřebuje, je v Praze na kanále 11A. České radiokomunikace to nepotřebují též, vysílají v Praze na kanále LI a to tři stanice ČRo Radiožurnál, Impuls a Frekveci 1 a Radio Tele Investment v jejich mx jsou Radiožurnál, Proglas, Gama Rádio, Radio Seejay a ČRo Plzeň, tak ti mají v Praze přidělený kanál LD, který mohou kdykoli pustit, když je to napadne, ale bylo by to jen vyhození peněz z okna, když obdobné stanice má v nabídce mx Teleko na kanále 11A. Jedině snad, že by chtěli dělat díru do světa tím, že budou v Praze pouštět ČRo Plzeň a to asi těžko. Tedy pochybuji, že by to pražáky zajímalo tak, že by si pořizovali přijímače DAB / DAB+. Takže LA už asi zůstane na vždy vypnuté. Překlopení na kanál 11A z klanálu LA je důležité, protože již k příjmu nejsou potřeba přijímače pro L, které jsou o tuner pro L dražší tj, asi o třetinu ceny. Takže tím, že to lze přijímat na 11A dochází k přibližně ttřetinovému zlevnění nákladů na přijímač. Dale je jich asi trojnásob typů, nežli těch, co obsahují i tunery pro L. Teleku se zatím takto podařilo získat tři licence a překlopit tři vysílače. Tedy Přibram na 11A. Prahu na 11A a Černou horu na 5D. Zajímavé bude zda se jim též z L podaří překlopit i ostatní jejich vysíélače, tedy pro Brno, pro Ostravu, pro liberec a pro Ústí nad Labem.

  2. Jose

   Radio bez tuneru pro L. Lze používat v pohraničí pro příjem německých stanic ze Saska a Bavorska. Lze ho používat i v Přibrami. V Praze je ale nutný ještě přijímač s tunerem pro L, protože na 11A přešlo pouze TELEKO, zatím co České radiokomunikace jsou stale na LI.Dále jsou tyto přijímače nutné v Brně, Ostravě, Liberci a Ústí nad Labem, kde je Teleko sztále na L. A v Plzni, Karlových Varech a Českých Budějovicích, kde je Radio Tele Investment také na L. Nejsou již nutné v Hradci Králové, kde je Teleko již na 5D.

  3. Ivo Rottenberg

   A to myslíte, že už nikdo v BABu nebude chtít vysílat?
   To bude jen doménou stávajících? Smutná perspektiva!

  4. Jose

   V DAB / DAB+ rozhodně ano, zrovna příští měsíc má v něm začít další rádio. Tedy TIP RADIO. Ale chtějí všichni vysílat v III.pásmu / VHF / neboli / FM III. / nebo jako to chcete nezvat. Nechtějí vysílat v L-Bandu. Je to drahé. Tak asi stejný důvod, jako tady všichni analogově vysílají v FM II. A skoro nikdo není analogově ani na SV ani na DV. A na KV už vůbec nikdo. Nikdo není také na FM I. Je to všechno v podstatě narvané jen na FM II. a nikde jinde. Tak tohle je podobné. Všichni chtějí do III.Bandu, nikdo nchce do L-Bandu. Když se podíváte po Evropě, tak všechno je to, veškeré DAB / DAB+ v III.Bandu. Co jsem se díval naposledy, tak v L-Bandu byl jen nějaký informační kanál někde v Berlíně a studentské vysílání někde na nějeké univerzitě. A potom v Itálii někde asi 3 stanice, ale tedy byly ve stejném místě také už v III.Bandu. Takže já si myslím, že DAB / DAB+ má velkou perspektivu, ale nemá ji L-Band. Ostatně Teleko prý bude v prosinci vysílač na Milešovce také překlápět z L-Bandu do III.Bandu a pojede to tam také už v III.Bandu. Takže si mslím, že LA v Praze už zůstane prázdné na vždy.

  5. Jose

   Hm…Tak jsem se díval na aktuální stav pro celou Evropu. A i Holandsko, kde v tom jela také nějaká VŠ i Německo i Itálie už to mají kompletně vypnuté. Jen ve Vaticanu ještě jede jedno LI a na Maltě jede jeden LP, jinak nikde po celé EU nic až u nás. Ale i u nás už se to převádí. V Praze a Příbrami už jede 11A v III.Bandu. Černá hora už 5D v III.Bandu a v prosinci přepnou Milešovku.

  1. Jose

   Tohle je současný aktuální stav.

   TELEKO :
   Příbram 11A
   Praha 11A
   Brno LE
   Ostrava LP
   Hradec králové 5D
   Liberec LL
   Ústí nad Labem LG

   RADIO TELE INVESTMENT :
   Plzeň LM
   Karlovy Vary LJ
   České Budějovice LD

   ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE
   Praha LI

   Jediné, co vím, že Teleko vypne v prosinci pro Ústí nad Labem LG
   a nahradí ho nějakým kanálem ve III.pásmu

   V roce 2014 by pak ČTÚ / RRTV měli vypsat výběrové řízení na udělení
   provozovatele prvního celoplošného multiplexu v III.Bandu

   Což je chvíle na kterou všichni čekají.
   Ten, kdo to vyhraje, pak bude moci celoplošně vysílat po celé ČR.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: