Skylink vypnul slovenské Rádio Hey. Může přijít o licenci

hey-sk-cz-iconSlovenské Rádio Hey nevysílá. Satelitní platforma Skylink, která zajišťovala distribuci na FM vysílače, vypnula vysílání z důvodu dlouhodobého neplnění smluvních závazků. Skylink o tom informuje přímo na svém webu. Vysílací nebo servisní společnost má zřejmě problém s vysokými dluhy.

GES už slovenské Rádio Hey nevlastní, problémy se ho netýkají

Rádio Hey na Slovensku postavila a ještě donedávna kontrolovala česká mediální skupina GES, která mimo jiné spoluvlastní i televizi Prima. V prosinci 2010 vydala slovenská regulační rada souhlas s převodem licencované společnosti do rukou jiného investora. Kupní cena měla být podle zákulisních informací symbolické jedno euro s tím, že nový majitel měl převzít všechny závazky společnosti.

Následně se objevily informace o tom, že Rádio Hey dluží svým spolupracovníkům několik výplat. Skupinu, která dodávala autorské služby pro HEY Media Slovakia, a.s., a potažmo licencovanou firmu GES Slovakia, s.r.o., před médií zastupuje bývalá moderátorka Rádia Hey Mirka Juríčková. Ta v prosinci zaslala do redakcí některých mediálních webů dopis, v němž informuje o aktuálním stavu prodeje slovenského rádia Hey, které má přejít (a patrně už přešlo) do rukou společnosti Prvé finančné družstvo. Ta však ještě nemá v oblasti provozu rádií žádné zkušenosti.

Rádio Hey dlužilo spolupracovníkům a zřejmě i dodavatelům

Juríčková tvrdí, že společnost nevyplatila spolupracovníkům část odměn za srpen a září ani odměny za říjen a listopad. Na média se rozhodla obrátit poté, co jí společnost neuhradila odměny i přes opakované přísliby. „Po osobním setkání se zástupcem budoucího majitele v srpnu 2010 nám bylo přislíbeno, že nový majitel převezme všechny závazky související s prodejem společnosti, a že všechny pohledávky vedené vůči společnosti a doložené měsíčními výkazy práce budou uhrazeny do pěti pracovních dnů od souhlasu Rady pro vysílání, která povolila převod vlastnických práv na nového majitele,“ uvedla Juríčková.

Slovenská mediální rada vydala souhlas s převodem obchodního podílu licencované společnosti dne 7. prosince 2010. Podle Juríčkové ale původní spolupracovníci nedostali své honoráře ani v dalších týdnech. „Rádi bychom podtrhli, že i přes nepříznivou situaci jsme naše služby poskytovali profesionálně a odpovědně v intencích vzájemné smlouvy, bez ohrožení vysílání a programové služby Rádia Hey. Budoucí majitel po nás několikrát požadoval loajalitu vůči společnosti. Ta nás ale přivedla do těžké osobní situace,“ dodává Juríčková. Pod jejím dopisem je pak ještě podepsáno dalších pět jmen.

hey-web-skWeb slovenského rádia Hey se o přerušení vysílání nezmiňuje.

Towercom ukončil vysílání z důvodu neplnění smluvních závazků ze strany Rádia Hey

Vypnutí vysílání ze strany společnosti Towercom, která provozuje slovenskou platformu Skylink může znamenat, že výše dluhů provozovatele nebo servisní společnosti Rádia Hey přesáhla únosnou mez. Jen málokdy se totiž stává, aby jakýkoliv dodavatel komentoval své vztahy s odběratelem otevřeným způsobem jak to udělal Skylink. „Z důvodu dlouhodobého neplnění smluvních závazků vysílatele Rádia HEY! bylo ukončeno vysílání této rozhlasové stanice v nabídce Skylink k 1.2.2011,“ hlásí web Skylinku.

Web slovenského Rádia Hey není od poloviny prosince vůbec aktualizovaný a tudíž ani neinformuje o přerušení vysílání. Zda společnost nakonec vyplatí svým spolupracovníkům dlužné honoráře a splní své závazky i vůči dalším dodavatelům, záleží především na dohodě mezi původním a novým majitelem. Rovněž může být důležité, jestli měli dodavatelé smlouvu přímo s držitelem licence nebo jenom se servisní organizací. V některých případech totiž investoři odkupují pouze podíl na licenci a nikoliv servisní společnost.

Licenci může zachránit bratislavský vysílač

Vypnutím vysílání ze Skylinku ale Rádio Hey přišlo o primární distribuci signálu na FM vysílače. Pokud tedy bude chtít pokračovat ve vysílání, musí urychleně najít náhradní řešení. Distribuci na většinu vysílačů tohoto rádia ale zajišťuje výhradně společnost Towercom a jakékoliv jiné řešení by vyžadovalo změnu koordinace některých frekvencí. Podobnou změnu ale nelze udělat v řádu dnů. Pokud by chtěl provozovatel rádia Hey zachránit platnou licenci, může dočasně spustit improvizované vysílání přímo z bratislavského vysílače 100,3 MHz na kótě Horský park. Toto vysílací zařízení totiž neprovozuje společnost Towercom.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .