Síť Kiss rádií patrně čekají změny, začlení se do portfolia vlastníka rádií Hey

kissradioSkupina GES Group Holding Ivana Zacha, která ovládá poloviční podíl v televizní skupině Prima a kontroluje síť Rádií Hey, hodlá posílit své aktivity na rozhlasovém trhu. Její plán odkoupit síť rádií Kiss a několika žánrových stanic a zařadit je do svého portfolia už posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Fakticky ale převzetí těchto stanic nic nebrání.

Jedna ze čtyř dominantních skupin posílí

Na českém rozhlasovém trhu jsou v současné době čtyři dominantní vlastnické skupiny. Společnost Londa kontroluje licenci celoplošného Rádia Impuls, pražské lokální stanice RockZone a připravuje spuštění třetího programu na středních vlnách. O největší podíl na trhu spolu soupeří skupiny Lagardere a Media Bohemia. První jmenovaná ovládá Frekvenci 1, Evropu 2, Bonton, Dance rádio a nově i českou licenci BBC. Media Bohemia kontroluje sítě Fajn rádio, Hitrádio, Blaník, Rock rádio a několik menších rádií. Dále je tu už zmíněná skupina Kiss rádií (resp. Radio Investments), která kontroluje stanice značky Kiss, a žánrová rádia Beat, Country, Spin a Radio 1.

Vedle těchto čtyř skupin působí na českém trhu ještě vlastníci s menšími podíly na celkovém publiku. Sem patří právě GES Group se značkou Rádio Hey nebo mediální dům Mafra, který vedle tištěných a on-line titulů kontroluje pražské Expresrádio a Classic FM. Spojení portfolia jedné z těchto skupin s dlouhodobě etablovanou skupinou Radio Investments tak může přinést jejímu majiteli zajímavou trhovou pozici.

Rádio Hey – projekt Ivana Zacha a Radima Pařízka

Ivan Zach zakládal síť Rádií Hey společně s ostravským podnikatelem Radimem Pařízkem před jedenácti lety. Zprvu ji tvořilo několik nově licencovaných stanic v největších městech – ostravské Rádio Fajront, brněnské Rádio Špica a pražský Ton FM. Každá z těchto stanic se ale ještě před začátkem vysílání začlenila do vznikající sítě Hey. Později se díky nové licenci rozšířila i do severních Čech a její majitel učinil akvizici i ve východních Čechách, kde přikoupil populární pardubické Rádio Profil.

Původně vysílaly jednotlivé stanice pod značkou Hey rozdílný program. Na severní a jižní Moravě zněl rockový formát, v Praze, severních a východních Čechách se hrála pouze česká hudba. Před třemi lety ale majitel zavedl jednotný formát a začal vysílat centrální program z Prahy, který se nyní orientuje na rock a sport.

Slovenská expanze se nepovedla

Skupina se před osmi lety pokusila expandovat i na Slovensko, kde prostřednictvím licenčních řízení získala několik lukrativních frekvencí na západním a středním Slovensku a přikoupila silné regionální rádio v Žilině. Projekt ale skončil neúspěchem a skupina GES se předloni ze Slovenska definitivně stáhla. Slovenské Rádio Hey hrající výlučně domácí produkci se přejmenovalo na Anténa Hitrádio a žilinské Rádio Zet ukončilo vysílání úplně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .