Rozhlasoví posluchači se bojí digitalizace

icon-digital.jpgGLOSA – Jen aby to nedopadlo jako s DVB-T. To je věta jednoho z diskutérů pod článkem o startu digitálního vysílání v Praze a v Příbrami. Stane se tato věta symbolem pro následující roky, kdy bude digitální rozhlas v České republice bojovat o život? Je to docela dobře možné. Po zdlouhavé a zmatené televizní digitalizaci totiž nebude lehké najít pro další digitalizaci u posluchačů důvěru a právě na tom může nakonec rozhlasová digitalizace taky velmi rychle skončit.

Bez obsahu a bez posluchačů

S velkou zvědavostí jsem sledoval náhlý start řádného rozhlasového vysílání příbramské společnosti TELEKO s.r.o., která patří bývalému zaměstnanci oddělení správy kmitočtového spektra Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Tomáši Řapkovi. I když start vysílání ve standardu DAB a DAB+ v Praze a v Příbrami byl tak trochu překvapením, nikdo totiž netušil, že TELEKO oprávnění k tomuto vysílání získalo, fakt že je právě TELEKO tím subjektem, který digitální rozhlasové vysílání v ČR odstartoval zas, až tak překvapivý není. Tomáš Řapek je totiž dlouholetý nadšenec zapálený pro všechno co v sobě obsahuje slova rozhlas a digitální.

Úspěch digitálního rozhlasového vysílání ale nezávisí ani zdaleka jen na pouhém nadšení provozovatele. Digitální rozhlasové potřebuje pro svůj úspěch zájem broadcasterů na straně jedné a bezmeznou touhu posluchačů po nových přijímačích a nových rozhlasových programech na straně druhé. Vynechme dnes onu první podmínku, protože o té již byla napsána článků celá řada a podívejme se na podmínku druhou. Právě start digitálního vysílání v Praze a Příbrami totiž poprvé představil veřejnosti, a to i v maistreamových médiích, rozhlasové digitální vysílání jako možnou realitu. Z reakcí čtenářů pod články potom lze velmi dobře vysoudit, jak se průměrný občan České republiky na digitální rozhlasové vysílání dívá. Reakce totiž jasně ukazují, že řada potencionálních posluchačů nejen že netuší, co digitální rozhlasové vysílání znamená, ale po zmatené televizní digitalizaci mají k čemukoli digitálnímu značnou nedůvěru.

Jen aby to nedopadlo jako s DVB-T

Jeden ze čtenářů serveru iDnes.cz v diskusi pod článkem napsal: „Jen aby to nedopadlo jako s DVB-T – jen co si všichni koupili set-top boxy, už se testuje mpeg4 a krabičky můžem vyhodit„. Jiný příspěvek ukazuje, že ne každý má jasno, jaký je rozdíl mezi televizním a rozhlasovým digitálním vysíláním: „Používám běžný settopbox pro DVB-T a k němu bedny a používám ho pro přehrávání rádia. V čem je DAB lepší či jiné?“.

Poměrně alarmující je fakt, že tyto reakce bylo možné nasbírat na serveru iDnes.cz, kde lze ještě předpokládat alespoň občasný záchvěv inteligence diskutérů. Radši si ani nechci představovat, co by podobná zpráva vyvolala mezi čtenáři ještě o něco bulvárnějších médií, jako je například Blesk, kde se záchvěvy mění jen na zbožné přání.

Jinak se ale podobným názorům, kterých mimochodem pod dotyčným článkem nebylo málo, vlastně nelze divit. Lidé už začínají být unaveni z toho, jak jsou jim v rychlém sledu představovány nové technologie a představa nakupování stále nových přístrojů s novými standardy je zkrátka nezajímá a nebaví.

Nadšení versus lid

Už jsem zmínil, že Tomáš Řapek je nadšenec každým coulem a nutno mu přiznat, že bez jeho snahy by v Česku digitální rozhlas nikdy nedošel ani do fáze testů, natož do fáze řádného vysílání. Jenže právě ono nadšení v sobě nese i velkou dávku nebezpečí. Může se totiž snadno stát, že zvítězí nadšení nad zdravým rozumem. Trochu se bojím, že rozběhnutí řádného vysílání digitálního rozhlasu v době, kdy se ještě veřejnost nestačila vzpamatovat z nákupu set-top-boxů, je přesně tím případem kdy zvítězilo nadšení.

Technologická změna, jakou je digitalizace masově rozšířeného média, vyžaduje dlouhou masivní a vysvětlující kampaň, která ukáže rozdíly, výhody a popíše klady. K takové kampani nedošlo ani v rámci televizní digitalizace, respektive celá kampaň se smrskla na sbírku osamocených výkřiků a naděje že k takové kampani dojde v případě startu digitálního rozhlasu je v podstatě nulová. Zatím není, kdo by jí financoval, zatím není, kdo by se na ní podílel. To se může sice za pár let změnit, ale pokud digitální rozhlas startuje dnes v podmínkách minimálního povědomí a absentující kampaně, je zde velmi vysoké riziko, že rozhlasovou digitalizaci většina veřejnosti prostě odmítne jako další „otravný nesmysl“.

Autor článku:

Komentáře (17)

 1. Jose

  Glosa je velmi pěkná. A ona strašící věta JEN ABY SE NEOPAKOVAL PŘÍPAD DVB-T, nepříjemně pravdivá.
  Nic méně dalo by se toho napsat více. Takže si dovolím to lehce rozvinout nebo doplnit o některé informace.
  Zajímavé bylo, že to začalo po této velice důležité události. Převzato ze serveru DIGI ZONE, cituji:,,Společnost Media Broadcast, která získala v Německu atraktivní zakázku na výstavbu celoplošné sítě digitálního rozhlasu, spustí v době jeho startu, tedy 1. srpna letošního roku, prozatím 27 vysílačů. Firma to oznámila prostřednictvím svých webových stránek. K digitálním stanicím v systému DAB+ by tak okamžitě mělo mít přístup přibližně 38 milionů obyvatel. Na konci roku 2015 by pak mělo být vysílačů až 170.Signál by měl v první fázi pokrýt také 50 % hlavních dálničních tahů, což umožní mobilní příjem pro patřičně vybavená autorádia. „“Jsme potěšení, že budeme stát u zrodu první celostátní digitální rozhlasové sítě,““ uvedl při této příležitosti technický ředitel Media Broadcast Ulrich Liebenow a dodal: „“Dohoda je výsledkem konstruktivní spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem. Mimořádně vysokou podporu má tento proces také v politických kruzích a u KEF (Komise pro zjišťování finančních potřeb vysílatelů, pozn. red.). Jsme přesvědčení, že přidanou hodnotou pro digitální rádio bude nejlepší kvalita zvuku, vynikající příjem a atraktivní programy.““ Konec citace. Z této aktuality zcela jasně vyplývá, že DAB+ dostává u sousedů zelenou. A v ČR nezůstáváme pozadu a STARTUJE TELEKO. Ovšem Teleko nemá přidělenou PRAHU. Prahu mají přidělenou ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE. Teleko dostalo BRNO, OSTRAVU, LIBEREC, ÚSTÍ NAD LABEM a HRADEC KRÁLOVÉ. Plzeň, Karlovy Vary a české Budějovice pak dostávají RTI. Kde se tedy bere TEKO v PRAZE. Opět na serveru DIGI ZONE se dozvíme toto, cituji:,,firma k němu má individuální oprávnění od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Serveru DigiZone.cz to řekl vedoucí odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač. „“Kmitočty, na kterých Teleko vysílá, jsou nad kmitočtový plán České republiky a firma o ně žádala mnohem dříve, než jsme vypsali výběrová řízení na krajské sítě pro zemský digitální rozhlas,““ vysvětlil Duchač.
  Pražský rozhlasový multiplex firmy Teleko vysílá na kanále LA, v tendru na krajské sítě pro zemský digitální rozhlas ČTÚ vyčlenil pro Prahu kanál LL. Oprávnění pro něj získaly České Radiokomunikace, firma Teleko v tomto tendru neuspěla. „“Současné vysílání Teleka v Praze a připravovaná krajská síť pro Prahu a střední Čechy jsou naprosto rozdílné,““ upozorňuje Duchač. Krajská síť Českých Radiokomunikací podle něj nebude mít výrazná technická omezení, na rozdíl od nynějšího vysílání firmy Teleko, které má stanoven maximální možný vyzářený výkon vysílače a další technické parametry.““Tyto sítě se nebudou dát porovnávat,““ dodal Duchač s tím, že krajská síť Českých Radiokomunikací bude mít mnohem větší dosah. Teleko žádalo o kmitočty pro zemské digitální rozhlasové vysílání v Praze mnohem dříve a ČTÚ po provedení mezinárodní koordinace kmitočtů musel vydat rozhodnutí, dodal šéf správy kmitočtového spektra ČTÚ.“ KONEC CITACE. A je to. Teleko tedy vytírá v Praze ČRa zrak a už tam jsou….ČRa pak na otázky, kdy spustí v Praze DAB, odpovídají stylem idiotů, takže to nemá smysl citovat a čtenáři diskutují o tom, zda ČRA nechtěli v Praze hrát pouze obdobnou roli jako hraje Telefonica O2, čili jen zablokovat mux konkurenci. Na druhé straně si lze ovšem snadno představit, že pokud by ČRa vysílání spustili, stanice by od Teleka mohly přejít k nim, protože jejich vysílání bude mít zřejmě lepší dosah.Start TELEKA pak provází přehozy. Napřed startuje Proglas, Wave, Leonardo, D-Dur a Česko. A všichni se ptají kde je DANCE RADIO ? Pak mizí Česko a místo něj se objevuje DANCE RADIO. To tam vydrží týden a zmizí. A znovu se objevuje Česko a k němu ještě Vltava. Plus jsou vysílány 2 prázdné pozice a spekuluje se tedy, zda tam přijdou Radiožurnál a Dvojka nebo Radiožurnál a Regina nebo Regina a Dvojka ? Co se tedy vlastně stane ? A hlavně proč odešlo DANCE RADIO ?
  V diskusích se objevují hlášky typu: ,,No, když tam není DANCE RADIO, tak to mne to potom nezajímá…“
  Další problém je s přijímači- L-BAND a DAB+ je docela vražedná kombinace. Jeden si stěžuje na to, že jeho přijímač nemá L-BAND, druhý marně hledá aktualní firmware, které by mu umožnilo s jeho přijímače poslouchat i DAB+. A ti ostatní pak nadávají nad cenami nových přijímačů.Zde si dovoluji poznamenat, že firma TELEKO na svém webu nabízí, že zprostředkuje a zařídí nákup jakéhokoli přijímače značky PURE, který si přes ně objednáte. No a to je tak asi všechno. NIC MOC. Ovšem FM je přeplácané a jiné alternativní cesty se hledat musí.

 2. Ivo Rottenberg

  DAB je něco podobného jako sen. Jako motorista se na něj těším. Je tu jeden velký problém. Není na trhu autorádio s možností přijímat FM a DAB. Kdysi jsem zahlédl takové ošklivé rádio s DAB a FM u Conráda. Dnes ??? Teleko na svých stránkách radí: Rozdělení přijímačů DAB podle způsobu použití:
  > do auta (DAB rádia nebo adaptéry)
  > do bytu (radiobudíky, kuchyňská rádia, přenosná rádia, minivěže, tunery)
  > na procházku (handheldy, walkmany)
  > do kanceláře (PC karty).
  To je tak pro kroužek pionýrů, ale najít přijímač ke koupi? To bude hlavní brzda. A to nehovořím o tom, kolik rádií bude tak moci vysílat. To je také bolest DVB-T. Ne všichni se tam vejdou, i když víme, že se „dobrých ludí vela vejde“.
  Komu se bude vysílat? Já bych bral nějakou krabičku, která by se přes USD spojila s autorádiem. Dance radio? Sen. A vysílat si v Příbrami? Kolik programů vysílá?
  To se načekáme než některé televize a jejich vykrývače opustí 11. a 12 kanál. A ta „parta Radních RRTV“ už ví, o čem to je?

 3. Jose

  Máte pravdu v tom, že firma PURE
  http://www.pure.com/products/index.asp
  autorádia ve své nabídce nemá…
  Ovšem hledaje zcela něco jiného, čirou náhodou jsem včera
  narazil na nějaký obchod, kde bylo asi 20 autorádií s DAB/DAB+,
  Bohužel tu adresu už nejspíše v životě nenajdu…
  Jen mohu říci, že to nebyla žádná firma typu PURE,
  ale zcela běžné značky jako KENWOOD, BLAUPUNKT apod.
  A skoro každá taková známá firma tam měla alespoń ten jeden kousek.
  Ale nějaký prodejce to měl nádherně sesumírované,
  tedy právě tam jen ta autorádia s DAB/DAB+, ale jak jsem se na to dostal…
  Doopravdy nevím. Schvalně to zkouším najít
  a úplně bezvýsledně
  Ale našel jsem třeba tenhle Kenwood a FM má i DAB+ má,
  ale nemá L-Band jen III. band.
  http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/cd_receivers/ipod_iphone/KDC-DAB41U/details/
  no a tenhle Blaupunkt má sice FM i DAB i L-BAND a III-BAND, ale zase nemá DAB+
  http://www.bluespot.co.uk/car-audio.aspx/woodstock-dab52-car-radio
  no a to je ten problém, co o něm píšu buď to nemá L-Band nebo to nemá DAB+.
  Ale FM to mělo všechno. Ale právě tam na té stránce byly i takové,
  co by vyhovovaly, tedy měly i L-BAND i DAB+.
  Nedokáži toho prodejce ale už najít.
  Jedině prostě brát tyhle světové výrobce autorádií značku po značce
  a prolézt to. Jinou radu nemám.

 4. Jose

  Jenže tohle PURE Highway zase nemá ten L-Band ale jen III-Band…
  Našel jsem takových všelijakých krabiček daleko více asi 5 různých,
  ale byl furt ten stejný problém, buď to neumělo DAB+ nebo to neumělo L-Band
  Trošku jsem pátral po autorádiích, co by splńovaly požadavek
  FM / DAB+ / L-Band
  A našel jsem zatrím tyhle
  Bluestate RA 557
  Bluestate RA 558
  JVC KD-DB42
  JVC KD-DB52
  StarWaves Europe DAB+ car radio

  1. Ivo Rottenberg

   Já myslel, že nebudu shánět rádio po Evropě, ale koupím je doma až po odzkoušení. Opět připomínám, že „kovbojské“ postupy při zavádění DAB nejsou cestou k solidnímu výsledku.

  2. Jose

   No, já se koukám po nějakém českém prodejci a zajímavé je, že třeba najdu obchod, že jich tam měl 5 a už tam má napsáno, vyprodáno a dále nebude. Čili už je nemá. A ještě jsem si četl nějakou diskusi někde na iDnes nebo kde a tam někdo tvrdí, že jezdí do Bruselu a že, co rok tam vždy v nějakém obchodě jich bylo tak 20 a teď tam nebylo ani jedno. A on to myslí tak, že jako to DAB se v podstatě nechytlo a že to upadá. No a tady je problém i ten L-Band, protože ti Němci to mají v III. bandu a Britové to narvali do L-Bandu a prý že L-Band začínají opouštět a také to chtějí mít všechno jen v III.bandu, to jsem také někde našel diskuzi k tomu. Ono to totiž zase vypadá, že ten L-Band není pro auta to nejvhodnější. Tedy jak napsal na Digi Zone, Kuba Melin, někdo projde kolem antény a signál zmízí. Možná to přehnal a možná ne.

 5. Jose

  Tak Němci jedou,
  ale v DAB+ jen v III.Bandu
  Našel jsem další dvě splňující naše české podmínky
  Blaupunkt Nashville DAB 35
  JVC KD-LHX601
  Docela šílená je tato čínská firma Hasda Electric
  bude tam toho hodně, co bude vyhovovat zadání,
  ale nemám sil to prohrabávat
  http://hasda.en.alibaba.com/product/435166549-209825465/Hot_DAB_Car_Radio_of_H_901.html
  Ale začínám tak nějak uvažovat, že má pan Rottenberg pravdu v tom, že v tom autě to bude nejužitečnější.
  Protože víceméně všude jinde je NET a tam je ta nabídka stanic dobrá
  a je to v podstatě zbytečná hračka. Ale v autě by se to mohlo i smyslplně uplatnit.
  A také se tím spíše člověk dostane do oblastí
  kde v tom něco vysílat bude, v něm by to mohlo mít opravdu nějaký účel.
  Asi jo. Asi to tak udělám. Doma ani v práci ani na chatě to vlastně nepotřebuju
  všude je NET. Ale to auto. Jo, má pravdu. Tam by se to uplatnilo. Tam opravdu ANO. Ale všude jinde je v podstatě dnes NET RADIO užitečnější, ale v tom autě, jo to dává smysl.

  1. Ivo Rottenberg

   Je hezké, že umte hledat v zahraničí, což je nám na nic (a to jsem slušnej). Tady najdu také znínku o DAB, ale jen, jako že je potřebný díl vložit. Chce masivní reklamu a donutit dovozce ke konání. Jenže o tom se musí hovořit, a ne jen v lokálních listech, či rádiích.

  2. Jose

   Tak uvidíme jestli se čeští dovozci pohnou. No ono hovořit. Upřemně řečeno mě překvapilo, že si toho všiml i takový plátek jako iDnes. To jsem ani nečekal abych pravdu řekl.

  3. Ivo Rottenberg

   Měli by, jinak se toho ujmou ťonkové:-)))))

  4. Jose

   Malinký posun situace:

   V ČR se do nových automobilů Škoda
   začala montovat navigace s DAB+ v L-Bandu

   Navigace Amundsen RNS 315

   http://www.youtube.com/watch?v=GIw83EzAWRA&feature=related

   TELEKO začalo vysílat v BRNĚ

   http://technet.idnes.cz/v-brne-zacal-vysilat-digitalni-rozhlas-naladite-nejlepsi-stanice-cro-1j1-/tec_audio.aspx?c=A110801_143105_tec_audio_kuz

   V Německu se to pěkně našláplo

   http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1295.30

   Na trhu se objevila dvě docela zajímavá autorádia
   s DAB+ v L-Band

   Kenwood KDC-DAB41U
   Kenwood KDC-DAB4551U

   Manual
   http://images.kenwood.eu/files/prod/2067/5/Instruction_Manual.pdf

   Prodejce
   http://www.exa.cz/autoradio-kenwood-kdc-dab4551u/

   http://www.exa.cz/autoradio-kenwood-kdc-dab41u/

   jinak pro ,,kuchyňské přijímače“ a ,,radiobudíky“
   běží tento e-shop TELKEKA

   http://pureradio.cz/kategorie-produktu/radia/prijimace-fm-dab/

   některé modely, které tam nemají, má např tento prodejce

   http://www.obchodcr.cz/product/prenosne-radio-pure-one-elite-cerne

   http://www.obchodcr.cz/product/prenosne-radio-pure-one-classic-bile

   na trhu je běžně k sehnání kapesní přijímač iRiver B20

   http://www.srovnanicen.cz/q/iRiver%20B20%204GB/?min=2656

   na trhu je dále asi 10 klasických stolních tunerů u různých obchodníků

   jako ukázka třeba tento

   http://www.hifimarket.cz/shop/detail.asp?product=36844

  1. Jose

   Tak aby jste se pobavil, tak jsem byl někam zajet a zjistil jsem, že mi odešlo autorádio asi se urazilo chudák a jsem si to nejspíše na sebe přivolal… No prostě nějak se zaseklo ladění, nejde hnout s frekvencí ani nahoru ani dólu, nejde cvaknout jinou předvolbu… Tedy jde, změní se, ale nezmění se kmitočet… Je tam zaseknutá furt jedna jediná frekvence. Všechno ostatní funguje normálně. Tak nevím, co se mu to stalo ? Jestli nějaká vlhkost nebo co ? Nevím… Asi se něco proseklo… Tak copak o to, ona mi tam ta jedna frekvence, tedy 107,8 Beat na kterém to zůstalo viset, stačí. Ale až někam pojedu dál. Tak v jiných městech má tu frekvenci jinou. No nic. Takže se to stává realitou a fakt začnu shánět nové s DAB+. No o vysílání v DAB/DAB+ se tady tedy někdo už snaží, tak teď je to na těch prodejcích aby se tedy obtěžovali laskavě něco dovézt, co by se dalo koupit. Jestli si to budu muset nechat dovézt někým z Anglie nebo Německa, tak budu fakt vytočenej. Je jich tady dost aby to někdo prodával. No uvidíme.

 6. Pvtr

  Pro úspěšný start vysílání v DABu jsou nutné:

  1. kvalitní informační kampaň, aby se posluchači dozvěděli, že něco jako T-DAB existuje – může o tom informovat Český rozhlas apod.

  2. dostatečný výběr nových rádií, včetně dostupnosti a cenové rozmanitosri

  3. rozmanitý obsah, který posluchače přesvědčí

 7. violista

  Osobně čekám na spuštění českého DAB již 5 let …. a co se zatím od té doby změnilo :-( téměř nic. Zatím se musím až doposud spokojit s příjmem ze SRN v systému DAB III.pásmo (jiná pásma ten můj přijímač chytat krom FM prostě neumí) Naši chrápou na vavřínech … klasika. Proč už např. ČRo nevysílá v DABu již několik let? Musí přeci někdo začít aby mohl být zájem a další celoplošky se pak jistě i přidají. (E2, F1, Impuls)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .