Rozhlasové vlnění: Radiožurnál mluví jinak, Kiss přidává novinky

První dny nového roku 2017 s sebou nesou řadu programových novinek, některé z nich blíže představujeme níže. Už dříve jsme informovali, že na Evropu 2 se vrací Lucie Šilhánová. A živo je také na Českém rozhlase.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Radiožurnál změnil po devíti letech hlas a přesunul rozhovor

Miroslav Etzler a Mahulena Bočanová se poprvé jako staniční hlasy ozvaly posluchačům v lednu 2008, právě u příležitosti výrazných změn pod taktovkou tehdejší ředitelky Radiožurnálu Barbory Tachecí. Od 1. ledna letošního roku se Radiožurnál prezentuje hlasem Jitky Ježkové a Petra Lněničky. Herečka Jitka Ježková na sebe poprvé výrazněji upozornila například v komediálním seriálu TV Nova s názvem „Nováci“, slýchat ji mohou také diváci ČT1. Herec Petr Lněnička je známý působením v dabingu (například Kriminálka Las Vegas, Star Wars v roli Luke Skywalkera z verze pro Blue Ray), zahrál si rovněž v seriálech Polda, Jan Hus nebo Případy 1. oddělení. Zvukový obal zůstává stejný.

Původní zvukový obal ČRo Radiožurnál – leden 2008

Dopolední rozhovory Lucie Výborné se od ledna přesunuly z 10. hodiny dopolední na 9. hodinu. Ředitel zpravodajství Jan Pokorný uvedl v magazínu eRko proč: „Je to doba, kdy se toho ve zpravodajství ještě moc neděje, takové hluché místo. Po informacemi nabitém ránu si posluchač rád oddechne při neotřelých a chytrých otázkách Lucie Výborné.

Moderátorka se od ledna výhradně věnuje svému pořadu, tiskový mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna nám zdůvodnil, proč Lucie Výborná nebude nadále moderovat Dopolední Radiožurnál: „Rozhovory Lucie Výborné už léta patří k tomu nejlepšímu, co je možné v českých rádiích slyšet. Proto si zaslouží vlastní pořad, který bude v hlavním vysílacím čase a ponese její jméno.“

Nové staniční hlasy a upoutávka na pořad Host Lucie Výborné (leden 2017)

Host Lucie Výborné je dlouhodobě nejposlouchanějším pásmem ČRo Radiožurnál a Jan Pokorný věří, že tak tomu zůstane i nadále: „Věřím, že posluchači, kteří si stěžují, že v 10 hodin nemůžou rozhovor poslouchat kvůli pracovním povinnostem a poradám, ocení přesun rozhovoru.“ Pořad bude konkurovat rozhovoru Těžkýho Pokondra na rádiu Frekvence 1, který se pyšní přízviskem „nejposlouchanější rozhovor v českém éteru“.

Expres FM slaví 15 let v éteru, zdroj: rádio Expres FM

Rádio Expres FM vstoupilo do českého éteru před 15 lety

Druhého ledna roku 2002 se na pražské frekvenci 90,3 FM poprvé ozvalo tehdy ještě pod názvem Expresradio. Za 15letou historii se za mikrofonem vystřídala celá řada známých jmen. Vůbec první skladbou byla Have a Nice Day od velšské skupiny Stereophonics.

....

Dvojka ČRo objevuje poklady na půdách a vypravěče

Víkendový program Dvojky Českého rozhlasu se představil v lednu v inovované podobě. Jednou z novinek je pořad „Ještě to mám schovaný“, Světlana Lavičková s Tomášem Černým objevují na půdách a v kredencích příběhy a věci, „které dávno k ničemu nepotřebujeme, ale srdce nám nedá, abychom je vyhodili“.

Další novinkou je program „Úsměvy z archivu“, Jiří Hubička vybírá perličky z rozhlasových vln. Sobotní dopoledne uzavírá nadále Tobogan, před ním ale Petr Janda mapuje 55 let beatové scény s Petrem Jandou. Jak už jsme informovali, sobotní večer zpříjemňuje namísto Studio Retro pořad „Vypravěči“.

Na nedělní 14. hodinu je připraven týdeník Tomáše Černého „3×60, a to v pohodě“. Jedná se o mix programového týdeníků, reportáže, pokladů z archivu a hudbu pro nedělní odpoledne.

Rádia skupiny Media Bohemia upravují licenci rodin rádií Blaník a Fajn

Ke konci loňského roku schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) změny v licenčních podmínkách dvou rodin rádií – Blaník a Fajn. „Potřeby posluchačské veřejnosti se proměnily a naší snahou je vyjít jim v maximálně možné míře vstříc,“ stojí v žádosti o změnu licenčních podmínek.

Rádio Blaník sjednotí označení všech svých regionálních mutací na jednotný název, z něhož vypadne identifikace daného regionu. Účelem je usnadnit „orientaci posluchačů v nabídce rozhlasového vysílání“. Čili zpravodajství z regionů zůstane zachováno. Daniel Sedláček, předseda představenstva Media Bohemia, v žádosti o změnu licenčních podmínek dále žádá úpravu dalších parametrů – hlavní identifikace zůstane „regionální hudební stanice s těžištěn v 80. a 90. letech s krátkým zpravodajstvím a servisem informací.“

Co se změní je poměr česko-slovenské hudby a zahraniční, nově by měl být minimálně 30 % ve prospěch tuzemské tvorby, nyní je tento poměr 20 % z celkového hudebního složení: „Důvodem je fakt, že naše stanice se v posledních letech vyprofilovala jako rádio, které klade na českou hudební produkci velký důraz.“ Pro navrhovanou cílovou skupinu 30-49 let (v původních 25-59 let) chce upravit také základ hudebního formátu z hlediska časového období: „Pokud jde o skladby ‚od 60. let‘, neodpovídá aktuálním potřebám a požadavkům posluchače.

Fajn radia rovněž přijdou o své přízvisko (Agara, Hity, Life) a budou se identifikovat jednoduše jako „Fajn radio“. Další programové prvky se upravují kvůli tomu, že „po dobu téměř 10 let nedoznala takřka žádné změny. Nicméně rozhlasový trh zaznamenal od té doby velký posun a my jsme v rámci konkurenčního prostředí nuceni přizpůsobit se tomuto vývoji“. Z licenčních podmínek vypadne časové období skladeb, to by mělo být plovoucí.

Jednou větou…

Radio City uvedlo novou ranní vědomostní soutěž „Hlavou proti Ivě“, úkolem je zodpovědět správně více otázek než moderátorka Iva Lecká.

Rádio Kiss Jižní Čechy přesunulo po deseti letech pořad KIssmánia, pořad s taneční muzikou pod vedením DJ Basslickera naladíte ve středu po 20. hodině.

Novinku „České nebe“ uvádí rádio Kiss Morava, pořad mapující českou a slovenskou hudební scénu nasazuje rádio na středeční 20. hodinu.

Rádio Kiss Publikum hledá do týmu novou kolegyni, termín zasílání životopisů je na konci ledna.

Radio Čas rozdává šek v hodnotě 10 tisíc na dovolenou, stačí se zaregistrovat pomocí SMS, čekat na telefonát a zodpovědět otázku.

A ještě jednou Radio Čas, od ledna vysílá nový pořad „Brouk v hlavě“, ve všední dny (v 7.00, 10.00 a 17.00) přináší informace, které se můžou hodit.

Známka punku ma RockRádiu se od prosince lehce změnila, malého rockera Robíka nahradil Michal Pixa z Visacího zámku.

ČRo Region střední Čechy má novou moderátorskou posilu – Pavel Vítek provází posluchače sobotním pořadem „Tady to znám“, do něhož si zve hosty s vazbou na konkrétní místa středních Čech.

A v neposlední řadě Hey Radio dává pauzu pořadu Country express, vzhledem k rockovému formátování stanice nezapadá pořad do koncepce a představí jej v pozměněné podobě, patrně navíc pouze ve středních Čechách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .