Na Dvojku ČRo míří Vypravěči – stanou se partnerem k tichému rozhovoru

Od ledna 2017 spouští Dvojka Českého rozhlasu nový projekt s názvem Vypravěči, hlavní idea míří na fakt, že se v rádiích u nás vyskytuje velké množství rozhovorů proložených písničkami. Novinka by ráda promlouvala k posluchačům jakožto k partnerům, nikoli jako k publiku, které přihlíží rozhovoru dvou lidí.

Logo Dvojky Českého rozhlasu

Logo Dvojky Českého rozhlasu

Princip rozhlasu by měl být komorní, což se už dnes moc neděje. Mluvíte vždy k jednomu člověku, ne k davu, ne k lidem na náměstí. I když v místnosti bude 20 lidí, vy mluvíte jen k tomu jednomu. Nekřičte na něj,“ říká Tomáš Černý, slovesný dramaturg Českého rozhlasu a hlas známý z řady pořadů – Studio Retro, Fonogramy nebo Víkendová příloha.

Vypravěči budou partnerem posluchačů pro dialog

A právě nový pořad Českého rozhlasu má splňovat atribut dialogu – jedním je posluchač, druhým je právě rozhlas. Pořad by měl být tedy kontaktní, ale ne v tradičním slova smyslu „volejte nám, pište nám“. Až na drobné výjimky bude podoba pořadu monologická: „Neměl by to být rozhovor. Autor bude spíše ‚pošťuchovatel‘ ve smyslu: ‚Ještě nám řekněte něco o tomhle a tomhle.‘ Nebude se přímo ptát, nebude to klasické interview,“ doplňuje Tomáš Černý.

Základní princip bude trochu připomínat vlatvské Osudy, přičemž protagonisty budou lidé všemožných oborů, méně známí, či zcela neznámí: „Objeví se tam občas I hlasy populární, v těchto případech jsem požádal kolegyně Alenu Kumstýřovou a Danielu Brůhovou (případně kohokoli dalšího, kdo přinese tip) aby, pokud bude hostem slavný herec, zkusily najít téma, o kterém dotyčný běžně nevypráví,“ uvádí Černý.

Hlavní hrdinkou večera může být rovněž babička z malé, zapadlé vesnice vyprávějící například o svém mládí: „Může to být běh života od narození po stáří. Nosné téma pořadu může být i jedna životní epizoda, pokud je natolik výrazná, že to vystačí na plochu 90 minut.“ Vypravěči mohou mluvit rovněž o svých libůstkách a zálibách – třeba o sbírání dýmek zděděných po tatínkovi.

Novinka Českého rozhlasu Dvojka s názvem „Vypravěči“ dostane prostor od ledna každou sobotu po 20. hodině večerní. S Tomášem Černým připravujeme dvoudílný rozhovor, zeptáme se jej například na práci s archivem a souvisejícím Rádiem Retro, řeč bude také o oceněných dokumentech z přehlídky REPORT 2016 či o Dismanově rozhlasovém dětském souboru.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .