Rozhlas znovu obchází zákony. Co Václav Kasík nemohl, Peter Duhan může

NÁZORČeský rozhlas přenese část programu stanice mluveného slova Plus do vysílání Reginy na velmi krátkých vlnách v Praze a okolí. Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan tak dostane okruh Plus k většimu počtu posluchačů právě díky VKV frekvencím. Kdyby něco podobného udělal před šesti lety jeho předchůdce Václav Kasík, patrně by skončil ve funkci. Inu, když dva dělají totéž, není to totéž.

wave-studio-ilust-651

Jak se líší vysílání Rádia Wave a ČRo Plus na VKV?

Je zajímavé, jak jednotlivá řešení dozrávají časem. Když dlouholetý ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík startoval před lety vysílání hudební stanice Wave pro mladé, vytvořil z ní regionální studio pro Prahu a umístil její vysílání na středočeskou frekvenci 100,7 MHz z pražského Cukráku s cílem dostat ji k co nejširšímu počtu mladých posluchačů na VKV. Tehdy se strhla vlna nevole – na této frekvenci totiž tehdy vysílal okruh Český rozhlas Region. Řada lidí včetně některých členů Rady Českého rozhlasu tehdy nemohla přijít Kasíkovi na jméno, jelikož vzal středočeským posluchačům zavedenou stanici – tedy částečně omezil její pokrytí – a pustil tam „nějaké“ hudební rádio pro mladé, kterých je přece v éteru celá řada.

Nemá na tomto místě cenu rozpitvávat celou genezi projektu ČRo Wave na FM, nicméně je jasné, že Rada Českého rozhlasu nebyla tomuto projektu ve většině nakloněná. A patrně ani provozovatelé soukromých stanic nebyli nadšeni, že jim Český rozhlas buduje novou konkurenci, byť v alternativním pojetí. Rádio Wave totiž nevysílá pro posluchače s většinovým vkusem, a tudíž by nemělo soukromé vysílatele výrazněji ohrožovat. Obavy soukromníků však byly pochopitelné a zčásti opodstatněné.

Václav Kasík obešel zákon, Peter Duhan zkouší totéž

Nicméně Václav Kasík obešel u zřízení Rádia Wave několik ustanovení Zákona o Českom rozhlase. Udělal z Rádia Wave regionální stanici, jen aby mohl vysílat na velmi krátkých vlnách. Ze zákona totiž Český rozhlas nemůže umístit další stanici na VKV, vyjma nových regionálních studií. A taj se Radio Wave stalo regionálním studiem, i když ve skutečnosti šlo o celoplošnou digitální stanici.

Rada Českého rozhlasu tento prohřešek Václavu Kasíkovi nikdy neodpustila, a dokonce ho oficiálně pokárala za porušení zákona. Což byl jen krůček k tomu, aby ho mohla později odvolat. Václav Kasík měl dvě možnosti. Buď vypne Rádio Wave na VKV a přestane porušovat zákon, nebo vysílání zachová a o svou funkci přijde. Nakonec si vybral první možnost a Rádio Wave tak v srpnu roku 2008 ukončilo FM vysílání a od té doby působí pouze na internetu a v digitálních sítích.

Milí posluchači Reginy, zvykejte si na stanici mluveného slova

Teď se přesuňme o šest let, do ledna roku 2014. V tomto období totiž hodlá Český rozhlas pod vedením Petera Duhana spustit analogové FM vysílání své stanice mluveného slova v Praze a okolí. Využije k tomu frekvenci a část vysílacího času Reginy, konkrétně sedm hodin denně mezi šestou a desátou dopolední a pátou a osmou odpolední. Vedení rozhlasu sice tvrdí, že jde o inovaci programu Reginy, ve skutečnosti však jde o pouhé překlopení jednoho programu na jinou platformu.

Bude zajímavé sledovat, jak se k tomuto případu postaví Rada Českého rozhlasu. Zda shledá v tomto uspořádání porušení zákona, nebo nikoliv. Případy Rádia Wave a ČRo Plus se totiž v mnoha ohledech neliší. U okruhů Plus a Regina dokonce jde o vážnější problém. Zatímco Rádio Wave nijak nezasahovalo do programu Českého rozhlasu Region ve středních Čechách – pouze převzalo jeho nejsilnější vysílací frekvenci – posluchači Reginy budou muset poslouchat sedm hodin vysílání programu Plus a přijdou tak úplně o dosavadní dopolední a odpolední program Reginy.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Ivo Rottenberg

    Celý problém vidím v tom, že vedení a Rada Českého rozhlasu pracuje bez jakékoliv koncepce. Je to jako v Kabelu Plus, kde Duhan také fungoval Hurá systém Nejprve sesmoli R-Plus a nyní zmrší Reginu, která má sloužit Kraji. Kdyby strejdové v Radě měli o rozhlase sebemenší ponětí, Duhan by ředitelem nikdy nemohl být. Je to škoda, kdyby nebyla zákonná povinnost platit poplatek a platit si jen stanici, kterou poslouchá, tak by Duhan mohl odejít s žebráckou holí.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .