Radiožurnál hodlá oslovovat posluchače novou cestou přes hlasovou asistentku

Český rozhlas Radiožurnál spouští přehrávání zpráv přes hlasovou asistentku Alexa na chytrém reproduktoru Amazon Echo. Tento způsob konzumace zpráv využívají posluchači v USA a částečně i v západní Evropě.

Rozhlasové vlnění (Shutterstock)

Rozhlasové vlnění (Shutterstock)

K dispozici jsou aktuální zpravodajské relace, nikoliv živé vysílání

Posluchači stanice Český rozhlas Radiožurnál si nově mohou poslechnout pravidelné zprávy prostřednictvím hlasové asistentky Alexy. Hlasoví asistenti či chytré reproduktory se ovládají jednoduchými hlasovými příkazy a fungují jako zvuková brána uživatele do internetu.

Jejich základní dovedností je tzv. Flash Briefing, která umožňuje poslech nejnovějších zpráv od vybraných vysílatelů.

Posluchači, kteří již zařízení Amazon Echo vlastní, si v jeho mobilní aplikaci či na webu mohou přidat „Český rozhlas Radiožurnál – zprávy“ jediným kliknutím do svého Denního briefingu. Ty se přebírají každou hodinu přímo z vysílání a posluchači tak mají k dispozici vždy nejaktuálnější zpravodajskou relaci.

Kromě této stanice mohou dále poslouchat domácí zpravodajství v angličtině či němčině. Ty jsou každý den převzaté z vysílání Radia Praha.

Alexa zatím neumí česky, což zpomaluje její tuzemské rozšíření. I tak se ale prodávají stovky kusů měsíčně. Chceme, aby majitelé chytrých reproduktorů měli možnost si zpravodajství poslechnout i na této nové a v zahraničí velmi populární platformě,“ uvádí šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan.

Pokud máte zájem chytrý reproduktor využít naplno, musíte se „virtuálně přestěhovat“ do USA

Omezená přístupnost Alexy na českém trhu je rovněž důvodem, proč se do integrace nepouští další vysílatelé. Služby hlasové asistentky plnohodnotně využijete pouze když mluvíte anglicky. Pokud máte zájem objevovat obsahové aplikace různých amerických stanic, musíte mít celou svou domácnost virtuálně připojenou k „americkému internetu“ prostřednictvím poskytovatele VPN. Prakticky by i vaše umístění mělo být virtuálně přenastaveno na některou americkou lokaci. Pouze tak můžete využít dovedností (skills) a potenciálu hlasové asistentky na maximum.

Stanice Český rozhlas Radiožurnál plánuje do budoucna zpřístupnění zpravodajství prostřednictvím dalších hlasových asistentů dostupných v České republice, a to Google Home a Apple Homepod. Kromě přehrávání zpráv budou asistenti přehrávat také ostatní rozhlasové pořady, podcasty či on-line vysílání dalších stanic Českého rozhlasu.

Pokud se chytré reproduktory rozšíří, rádi nabídneme další obsah. V Českém rozhlase vzniká řada populárních pořadů, které bychom mohli přes Alexu zpřístupnit. Stejně tak je možné přehrávání živého vysílání rozhlasové stanice, takže Alexa by mohla fungovat jako rádiový přijímač. Láká nás také představa vytvořit interaktivní rozhlasovou hru, kdy by posluchač mohl do hry vstoupit a rozhodovat o tom, co se stane v další scéně,“ říká ředitel Nových médií Českého rozhlasu Jiří Malina.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .