RadioProjekt II.+III.Q’12: Radiožurnál mezikvartálně vyniknul s největším absolutním posílením

mikrofon_rozhlas-moderator

ANALÝZA TÝDENNÍ POSLECHOVOSTI – Rádio Impuls upevnilo vedoucí postavení na českém trhu, alespoň jednou týdně stráví poslechem této stanice 2,145 miliony posluchačů ve věku 12-79 let. Dvojkou zůstává rádio Frekvence 1, tu si každý týden naladí 1,880 milionu, Evropu 2 o 121 tisíc posluchačů méně. Spokojen může být Radiožurnál, má totiž 1,386 milionu posluchačů a mezikvartálně posiluje o 118 tisíc posluchačů.

Vyplývá to z průzkumu poslechovosti RadioProjekt II.+III. Q 2012, který pro RS SKMO zpracoval STEM/MARK a Median. Výzkum byl realizován v období 1. dubna – 30. září 2012. V této vlně RadioProjektu bylo dotazováno 15 117 náhodně vybraných respondentů. Věková struktura vzorku se pohybuje v rozmezí 12-79 let ve sledovaném období duben – září 2012.

Všechna následující data udávají počet posluchačů v tisících, jedná se o týdenní ukazatel poslechovost, tedy počet posluchačů, kteří danou stanici naladili aspoň jednou během týdne. V článku jsou uvedena výhradně čísla z celostátního pohledu. V článku se věnujeme jen zásadnějším posunům, kompletní výsledky přikládáme v přiloženém dokumentu.

Celoplošné rozhlasové stanice

Rádio Impuls si alespoň jednou týdně naladí 2,145 milionu posluchačů, od minulého průzkumu poslechovosti si polepšilo o 46 tisíc posluchačů, v meziročním srovnání si lepší skóre o 95 tisíc posluchačů. Stanice se pochlubila svým 24. vítězství v pořadí: „Velmi mě těší, že je Rádio Impuls kontinuálně již 72 měsíců v denní i týdenní poslechovosti a také v podílu na trhu první mezi celoplošnými rádii. Kdybych nevěděla, kolik práce stojí za naším prvenstvím, zdálo by se mi toto číslo neuvěřitelné,“ dodává k výsledkům Radio Projektu marketingová ředitelka Rádia Impuls, Karolina Šimová.

Frekvence 1 si nadále udržuje stabilní pozici s 1,880 milionem posluchačů. Podle vyjádření rádia patří show Těžkej Pokondr status „nejposlouchanějšího rozhovoru u nás“, meziroční nárůst zaznamenaly formát Dámský klub (ve svém časovém slotu má největší podíl poslechovosti), Ruda z Ostravy (meziročně o 92 tisíc posluchačů denně nárůst) i Styl (meziročně o více než 90 tisíc), z něhož letos na jaře odešla Diana Kobzanová: „Zábava posluchače táhne, to je z výsledků Radio Projektu vidět. A podstatné je, že zábavné koncepty skýtají i bohaté možnosti komerčních prezentací, což zase oceňují klienti. Výhodou značky Frekvence 1 je, že se dlouhodobě rozvoji zábavných pořadů věnuje. Máme to jednodušší v tom, že to vlastně nikdo jiný nedělá,“ hodnotí výsledky Miroslav Škoda, ředitel rádia Frekvence 1.

radiotv_face_n05

Evraop 2 nepatrně oslabila na 1,759 milionu (mezikvartálně -31 tisíc, meziročně -60 tisíc), prvenství u mladých ale obhajuje: „To, že je rádio Evropa 2 velmi úspěšné a oblíbené potvrdilo i nedávné vítězství v anketě Moderátor roku. Každý týden se snažíme naše posluchače pobavit a potěšit nejen skvělou muzikou, ale i možností získat atraktivní dárky, jako jsou výlety na koncerty největších světových hvězd, nejvýznamnější sportovní utkání, ale i nejmodernější techniku nebo významnou hotovost na uspořádání maturitního plesu. Aktuálně jsme našim posluchačům nejblíže díky nové řadě road show ve vybraných českých i moravských městech,“ hodnotí aktuální výsledky rádia Evropa 2 jeho ředitelka Jitka Fürst.

Potěšen je i obchodní ředitel RRM Michal Beran: „Prvenství Evropy 2 v poslechovosti mladé populace není pro naše zadavatele dlouhodobě žádným překvapením. Na druhou stranu je pozitivně překvapuje síla internetového poslechu Evropy 2 a kampaní, které spojují internetové soutěže a rozhlasové vysílání.“

Výrazně posílil Český rozhlas. Jeho první okruh Radiožurnál zaznamenal v týdenní poslechovosti nejlepší výsledky za poslední tři roky, týdně jej poslouchá 1,386 milionu posluchačů (mezikvartálně + 118 tisíc, meziročně +81 tisíc), jedná se o signifikantní posílení. Neméně úspěšná byla rovněž Dvojka ČRo, týdně má 707 tisíc posluchačů (mezikvartálně +56 tisíc, meziročně + 98 tisíc), a má tak jedny z nejlepších výsledků v historii (přes hranici 700 tisíc dosáhl ČRo 2 – Praha v prvním pololetí roku 2007 – konkrétně 704 tisíce). Nijak překvapivá čísla vykazují ostatní celoplošné stanice rozhlasu: ČRo 3 – Vltava (170 / +5 / +7), ČRo 6 (53 / +11 / +4), ČRo Leonardo (24 / -4 / +6), ČRo Rádio Česko (22 / 0 / 7), ČRo Radio Wave (21 / +5 / +1) a ČRo D-dur (10 / 0 / -3).

Rozhlasové sítě a multiregionální rádia

Hitrádia v celorepublikovém součtu (včetně radia City) zaznamenala stabilní poslechovost a jsou nadále nejposlouchanější rozhlasovou sítí v České republice (1 339 / +59 / +35), následují regionální studia Českého rozhlasu (1 027 / -3 / -24), Kiss rádio (889 / -20 / -46), Fajn rádia (498 / +36 / +18), Radio Hey (262 / +3 / +11).

Meziroční signifikantní nárůst zaznamenávají Rock Rádia (192 / -9 / +31). Podle programového ředitele Petra Sznapky jsou „tahle čísla jen důkazem toho, že rock je slušná muzika a má své příznivce v každém věku. Jsme za tuhle věrnost na straně posluchačů nesmírně rádi a vděčni a proto bychom všem lidem, kteří nás mají rádi a poslouchají, chtěli poděkovat a i letos se to poděkování uskuteční formou velkého narozeninového koncertu„. První taková oslava se uskuteční již 30. listopadu od 19 hodin ve sportovní hale TJ Lokomotiva.

Rádio Blaník bez problémů obhajuje post nejposlouchanějšího regionální rádia s 1,284 milionem posluchačů (mezikvartálně +61 tisíc, meziročně +67 tisíc). Radost z tohoto výsledku má samozřejmě také programový ředitel Daniel Rumpík: „Další dobrou zprávou je také to, že se Rádiu Blaník podařilo výrazně navýšit i podíl na trhu, který aktuálně činí 8,8%. Nejen, že je to o 0,6% více než minule, ale potěšující je i fakt, že jsme v této kategorii opět předstihli některé silné celoplošné stanice!“ V aktuálním výstupu se stanici vylepšilo skóre prakticky ve všech krajích, které pokrývá signálem. „Ve Středočeském, Ústeckém, Plzeňském a Pardubickém kraji jsme navíc ve všech hlavních parametrech na prvním místě,“ doplnil Daniel Rumpík. „Radost máme i z výrazného posílení v Jihočeském kraji a z prvního místa mezi všemi regionálními stanicemi v Praze v kategorii týdenní poslechovosti.“

Stabilní pozici obhajuje také Radio Čas (522 / -17 / -23), oslabení se realizuje jen v rámci statistické chyby. Díky narůstajícímu pokrytí však šlape stanici na paty Country Rádio (491 / +15 / +60), to v rámci meziročního srovnání přilákalo o 15% více nových posluchačů. Sesterské Rádio Beat (396 / -8 / -21) se nadále pohybuje okolo hranice 400 tisíc posluchačů.

webradio_01

Regiony Praha a střední Čechy

Český rozhlas Regina (40 / -3 / -3) zaznamenává neproměnlivé výsledky poslechovosti. Dance Radio meziročně prudce posiluje o 40% posluchačů (48 / -2 / +20), současně se stanice těší z nárůstu doby poslechu o 100 minut: „Těší mě, že se programové změny výrazně promítly do délky poslechu a v této souvislosti do nárůstu share našeho rádia. Věřím, že skvěle zúročíme i naši první kampaň Party people, která je naší historicky první a pomůže nám i nadále sílit,“ říká programový ředitel Dance radia Lumír Skokan. Výsledky zhodnotil i obchodní ředitel RRM Michal Beran: „Prodloužení doby poslechu Dance radia umožňuje zadavatelům reklamy mnohem delší kontakt s posluchačem během dne. Pro pražské zadavatele reklamy se tím otevírají nové možnosti v oblasti speciálních operací, které kombinují několik programových bloků v průběhu dne.

Ethno Radio (12 / -1 / +6) meziročně zdvojnásobilo počet posluchačů, nicméně kvůli celkově nízké poslechovosti nelze mluvit o jasném trendu. Expresradio (35 / -7 / -8) lehce klesá, o něco horší výsledky má Oldies radio (38 / -6 / -18). Stabilní pozici si udržuje Radio 1 (75 / -1 / -1), Classic FM (32 / -5 / +6), Radio Spin (43 / -9 / +4) a rovněž RockZone 105,9 (61 / 0 / +1). Meziroční pokles má na svém kontě radio City (135 / -6 / -21) či Kiss 98 (81 / -11 / -13).

>> KOMPLETNÍ VÝSLEDKY POSLECHOVOSTI NA RADIOTV.CZ

Zajímavé jsou výsledky Radia Bonton (80 / +11 / -3), to od minule lehce posiluje. Stanice nezaznamenala výrazný odliv posluchačů po velké změně formátu: „Před půl rokem jsme představili kompletně nový produkt. Čekal jsem, že bude následovat odliv posluchačů a ty nové získáme až časem. To, že ke ztrátám nedošlo a naopak hned z čerstva posilujeme, je optimistická zpráva. Zvlášť pro fanoušky české muziky, kterou Rádio Bonton nabízí. Řekl bych, že svou roli hraje i hitparáda českých novinek na Bontonu. Jsou to písničky, které nikde jinde posluchači nemají šanci slyšet,“ komentuje výsledky Miroslav Škoda, ředitel rádia Bonton.

Středočeské studio ČRo Region (36 / +6 / +4) může být lehce optimistické, špatně se nedařilo ani Rádiu Jizera (71 / -7 / -3). Rádio Sázava (11 / -1 / -) má v podstatě shodné výsledky s předchozím výsledkem. Spokojenost může zavládnout ve středočeském Rádiu Relax (94 / +6 / +27), které meziročně posiluje o jednu třetinu.

radiotv_face_n05

Regiony jižních Čech

Na jihu Čech se drží na stabilní příčce Český rozhlas České Budějovice (130 / +3 / -5). Rádio Kiss Jižní Čechy (160 / -15 / -7) prakticky také nemění počet posluchačů. Rádio Orlík (9 / +2 / +1) nadále nedokáže oslovit větší počet posluchačů.

Regiony západních Čech

Mírný nárůst v rámci statistické odchylky má Hitrádio Dragon (70 / +11 / +18), Rádio Egrensis (65 / -1 / -16) má od minulé vlny poslechovosti stejné výsledky, nicméně v meziročním porovnání se koná drobný pokles.

ČRo Plzeň (129 / -11 / -20) mírně oslabuje, opačným směrem se vydává Hitrádio FM Plus (160 / +6 / +19). Rádio Kiss Proton (89 / +2 / -1) má věrné posluchače, poslechovost nemění ani při meziročním, ani při mezikvartálním porovnáváním. Výrazné oslabení potkalo Rádio Samson (5 / -8 / -8), ačkoli kvůli nízké poslechovosti není posun relevantní a změny se dějí co do statistické odchylky, výsledek to není rozhodně pozitivní.

Regiony severních Čech

Radio Contact Liberec (108 / +5 / -16) meziročně oslabilo, v regionu ale nadále patří k nejúspěšnějším stanicím. Rádio Dobrý den (11 / -3 / +6) má sice meziročně téměř dvojnásobný počet posluchačů, přesto se výsledek pohybuje v rámci statistické chyby.

Fajn radio Agara (73 / +2 / +14) meziročně mírně navýšilo poslechovost, drobný nárůst se koná také u původně mosteckého rockového Gama Rádia (26 / +6 / +3). Výrazně přes hranici 100 tisíc se přehouplo Hitrádio FM (127 / +20 / +25).

onair_banner

Regiony východních Čech

Hitrádio Vysočina (177 / -4 / +7) má stabilní posluchačskou základnu, beze změny jsou realizovány výsledky i ČRo Region (50 / +5 / +1). Rádio Jihlava (9 / 0 / -8) přišlo meziročně o polovinu posluchačů.

V Pardubicích sledujeme pozitivní výsledky u ČRo Pardubice (44 / +3 / +8), meziročně se výrazněji podařilo posílit rádiu Hey! Profil (57 / +2 / +12). Mírně od minulé vlny poslechovosti sílilo Fajn radio Life (76 / +11 / -3).

Regiony jižní Moravy

Mírný odliv posluchačů má rádio Kiss Publikum (48 / -9 / -18), nadále se nedaří Rádiu Valašsko (7 / -3 / -2), které padá. Zdá se, že Rádio Zlín (91 / +15 / +16) se po dlouhých měsících poklesu dokázalo odrazit ode dna a přiblížit se hranici 100 tisíc. Sesterský RockMax (104 / +2 / +9) je vyrovnané.

Free Radio (25 / -5 / +8) má meziročně o něco více posluchačů. Směrem vzhůru se pomalu vydává Hitrádio Magic Brno (51 / +4 / +13). Kiss Hády (248 / -14 / 0) od minulé vlny lehce oslabil, meziročně má stejné výsledky. Beze změny vychází Rádio Jih (108 / 0 / +4). Rádio Krokodýl (208 / +12 / +19) potvrzuje dominanci v Brně a okolí a obhajuje pozici jedničky (na sdíleném místě s Evropou 2). Rádio Petrov (134 / 0 / -11) může být s výsledky poměrně spokojené. Pod hranici 100 tisíc se dostalo Radio Proglas (89 / -10 / -11).

Regiony severní Moravy

ČRo Ostrava (104 / +1 / -1) se nadále drží nad magickou hranicí 100 tisíc posluchačů. Hitrádio Orion (341 / +1 / -27) v meziročním porovnání ztrácí několik posluchačů, v porovnání se stejným obdobím loňského roku se příliš nedařilo rádiu Helax (110 / -10 / -44). Kiss Morava (183 / +26 / -8) meziročně má stejné výsledky, od minule několik nových posluchačů získala.

Putování po regionech zakončíme tradičně v Olomouckém kraji. Nejsilnějším regionálním rádiem je také po této vlně poslechovosti Rádio Haná (včetně programu SkyRock), alespoň jednou týdně má 159 tisíc posluchačů, v meziročním porovnání dokázala stanice oslovit až 18 tisíc nových posluchačů. Rádio Rubi (89 / +8 / -2) vyrovnalo meziroční výsledky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .