RadioProjekt II.+III.Q’11: V absolutních číslech nejvíce posilují Beat a Frekvence 1

radioprojekt_iiiiiq

ANALÝZA TÝDENNÍ POSLECHOVOSTI – Rádio Impuls ladí aspoň jednou týdně 2,050 milionu posluchačů, od minulého průzkumu se výsledek nemění, meziročně však ztratilo 70 tisíc posluchačů. Naopak Frekvence 1 meziročně získala 48 tisíc nových posluchačů a dostala se před rádio Evropa 2, které týdně ladí 1,819 milionu posluchačů. Vyplývá to z průzkumu poslechovosti RadioProjekt II. + III.  Q. 2011, který pro RS SKMO zpracoval STEM/MARK Median.

První článek ze série analýz týkající se aktuálního průzkumu poslechovosti vás seznámí s výsledky týdenního ukazatele.  V této vlně RadioProjektu bylo dotazováno asi 15 tisíc náhodně vybraných respondentů. Věková struktura vzorku se pohybuje v rozmezí 12-79 let ve sledovaném období 1. dubna až 30. září 2011.

STÁHNĚTE SI: TABULKA S KOMPLETNÍMI VÝSLEDKY POSLECHOVOSTI

Upozorňujeme, že výsledky Hitrádií FM, Crystal a Most jsou prezentovány pouze v celkovém součtu, stejně tak budou známa data pro Rock Rádia výhradně souhrnně, Fajn radio a Fajn radio Hity uvádí rovněž jedno souhrnné číslo. Připomínáme, že minule spojila výsledky poslechovosti Hitrádia Apollo a Orion, resp. Radio Čas a Rádio Dyje.

Všechna následující data udávají počet posluchačů v tisících, jedná se o týdenní ukazatel poslechovost, tedy počet posluchačů, kteří danou stanici naladili aspoň jednou během týdne. V článku jsou uvedena výhradně čísla z celostátního pohledu. V článku se věnujeme jen zásadnějším posunům, kompletní výsledky přikládáme v přiloženém dokumentu.

Celoplošné rozhlasové stanice

Český rozhlas 1 – Radiožurnál zaujal v aktuálním RadioProjektu 1,305 milionu posluchačů týdně, od minulého průzkumu si polepšil o 62 tisíce, meziročně získal 12 tisíc nových posluchačů. Dvojka Českého rozhlasu je v popředí zájmu hned u 609 tisíc posluchačů (od minule +32 tisíce, meziročně +27 tisíc). ČRo 3 – Vltava pokračuje ve stálých výsledcích a aspoň jednou týdně si toto vysílání naladí 163 tisíce posluchačů. ČRo Radio Wave meziročně zdvojnásobil výsledky a má 20 tisíc posluchačů týdně, ČRo 6 odchází z průzkumu se 46 tisíci, ČRo Rádio Česko s 15 tisíci, ČRo D-Dur s 13 tisíci. ČRo Leonardo oslovuje 18 tisíc posluchačů týdně, Programová síť BBC s 53 tisíci může být spokojená, od minulého průzkumu se zlepšila o 14 tisíc, meziročně o 16 tisíc.

Rádio Impuls si své postavení nejposlouchanější stanice udržuje už šestým rokem, aktuálně si jeho vysílání naladí 2,05 milionu posluchačů týdně, ačkoli ve srovnání s minulým obdobím ztratilo jen 9 tisíc, meziročně toto číslo představuje 70 tisíc, což je ovšem stále v rámci statistické odchylky. Frekvence 1 vychází z RadioProjektu posílena, aspoň jednou týdně si ji k poslechu vybere 1,854 milionu posluchačů. Meziročně získala 48 tisíc nových posluchačů, od předchozího průzkumu oslovuje 41 tisíc nových posluchačů. Evropa 2 v meziročním srovnání ztrácí 96 tisíc a ladí ji 1,819 milionu posluchačů, od minula je to ztráta 18 tisíc.

radiotv_googleplus_03

Multiregionální rádia a celoplošné rozhlasové sítě

Nejposlouchanější rozhlasovou sítí v České republice jsou Hitrádia společně s Rádiem City, aspoň jednou týdně si některé z rádií naladí 1,304 milionu posluchačů, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ztrácí 72 tisíce, od minula pokles 65 tisíc. Regionální studia Českého rozhlasu mají v celkovém součtu 1,051 milionu posluchačů, meziročně však přišla o 107 tisíc posluchačů. Kiss Rádia oslovují 935 tisíc (od minula -16 / meziročně -27), dále sledujeme Fajn rádia (480 / -1 / -15), Radio Hey! (251 / +7 / -11) a Rock Rádia (161 / +11 / +10).

Rádio Blaník nadále zůstává nejposlouchanějším regionálním rádiem v České republice, týdně zavítá vysílání této stanice k 1,217 milionu posluchačů, meziročně přišlo 114 tisíc posluchačů, od minulého průzkumu jen o 35 tisíc. V regionech se daří i Rádiu Čas (výsledek uvádí i čísla Rádia Dyje), to ladí 545 tisíc posluchačů, od minule +21 tisíc, meziročně +72 tisíce. Následuje Country Radio (431 / +13 / +24), Rádio Beat (417 / -3 / +50), které mezi všemi rádii meziročně nejvíce posílilo, Hitrádio Orion ladí 368 tisíc posluchačů týdně (od minula +15, meziročně -20).

Regiony: Praha a střední Čechy

Nyní se už věnujme regionům. Classic FM dosáhlo průměrného výsledku (26 / +6 /-2), Expresradio meziročně mírně posílilo (43 / -3 / +9), naopak v meziročním srovnání silněji oslabila rádia Kiss Delta (79 / -9 / -22), Rádio Bonton (81 / -14 / -42), Rádio Relax (67 / -19 / -24). Oldies Radio má za stejné období oproti loňskému roku o 16 tisíc posluchačů více (56 /-4 / +16). Pohyby ukazatelů týdenní poslechovosti se u zbývajících rádií odehrávají jen v rámci statistické odchylky, jsou tudíž minimální. Kompletní výsledky najdete v přiloženém dokumentu.

Regionální stanice jižních Čech

ČRo České Budějovice ztrácí v meziročním srovnání 18 tisíc posluchačů, aspoň jednou týdně si jej naladí 135 tisíc posluchačů, od minulého průzkumu získalo studio ČRo tři tisíce posluchačů. Kiss Jižní Čechy osloví během týdne 167 tisíc posluchačů (od minula -1 tisíc / meziročně +26 tisíc), následují Rock Rádia a Hitrádio Faktor (150 / -11 / +10). Tabulku uzavírá Rádio Orlík (8 /-1 / 0).

radiotv_face_n05

Regionální stanice západních Čech

ČRo Plzeň meziročně přišel o 42 tisíce posluchačů, před rokem však dosáhlo regionální studio rekordního výsledku, nyní jej ladí 149 tisíc posluchačů. Rádio Egrensis mírně oslabilo (81 / -11 / -23), stejně tak rádio Kiss Proton (90 / -14 / -2). Rádio Samson uzavírá tabulku poslechovosti v tomto regionu (13 / +1 / +4).

Regionální stanice východních Čech

Rádio Černá Hora je nadále nejoblíbenější stanicí v regionu (272 / +10 / -54). Fajn radio Life od minula oslovilo 14 tisíc nových posluchačů, poslouchá jej 79 tisíc lidí týdně. Změny údajů poslechovosti u zbývajícíh rádií jsou jen minimální.

Regionální stanice severních Čech

Rádio Contact Liberec (124 / -5 / -10) v regionu oslovuje nejvíce posluchačů. Následuje Fajn North Music (102 / -20 / -44), Hitrádio FM (102 / -12 / +20). Rádio HEY! Čechy zdvojnásobilo své výsledky od minulého RadioProjektu (14 / +7 / +1), Gama Rádio (23 / +3 / +2) vychází z aktuálního průzkumu poslechovosti mírně posíleno.

Regionální stanice Jižní Moravy

Hitrádio Vysočina odchází z průzkumu s výsledkem 170 tisíc posluchačů týdně, což v meziročním srovnání značí zhoršení výsledku o 29 tisíc posluchačů. Zatímco od minulého RadioProjektu si Kiss Hády polepšily o 28 tisíc na 248 tisíc, meziročně ztrácí 27 tisíc posluchačů. Výsledek Rádia Jih (104 / +1 / -7) se nijak nevychyluje od nastaveného trendu, Rádio Krokodýl oslabuje (184 / -17 / -22), leč v rámci statistické odchylky.

Meziročně si lepší skóre Radio Proglas (100 / -12 / +20), jedná se o nejlepší výsledek za poslední dva roky. Free Radio ovšem nadále klesá a aktuálně jej ladí 17 tisíc posluchačů, od minula -2 tisíce, meziročně dokonce -14 tisíc. Rádio Zlín (75 / -5 / -11) rovněž pozvolně klesá, sesterské rádio RockMax (95 /+2 / -9) zůstává na podobných výsledcích jako minule. Rádio Jihlava (17 / +4 / -2) dosahuje druhý nejlepší výsledek ve své historii.

Regionální stanice severní Moravy

Analýzu týdenní poslechovosti zakončíme na severu Moravy. Zhruba třetinu posluchačů meziročně ztratil ČRo Olomouc (67 / -23 / -35), ČRo Ostrava (105 / -10 / +12) je stabilní. Směrem dolů se vydalo Rádio Haná (141 / -14 / -19), ačkoli výsledek se pohybuje v rámci statistické chyby, za poslední dva roky se jedná o nejslabší výsledek. Beze změny je Rádio Helax (154 / -1 / +8), Rádio Rubi opět oslabilo (91 / -8 / -25). V závěru tabulky se nachází Rádio Valašsko (9 / 0 / +3).

Autor článku:

Komentáře (5)

 1. Jose

  Tak v podstatě z výsledků nebo i následného článku mne zaujaly pouze dvě informace. Za prvé, že nejvíce posiluje radio BEAT. Tak to je velmi snadno pochopitelné a vysvětlitelné. Konečně se začínají do výsledků promítat i nové vysílače Beatu, kterých má opravdu hodně. Tedy v této chvíli v činnosti tuším 41 kousků a další čekají na uvedení do provozu a další čekají, zda budou přiklepnuty. Takže Beat se asi rozhodl mít nejvíce vysílačů v republice. No tak ono jim, nic jiného nezbývá. Ty lukrativní s velkými výkony jsou dávno rozebrány a tak BEAT jede po 200W, což jsou prd výkonky, tak jich musí mít o to více. Nic méně asi se jim to vyplatí, když uvádí do provozu další a další a při jejich známé kvalitě, samozřejmě tam, kam se dostanou, tam získavají posluchače. Takže to je prostě zcela jasné. Ovšem daleko zajímavější je, že poslechovost zdvojnásobilo rádio WAVE. Nevím zda již se mohl takto promítnout nový jeho ředitel p.TUREK anebo zda už by mohlo jít o promítnutí faktu, že WAVE je vysíláno v třech největších městech, tj. Praze, Brně, Ostravě v DAB. Spíše se domnívám, že půjde o promítnutí toho, co se stalo před tím, tedy kosmetická úprava p.Duhana za účelem přiblížení se širší veřejnosti a vzniku pořadu o filmech, obdoby pořadu, jako má o filmech Radio 1 apod. Je to možné. Na promítnutí p.Turka / i když dle mého názoru se Wave pod jeho vedením výrazně lepší / i na promítnutí DAB / WAVE konečně opět ve vzduchu / je podle mého názoru ještě příliš brzy. No a to je tak asi všechno. Zbytek už mi přijde víceméně nezajímavý. Nebo-li vše při starém.

 2. Jose

  Ještě možná doplním o jedno. Za povšimnutí a také pochválení stojí i rádio HEY ČECHY, kterým se také zdařilo zdvojnásobit svoji poslechovost. Je zda jasně vidět, že jeho soudobý program SPORT A ROCK /zcela úmyslně píši sport a rock i když oni se hlásí rock a sport, ovšem více dávají tomu sportu, nežli tomu rocku/ je pro posluchače příznivnější nežli původní značně odpudivý komunisticko-nacionalistický program Hey, česky a nej. K tomuto se váže úsměvná příhoda. Někdy minulý týden mi jeden kamarád říká: ,, Člověče tady je ještě jedno rádio, které hraje taky pěknou muziku, hrajou tam skoro stejně pěkně jako na Beatu. Není to nic pro komouše ani pro ty discotékové buzeranty. Fakt tam hrajou normální hudbu, co se dá poslouchat, opravdu dobrý. Ale jsou to, ty vole, Slovácí.“ Na čež mu říkám: ,,Prosím tě, neblázni, žádné sloveské rádio tady u nás na FM nevysílá a ze Slovenska je to daleko, tady nemůžeš žádné slovenské rádio ma FM chytit. Ty asi myslíš HEY, ne ? To je pravda, to je druhé rockové rádio, co tady máme. Oni změnili program. Už nehrají ty zvrhlosti pro komunisty, už hrají normální rockovou hudbu. Oni tam mají jednoho Slováka. Ale on je dost stupidní, nehodí se tam, je to jako když by vylezl z Evropy 2, já si je pouštím vždy až po 10 hodině, když už tam není…“ No, tak to jen tak pro zasmání, ale dokazuje to, že špatnou image, kterou si HEY udělalo s programem Hey, česky a nej, hned tak neodstraní, tedy lidé si je vedou v paměti jako komunistické nacionalisty a budou přicházet pomalu, čili z té propasti, kam je to přivedlo se budou dostávat obtížně, nic méně dobrý. Dvojnásobek je určitě dobrý a určitě stojí za velikou pochvalu. Jen by možná měli přiznat veřejnosti barvu a říkat opravdu Sport a rock a dát tak na jevo, co opravdu jsou, tedy více sportovním rádiem nežli rockovým rádiem. Nic méně ano, dobře tam hrají. Tak mají právem dvojnásobek, nežli měli.

 3. Barka

  To se hluboce mýlíš. Na Hey nehráli zvrhlosti pro komunisty, tam hráli kokotiny,které vymysleli v Praze , takže to hráli pro pražáky. U nás na Moravě
  nemá momentálně místo, češi ho dojebali , tak piš o nich. Také by mě zajímalo,
  kam ten kamarád zařadí posluchače jazzu, že by teplouši? Jinak , za svou
  rockovou kariéru jsem nepotkal víc pitomců , než právě mezi rádoby rockery.

  1. Jose

   Jako vždy komentuješ svým stylem velmi unáhleně. Přečti si znovu o čem je řeč ! Zvýrazním Ti to aby jsi to pochopil ! Nehovořím ani o HEY OSTRAVA ani nehovořím o HEY BRNO, kde jel formát POCTIVÝ ROCK ! A kde šla nejspíše poslechovost dolů ! Hovořím o odpudivé komoušké sračce, kterou terrorizovali Liberec, která se jmenovala HEY SEVER a později ji přejmenovali na HEY ČECHY. Nemáš nejmenší tušení, co to bylo za neřádstvo a svinstvo. Když to spadlo pod Prahu a to ještě i s programem Hey, česky a nej, tak to už byla výhra. To první svinstvo předváděné u nás snad nemělo v ČR obdoby ! Ostatně jestli chceš, tak tě klidně odcituji. Nebyl jsi to ty, kdo tu psal výpady proti nějakému černochu poskakujícími po ulici a rozhazujícímu rukama nebo proti Lady Gaga, či proti technu ? Já si myslím, že těch výpadů je tu od Tebe celkem hodně. Tak nevím, co se divíš cca 56 nebo 57 letému klukovi, že tu muziku těch pubertálních dětiček z diskoték odmítá poslouchat ? A budeš si divit, ale dokonce žádný rocker to ani není a NIKDY NEBYL. Nemá ani dlouhé vlasy ani nesbírá desky ani nejezdí na motorce. Je to úplně obyčejný soustružník, který asi za mlada chodil na obyčejné zábavy. Ale asi nerozumí a ani se mu nelíbí to vyřvání nějakých dětiček, či koho ani se mi asi nelíbí dinosouři ze soudružských schůzí typu Vondráčkové a spol. Asi prostě když byl mladej tak mu hráli Purple a Sabbathy apod. Tak je zvyklý to poslouchat. A když mu to nehrajou, tako prostě takovou stanici vypne. A tohle u nás začal hrát před 5 lety BEAT a před rokem HEY. Do té doby to u nás NIKDO NEHRÁL. Vřeštili tu jen dvě skupiny. Na jedné straně banda 13 letých dětiček a na druhé straně tlupa 80 letých komoušů. Zřejmě pro něj ani jedno ani druhé nebylo to pravé ořechové, což jsem celkem schopen pochopit, protože já to označuji za domu absolutního temna a v té době jsem poslouchal rádia pouze ze satelitu. Co se týče jazzu tak mi není jako vztah k jazzu znám, žádné rádio v ČR jazz nehraje. Občasné dobré jazzové pořady jsem zaslechl na Vltavě a na Praze, tak jeden za týden, jinak to nehraje vůbec nikdo. Tedy v ČR, v normálních zemí mají třeba i 5 jazzových stanic. U nás ne. Takže nevím. Domnívám se, že patří mezi lidi, co ČRo moc nepouští z přesvědčení, že tam zbytečně moc kecají. Takže ladi asi spíše priváty. Tedy BEAT a HEY, které se mu zřejmě jediné vejdou do vkusu. Co ostatně i mně. Jen já píši o třech a přidávám k nim ještě i VLTAVU. Ale zbytek je u nás v podstatě neposlouchatelný.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .