RadioProjekt I. + II. Q 2010: Poslechovost podle velikosti místa bydliště

radioprojektEXKLUZIVNÍ ANALÝZA – V posledním článku ze seriálu výsledků poslechovosti RadioProjekt se zaměříme na poslechovost českých rádií podle velikosti místa bydliště. Dostane se vám kompletního přehledu na rozložení sil v jednotlivých regionech České republiky. DOKUMENT PDF UVNITŘ

V článku jsou uvedena data z hlediska týdenní poslechovosti. Posluchačské jádro odráží spíše poslechovost denní, protože ne všichni posluchači ladí vybrané rádio každý den, rozhodli jsme se pro analýzu týdenní poslechovosti.  Uvedená data udávají počet posluchačů v tisících, kteří dané rádio naladili a poslouchali během týdne aspoň jednou. Během srpna jsme vám nabídli hned několik analýz a článků vztahující se k průzkumu poslechovosti – RadioProjekt, který pro RS SKMO zpracovaly agentury STEM/MARK a Median. Zkoumaný vzorek činil zhruba 15 tisíc posluchačů.

K RADIOPROJEKTU I. + II. Q 2010 JSTE SI MOHLI PŘEČÍST:
V poslechovosti nezůstal kámen na kameni, nováčci nastupují solidně (týdenní poslechovost)
I v denní poslechovosti pozorujeme meziroční pokles (denní poslechovost)
Aktuální poslechovost – nová rádia si vedou dobře (aktualita)
Rádio Samson vypnulo vysílače, přesto má 13 tisíc posluchačů (článek)
Další ukazatele poslechovosti – ATS a AQH (analýza)

V textu jsou uvedeny jen významné odchylky v jednotlivých kategoriích (kterých je 6). Kompletní přehled jsme pro vás připravili do samostatného dokumentu ve formátu PDF. Data u menších rozhlasových stanic nemusí mít vypovídací hodnotu kvůli možné statistické odchylce. Děkujeme.

DOKUMENT PDF: POSLECHOVOST DLE VELIKOSTI MÍSTA BYDLIŠTĚ

Vydejme se nyní na průzkum rozhlasového trhu.

Celoplošné stanice a rozhlasové sítě

Rádio Impuls je jedničkou v obcích a městech do velikosti 50 tisíc posluchačů. V rozmezí  50-100 tisíc posluchačů vede Frekvence 1, těsně za ní následuje Evropa 2 a Rádio Impuls jen s minimálními rozdíly. V městech nad 100 tisíc vede suverénně Evropa 2. Ve velkých městech se daří více i ČRo 2 – Praha a ČRo 3 – Vltava.

Hitrádia mají posluchače rozmístěna relativně rovnoměrně přes 200 tisíc, výjimkou jsou města 50-100 tisíc, v nichž mají nejmenší zastoupení. Naopak Fajn Radia ladí nejvíce lidé právě v těchto lokalitách. Posluchači Rádia Hey mají největší zastoupení v městech nad 100 tisíc.

Praha a střední Čechy

V tomto regionu vede ve všech ukazatelích Rádio Blaník, jen v největších městech se dělí o prvenství s Country Radiem. Rádio Beat se v pěti sledovaných ukazatelích pohybuje mezi 30-50 tisíci, přičemž nejvíce posluchačů je logicky z měst nad 100 tisíc.

Patrně nikoho nepřekvapí, že metropolitní Expresradio, Dance Radio, radio 1, Rádio City, Rádio Bonton, Oldies Radio, Radio Spin či RockZone 105.9 mají nejvíce posluchačů právě ve městech nad 100 tisíc. Nezanedbatelné výsledky ovšem dokázala tato rádia dosáhnout i v obcích.

Jižní Čechy

Na jihu Čech je posluchačská obec zastoupena především v nejmenších obcích. V místech do 1 tisíce obyvatel vítězí ČRo České Budějovice, za regionálním studiem se s téměř shodným výsledkem umisťují Kiss Jižní Čechy a Hitrádio Faktor. Skutečně rovnoměrně mají rozvrstveny posluchače Rock Rádia a Rádio Orlík.

Západní Čechy

Na západě Čechy vede v menších obcích ČRo Plzeň, ve větších městech jej předbíhá Rádio Egrensis a Kiss Proton. V největších městech nad 100 tisíc se o první pozici téměř děli ČRo Plzeň a Hitrádio FM Plus.

Severní Čechy

Fajn North Music Nemá v městech od 50 do 100 tisíc posluchačů konkurenci, svého nejlepšího výsledku dostahuje i Hitrádio FM právě v tomto okruhu měst. V ostatních kategoriích vede Rádio Contact Liberec se zhruba 20 tisíc posluchači. V podstatě shodné výsledky ve všech velikostech bydliště mají Gama Radio a Radio Dobrý den.

Východní Čechy

Bývalé Rádio OK (dnes Rádio Blaník Východní Čechy) vede v obcích do jednoho tisíce obyvatel s drtivou převahou. Posluchači Rádia Černá Hora jsou v nadpoloviční většině zastoupeni v obcích a městech do 20 tisíc obyvatel, jedničkou v tomto regionu je ve městech 20-50 a také 50-100 tisíc.

Jižní Morava

Regionální studio ČRo Brno si udržuje vedení v menších městech a obcích, kde poráží konkurenci.  V menších městech se lépe vede i Rádiu Zlín. Naopak v městech nad 100 tisíc je jedničkou regionu Rádio Krokodýl, s odstupem následuje Kiss Hády a Rádio Petrov.  Hitrádio Magic Brno a Free Radio 107 FM si vybírají spíše posluchači v Brně.

Severní Morava

Rádio Čas drží vedoucí pozici bez ohledu na velikost obcí a měst, výjimkou je 20-50 tisíc, kde mu na paty šlape Hitrádio Orion. Nejsilnější základnu má Rádio Haná v městech a obcích 1-5 tisíc, resp. 20-50 tisíc. Rovnoměrně rozvrstvené posluchačstvo vykazuje Rádio Rubi (v průměru 20 tisíc posluchačů ve všech kategoriích). To Rádiu Helax se nejlépe daří v Ostravě a okolí.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   Střední Morava existuje (žiji tu ;-)…). Ve výsledcích, které máme k dispozici, je toto členění zaběhnuté již delší dobu, proto jsme se jej rozhodli zachovat.

  2. Jose

   Jéži Kriste, kdy už opustí Radio Projekt toto komoušské rozdělení ČR ? Jaký Fajn North Music ? Vůbec nevím , že to existuje. V životě jsem to tady na ničem nikde nechytil… Kde to vysílá ? Někde v Ústí nad Labem nebo kde ? Ano Radio Contact Liberec v Liberci máme. Kdo zase tohle prosazuje pro účelové matení veřejnosti ? O co lépe a srozumitelněji by vypadalo prohlášení RCL vítězí v Libereckém kraji a Fajn North Music vítězí v Ústeckém kraji. Tomu by jsem rozuměl. Ale Severočeský kraj byl zrušen, čili napsat, že v Severních Čechách je to tak a tak je držení se soudružské koncepce a tedy napsání v Severočeském kraji je to tak a tak, což je rozdělení ČR, které již roky není platné a tím pádem je zmateční. Taktéž je účelový blábol napsat, že rockové rádio GAMA a stranická vysílačka ODS Dobrý den si vedou stejně, když všichni víme, že GAMA má 21 tisíc posluchačů a Dobrý den se plácá jako obsolutní odpad na konci tabulky s 10 tisíci, čili polovinou toho, co má GAMA. To už i Wave od Českého rozhlasu, které vůbec není na FM disponuje 13 tisíci. Taktéž zcela nesmyslně vyznívá členění BEATU a COUNTRY RADIA stále pod PRAHU a STŘEDNÍ ČECHY, když Beat vysílá i v Opavě a Brně atd. To jako, když bude mít rádio zřízenou licenci v TRAMTÁRII, tak je RADIO PROJEKT bude brát a udávat jeho výsledky za TRAMTÁRII ??? Neuvěřitelné !!! Proč to není dávno přiřazeno k Rádiím Impuls, Frekvence 1. Evropa 2 atd. Když to jde jednoznačně napříč republikou ??? Na takováta data z Radio Projektu se můžu, víte co …Ale fakt…Prostě kamufláže a desinformace, jen aby byl větší chaos a bordel…

 1. Barka

  Je to podivné. V městech nad 100 tisíc je jedničkou regionu Rádio Krokodýl. A kolik
  jich je. Já to na Jižní Moravě nemůžu nějak spočítat. Teda těch měst nad 100 tisíc.
  Co tady v tom zapadákově máme,Zlín – 80 000. Brno a tady poblíž Maršov – asi 8 chalup.
  Kdoví, co vede tam.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .