Rádio Samson vypnulo vysílače, přesto má 13 tisíc posluchačů

radiosamsonV aktuálním průzkumu poslechovosti se kromě jiných ukazovatelů vyjímá i výsledek nováčka na českém rozhlasovém trhu – plzeňského Rádia Samson, za kterým stojí hudebník Jaroslav Samson Lenk. Jeho rádio bylo nuceno před několika měsíci přerušit terestrické vysílání. I tak se mu ale podařilo v prvním pololetí 2010 získat 13 tisíc posluchačů týdně. První etapu vysílání a možné vyhlídky hodnotíme v krátkém rozhovoru pro server RadioTV.

V prvním pololetí našel Samson posluchače

Nestává se často, aby úplně nová značka na rozhlasovém trhu zaujala dvouciferný počet posluchačů v tisících, a to hned v prvním výstupu průzkumu poslechovosti. Rádio Samson zahájilo terestrické vysílání loni na podzim a v průběhu prvního pololetí se dostalo až na hranici 5 tisíc posluchačů denně a 13 tisíc týdně, čímž potvrdilo, že jeho značka významně rezonuje v uších posluchačů. Majitel a ikona stanice Jaroslav Samson Lenk hodnotí tento výsledek jako potvrzení formátové mezery na západočeském trhu.

V první řadě chci říct, že nás historicky první výsledky Radioprojektu potěšily. Jak je vidět v jiných případech, tak nová rádia to v průzkumech nemají lehké a trvá jim dlouhé období, než se prosadí. U nás jde především o zhodnocení předchozího internetového vysílání a  potvrzení formátové mezery na západočeském rozhlasovém trhu,“ uvedl Samson Lenk.

samson-screenRádio Samson i nadále propaguje terestrické frekvence na webu www.radiosamson.cz – screenshot: RadioTV

Doufá, že se poslechovost udrží

Jeho rádio muselo přerušit FM vysílání začátkem června, protože soud jeho licenci zrušil kvůli žalobě jednoho z konkurentů v licenčním řízení. Vedení stanice se rozhodlo i nadále zachovat vysílání na internetu protože původně šlo o internetovou stanici. Odpadla však nejvýznamnější platforma, přes kterou se rádio dostávalo k posluchačům. „Přineslo nám to velké množství, zejména finančních, problémů a škod. Jakkoliv je to v současnosti pro nás rána do vazu, tak děláme všechno pro to, abychom se do éteru vrátili co nejdříve. Nyní nás posluchači ladí na internetu a musím s hrdostí říct, že množství našich posluchačů tady stále roste. Proto doufáme, že po návratu do standardního vysílání se už pod tuto hranici nedostaneme,“ dodává majitel Rádia Samson.

Momentálně není jasné, kdy se broadcaster vrátí do éteru. Společnost se však snaží předejít možným problémům s licencí v budoucnu. Došlo k zpřehlednění vlastnické struktury, což měl být jeden z nedostatků, na který poukázal soud. Nyní se čeká na obnovení licenčního řízení, ve kterém se bude Rádio Samson znovu ucházet o FM licenci. Lenk vidí ve formátu rádia významný potenciál. „Vidíme to na festivalech a koncertech. Tuhle muziku prostě lidi chtějí a my jim jí přinášíme. Navíc okolní „konkurence“ nám tuto situaci tím, že tuhle muziku nehraje, situaci usnadnila. Věřím, že po nutných nových reklamních investicích budeme v rámci Radioprojektu po půl roce po zahájení nového vysílání konstatovat další nárůst oproti dnešním číslům,“ optimisticky předpovídá majitel Rádia Samson.

Rádio omezilo marketing, ale pokračuje v promoakcích

samson-lenkCo se týče marketingových aktivit, rádio se i nadále zviditelňuje na festivalech, a pořádá promoaktivity ve spolupráci s muzikanty. Upustilo jen od billboardů a plakátů, které by v současné situaci nemusely být vhodnou investicí. „Když jsme se vzpamatovali z šoku, že musíme rádio vypnout, rozhodli jsme se, že se budeme tvářit v rámci možností, jakože se nic nestalo. Když si to vezmeme rozumem, tak množství hrajících počítačů a rádií u lidí začíná být srovnatelné a my jsme na netu od roku 2008. Už tehdy jsme tak trochu věřili technickému vývoji. Dneska už kdejaký mobil dokáže streamovat a tím pádem máme šanci být s našimi posluchači jinak než klasicky přes rozhlasový přijímač. Dál nás posluchači najdou na festivalech, dál běží náš web. Dál se s dalšími kamarády-muzikanty snažíme pomáhat rádiu. Samozřejmě co je teď úplně mimo jsou různé plakáty, billboardy apod. To by teď byly skutečně vyhozené peníze,“ dodal pro RadioTV Jaroslav Samson Lenk.

Rádio Samson zahájilo internetové vysílání v březnu 2008, a terestrické následovalo 29. listopadu 2009. Stanice měla původně přidělenou kmitočtovou síť pokrývající města Plzeň, Karlovy Vary, Železná Ruda a Tachov. Všechny tyto frekvence byly uděleny společně v rámci jednoho licenčního řízení. Po zrušení licence tak muselo Rádio Samson úplně ukončit FM vysílání. V případě opětovného potvrzení licence bude moct zahájit vysílání neprodleně na všech frekvencích jakmile nabude rozhodnutí právní moci.

Autor článku:

Komentáře (13)

 1. Jose

  1/ Můžete přesně zveřejnit, kdo podal na radio SAMSON tu žalobu ? Tedy jmenovitě která firma si to stěžovala a které radio jmenovitě se to cítilo ukřivděno ???

  2/ Je nějaká realná možnost nebo respektive bude radio SAMSON žádat náhradu škody ???

  1. juko

   José, myslim že nešlo o jednu firmu, nebo jednoho žadatele, takže nechci zbytečně psát, zda to byl ten nebo ten. A co se týče náhrady škody, to je problematické. Každý účastník řízení, i ten kdo získá licenci, bere na vědomí, že rozhodnutí rady je přezkoumatelné soudem, a tudíž může být zrušeno.

  2. Jose

   Já jenom vím, že na GAMA RADIO se vrhla LAGARDERE se svým novým RADIEM PRO. To jim naštěstí nevyšlo a byla to od LAGARDERE sprostost nejvyššího kalibru. Kdo se vrhnul na DOBRÝ DEN v MLADÉ BOLESLAVI to netuším, ale v každém případě jim to přeji, tedy ty problémy DD s MB, protože oni taky nedostali 93,3 v Liberci zrovna férově a na 93,3 byla pro změnu škodná Lagardere se svým BONTONEM. Na proti tomu je podivné, že proti DÁLNICI se nevrhli všichni, ale opět jen snad BONTON. Při tom DÁLNICE je zvěrstvo. Ale na SAMSONA se jich jako vrhlo více ? To je tedy hodně sprosté. To tedy nejsou nejlepší podmínky. Takže, když bude chtít RRTV někoho zlikvidovat, tak mu nahází nesmyslné frekvence, ostatní to zažalují a společnost to může zabalit. No snad se z toho ten SAMSON vyhrabe. Je to velmi dobré rádio. A co ta Dálnice, tam to pokračuje jak ? Odstoupí od toho nebo to chtějí prosazovat dál ???

  3. SETI72

   Ti se do éteru jen tak nevrátí.

  4. ONDREJ K

   NA DOBRY DEN V MB PODAL ZALOBU MAJITEL MB RADIA (JARDA MACESKA((EX DELTA A JIZERA) ON FM NASEL PROTO NENI DIVU .

 2. PV

  Název článku je nesmysl, rádio přestalo vysílat 7/6/2010 a ten průzkum se týkal období 1/1 až 30/6 a tedy se vypnutí rádia dotklo průzkumu zcela okrajově. A jedná se průzkum zpětného vjemu prosluchačů a ne o audiometry.

  1. Petr Kružík

   Pleteš se, Pavle! Lagaredere to sice bylo, ale nikoliv s Dance Radiem, šak s AC formátovým projektem Radio PRO, a pokud vím i Bontonem. Účastníky řízení byly například i Hey, Fajn, Dálnice, Country a další dva nové subjekty. Žalující stranou byly buď dva subjekty Lagardere, nebo i někdo další. Toť otázka, Přeji Samsonu úspěch!

  2. Jose

   No, právě…Podle toho, co tady psali minule, tak to vypadá, že to bylo HEY… A když teď p.Koiš odpověděl:,,…že nešlo o jednu firmu…“ Tak to vypadá, že jsou v tom ti Lagardere taky… To se právě minule přetřásalo…Zda v tom jede Hey nebo Bonton / PRO. A právě proto jsem se ptal… Zda Hey nebo Bonton / PRO… Abych náhodou omylem nenasazoval Lagardere psí hlavu… Tak jsem chtěl mít jistotu… Ale vzhledem k tomu, že zaútočili tehdy i na to GAMA ? Kde by se to dalo přesně zjistit ?

 3. Jose

  A co přesně bylo důvodem té stížnosti ? Já jsem četl, že to, že najednou dostal SAMSON 4 vysílače. O ničem jiném nevím. Tak HEY tam chce asi jako konkurence Rock Rádií. A Lagerdere chce zřejmě trochu více dokrýt BONTON, ale to je jejich chyba, že na to roky kašlali a nechávali to ležet a teď budou jančit. To samé lze říci o Country rádiu. Ti také dlouho prděli na to, se šířit, že úplně zaspali dobu. A teď to budou dohánět. Co se týče Lagardere a PRO. Tak Lagardere poslední dobou trpí mindrákem a je to všude slyšet, z Media Bohemia a jejich Hitrádií a Fajn Rádií. Tak ať se jdou fakt v Lagardere s tou svojí neschopností vycpat a vyfotit. Mají dvě celoplošky ? Mají ? Chtěli je ? Chtěli ! Tak ať drží hubu a neotravují stále ostatní…Mimo E2 a F1 mají i někde Bonton a v Praze mají Dance Rádio a to jim prostě musí stačit. Žádné lokální radio PRO není nikde potřeba. Nikdo na to není nikde zvědavý a doufám, že se jim to nikdy v život uvést nepovede. Co se týče Dobrého dnu v Mladé Boleslavi, tak to je dobře, že si to ten pán nemíní nechat líbit. DD jsou známí liberečtí zloději.Ale, když dostali v Lbc 93,3 to Bontonu nevadilo. To Lagardere ani necekli. Ale do GAMA a do SAMSONU, dvou nejlepších rádií, vzniklých v poslední době, se budou pouštět. To už vážně vypadá tak, že jim závidí, že někdo umí a dokáže udělat rádio s dobrým rockem nebo dobrým folkem, ale oni neumí nic, nežli popové kolotoče, tak jim to závidí, že oni umí. Je to svým způsobem šílené rvát se o nějaké vysílače o 50w nebo kolik to tam má. Jinak i Beat myslím dostal třeba 3 vysílače najednou. Tak nevím proč by SAMSON nesměl dostal 4 ?
  A ještě k RRTV. Už když to SAMSONU dali a tehdy tady byl šílený a nesmyslný projekt DÁLNICE, tak mně v podvědomí proběhla myšlenka, že si RRTV vytváří alibi. A měl jsem z toho nepřijemný pocit. Protože bylo evidentní, že proti nesmyslu DÁLNICE se zvedne vlna nevole. A SAMSON tam mohl být, dobře vymyšlený štít. Jako, že on dostal. Atd. A teď jestli zastaví DÁLNICI je to samozřejmě velice dobře. Ale jestli zastaví SAMSON je to velice zle ! Takže je možné, že bude první obětí, nesmyslu Dálnice. Jinak ale po stránce řekněme tantiemů a stylů, je to opravdu zajímavé, co se v tomhle státě děje a co si tu kdo dovolí. 20 let tu řvali, že by se ROCK neuživil. Když to po 20 letech evidentně prohráli a dnes jede BEAT, GAMA RADIO, OLDIES RADIO, HÁNÁ SKY ROCK, ROCK MAX, ROCK ZONE, ROCK RADIA / Gold, Prácheň, Šumava/, HEY a připravuje se ČAS ROCK. Tak si posledních 5 let otvírají držku na téma FOLK. Tedy COUNTRY RADIO se jim najednou začalo šířit. A přestalo podléhat těm jejich popovým lžím. Nastala obrovská bitva o Brno. Servali se jako koně. Aktéři. Folková odnož Hané, kteří to měli dostat a koordionvali. Country čas Brno další odnož a též Country rádio. Na konec za značného přispění zkurumpované RRTV, tedy zůstalo Čas Country Brněnsko. A o kousíček dál se tam výpíchlo v Mokré-Horákově Radio R. No a nyní tedy se jde po SAMSONU.
  Který tedy je dědicem zničené Karolíny, spolu s Eldorádiem je zničil Blaník od Media Bohemia. Toto už vážně budí dojem, že popařští lumpové se snaží zabránit zuby, nehty vstupu country a folku na české FM a že jde těm popovým mafiím o tantiemy atd. Když na to přijde, on někdy někdo bránil LAGARDERE vyrobit FOLK STANICI ??? Nebránil, že jo ? Ale svojí E2 Heavy mají ti parchatni jen na netu a neodváží se s tím na FM. Jen popové kolotoče a když někdo chce rock nebo folk. Urychleně zničit. Takže si myslím, že to komentuji správně, když říkám, že v tomto státě stále vladnou popovští teroristé.

  1. juko

   José, pokud vím, hlavním důvodem žaloby a potažmo i zrušení licence byla neprůhledná vlastnická struktura. Licenci Rádia Samson totiž vlastnila společnost, která byla vlastněna akciovkou a ta byla vlastněna další akciovkou. Psal o tom jistý blog Mediadnes.cz, kde si to můžete dohledat. A jelikož RRTV musí při udělování licencí přihlížet i na kritérium přehlednosti vlastnické struktury, tak tohle zřejmě posloužilo jako argument ke zrušení licence.

  2. Jose

   Hm… Nevím… Já slyšel jen o tom, že se rozčilovali, nad těmi 4 frekvencemi… O té ,,nepřehledné vlastnické struktuře“ slyším prvně, až z tohoto Vašeho článku… Ovšem nevím, no… To je stejná záminka, jak ty 4 frekvence… Však se podívejte na ,,přehlednost “ ostatních… To je bordel, že ani ,,vy na odborném serveru “ nevíte kolikrát, komu co, zrovna patří…

  3. Jakub Bouček

   pokud se chcete pohrabat ve vlastnických strukturách ptotom funguje až na vyjímky jednoduchá adresa justice.cz :-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .