Rádio Samson končí i nekončí, na FM frekvencích chce přinést nový program

Folkové a country vysílání Rádia Samson končí v pátek 2. listopadu své vysílání na FM frekvencích v Plzeňském a Karlovarském kraji. Původně se předpokládalo, že provozovatel toto pásmo úplně opustí a bude vysílat výhradně v digitálních multiplexech DAB+. Nyní ovšem stanice na svém webu přiznala, že se hodlá ucházet o novou licenci pro FM pásmo, kde nabídne jiný program.

Studio Rádia Samson. Foto: www.radiosamson.cz

Studio Rádia Samson. Foto: www.radiosamson.cz

Rádio Samson bude pokračovat na internetu a v digitálu. Na FM frekvencích chystá úplně nový program

Rádio Samson funguje od roku 2008. Původně vysílalo na internetu, pak se dostalo i do FM pásma. Nyní ovšem své posluchače informuje o dobrovolném přechodu do digitálního rozhlasového vysílání DAB+, přičemž FM licenci dobrovolně vrátilo vysílací radě.

Provozovatel na svém webu zveřejnil nenápadnou informaci, že v FM pásmu chce do budoucna pokračovat. Na svých uvolněných FM frekvencích hodlá nabídnout nový program se zaměřením převážně na regionální vysílání.

Web Digitální rádio píše, že Rádio Samson jako původní držitel těchto kmitočtů by mělo mít přednostní právo na jejich získání. Ve skutečnosti žádné podobné přednostní právo není v zákoně definováno, jelikož aplikace podobného práva by fakticky zabránila novým subjektům ve vstupu na trh.

Uspěje provozovatel se žádostí o novou FM licenci?

Regulační rada ovšem ve specifických případech upřednostnila některé provozovatele v licenčním řízení poté, kdy udělení jejich licencí zrušil soud. To byl i případ Rádia Samson v letech 2009 a 2010, kdy začínalo v FM pásmu. Udělení původní licence mu soud zrušil, ale regulátor mu tuto licenci přidělil znovu. Postup byl stejný u několika dalších provozovatelů. Nyní však bude výběrové řízení otevřené všem potenciálním zájemcům.

Dobrovolné vrácení FM frekvencí bylo ze strany Rádia Samson poměrně překvapivé. Většina provozovatelů běžně frekvence nevrací, jelikož ty mají určitou strategickou hodnotu. Menší rádia se pak zařazují do větších vlastnických skupin a na svých frekvencích vysílají dál pod jinými názvy.

Majitel Rádia Samson ovšem zvolil jinou strategii. V rámci FM pásma chce posluchačům nabídnout nový formát. Aby nebyl vázán původními licenčními podmínkami, rozhodl se frekvence vrátit a znovu se o ně ucházet ve standardním licenčním řízení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .