Rádio po kabelu

Jedním ze způsobu příjmu rozhlasového vysílání, s nimž se můžeme setkat i v 21. století je Rádio po kabelu nebo vysílání v rozhlasové nabídce kabelové televize. Toto vysílání se přenáší po stejné síti jako televizní signál a můžete jej využít v oblastech, kde není dostatečně kvalitní signál VKV. Podobných oblastí, kde FM šumí a kabel hraje, sice není mnoho, ale i pokud není nabídka volně šířených stanic pro vás dostatečná, může se rádio po kabelu jevit jako zajímavá alternativa.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Kabelové vysílání v digitálu a analogu

Rozhlasové vysílání v kabelových rozvodech lze šířit jak analogově, tak digitálně. Některé kabelové společnosti včetně největšího hráče UPC Česká republika mají ve svých sítích analogovou nabídku, kterou lze přijímat i na běžném FM přijímači. K poslechu potřebujete rozhlasový přijímač s anténním vstupem, abyste signál z koaxiálního kabelu mohli dostat do přijímače. Následně už přijímač ladíte stejným způsobem jako kterékoliv rádio.

Pokud váš přijímač nemá anténní vstup, patrně nebudete moci přijímat rádio přes kabelovou televizi běžným analogovým způsobem. V takovém případě doporučujeme poslech rádia přímo přes set top box vaší kabelové televize. Na set top boxu si navolíte rozhlasovou nabídku (přes funkci v Menu – Rádio) a posloucháte rozhlasové vysílání na zapnuté televizi.

Kabelové rádio nabízí řada operátorů

Tento způsob poslechu rádia přes televizi není pro většinu lidí příliš pohodlný. V takovém případě můžete ke svému set top boxu připojit externí reproduktory. Díky tomu nebudete muset mít při poslechu rádia zapnutou televizi.

Rádio přes kabelovou televizi v dnešní době nabízí prakticky každý operátor digitální placené televize. Analogový způsob šíření rádia po kabelu už není příliš rozšířený. Mají ho v nabídce pouze někteří operátoři. Více informaci ke konkrétní nabídce rádia přes kabelovou televizi vám podá přímo váš kabelový operátor.

Pokud jste příznivcem rozhlasového vysílání, doporučujeme pročíst i sekce Rádio přes internet a Rádio přes satelit

Rádio přes internet: možnosti posluchače

Internetové vysílání je nejmodernější způsob příjmu rozhlasového vysílání. Jeho největší výhodou je široká dostupnost a prakticky neomezená programová nabídka rozhlasových stanic. Přes internet můžete poslouchat víceméně každé rádio z celého světa.

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .