Rádio přes satelit (přehled tuzemských i světových rádií)

Poměrně rozšířený, byť mezi spotřebiteli a posluchači méně využívaný je poslech rádií přes satelit. Satelitní vysílání je primárně vnímáno jako televizní služba. Rozhlasové vysílání však má i zde své místo. Rádio přes satelit je jedním z ekonomicky efektivních způsobů distribuce rozhlasového signálu na jednotlivé vysílače. Mnoho stanic působících v FM pásmu tedy souběžně vysílá přes satelit.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Na rozdíl od satelitní televize, která je pro koncového posluchače kódovaná, má rádio na satelitu tu výhodu, že nemusí svou dostupnost nijak omezovat. Satelitní přijímač vám tedy umožňuje poslouchat rozhlasové stanice z celého světa podle pozice, na kterou máte nasměrovanou svou parabolu.

Česká a slovenská rádia na satelitu

Z výše uvedeného plyne, že satelitní příjem je vhodný i pro českého a slovenského posluchače. Naše stanice vysílají primárně na pozici 23,5 st. východně, kde můžete přijímat všechny programy Českého rozhlasu ale i několika soukromých stanic. K tomu máte k dispozici i komunitní a neziskové stanice – například Rádio Proglas, Radio 7 nebo Rádio Lumen – a můžete poslouchat i tucet slovenských rádií.

Satelitní příjem tak rázem rozšíří už tak bohatou nabídku rozhlasových stanic, které můžete poslouchat přes VKV. Právě zde můžete přijímat nejen české a slovenské, ale například i belgické nebo nizozemské stanice. Většina stanic přes satelit vysílá v distribuční kvalitě, což je z pohledu posluchače ta nejvyšší dostupná kvalita.

Rádio přes internet: možnosti posluchače

Internetové vysílání je nejmodernější způsob příjmu rozhlasového vysílání. Jeho největší výhodou je široká dostupnost a prakticky neomezená programová nabídka rozhlasových stanic. Přes internet můžete poslouchat víceméně každé rádio z celého světa.

....

Německá, britská a světová rádia na satelitu

Pokud pootočíte svou parabolu na pozici 19,2 st. východně, můžete poslouchat velice bohatou nabídku rádií ze západní Evropy. Zde dominují především německá rádia, ale k dispozici jsou i francouzské stanice. Neoddělitelnou součástí satelitního rádia jsou zpravodajské a publicistické stanice a rádio mluveného slova.

Pozice 13,0 východně patří italským, polským nebo arabským rádiím. Z dalších pozic směrem na západ musíme zmínit 0,8/1,0 západně, kde můžete poslouchat slovenská rádia a několik stanic ze Skandinávie.

Na závěr jsme si nechali rádia z Britských ostrovů. Ty můžete poslouchat na pozici 28,2/28,5 st. východně. Zde je k dispozici velice bohatá nabídka anglických rádií. Na své si přijdou příznivci mnoha žánrů, jelikož zde vysílají i monotematická rádia, která bychom očekávali spíše na internetu.

Programová nabídka satelitních rádií se průběžně mění, proto by nemělo smysl zde uvádět výčet konkrétních stanic. Pokud si ale vyberete jednu z doporučených pozic, rozhodně se máte na co těšit.

Pokud by vás zajímaly bližší informace k programové nabídce, napište k nám do redakce – rádi poradíme.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .