Tendr na digitální rozhlas skončil bez vítěze

AKTUALIZOVÁNO – ctubudovamalaČeský telekomunikační úřad dnes oznámil, že nevybral žádného budoucího operátora, kterému by přidělil kmitočty pro digitální rozhlasové vysílání v pásmu L-band. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková. V poslední fázi tendru přitom byla ve hře už jen společnost České Radiokomunikace.

Digitální rozhlasové sítě v posledním roce významně zaměstnávaly Český telekomunikační úřad. Regulátor frekvencí měl za cíl vyhodnotit první výběrové řízení na provozování pilotních rozhlasových multiplexů ve standardech DAB a DAB+. Prozatím jde o kmitočtové příděly v méně lukrativním L-pásmu. Ze dvou účastníků ale v prvním tendru nakonec zůstal jenom jeden – České Radiokomunikace.

Zkušební tendr

Celé výběrové řízení bylo jakousi zkouškou pro Český telekomunikační úřad jak by mohl postupovat v obdobných řízeních v budoucnu. O kmitočty v L-pásmu totiž není mezi operátory dostatečný zájem, na trhu ani není rozšířené portfolio DAB přijímačů, které by dokázaly přijímat toto pásmo, a sám ČTÚ operuje s tímto výběrovým řízením jako s víceméně pokusným řízením protože zde nepředpokládá žaloby ani průtahy. I pro operátory jde prakticky o zkušební výběrové řízení, jelikož finálně nehodlají vysílat v L-pásmu ale spíš ve III. televizním pásmu, které je pro digitální rozhlasové vysílání vhodnější, a které zatím Český telekomunikační úřad nevypsal.

V probíhajícím tendru nabízel úřad operátorům celoplošný multiplex. Po vyhodnocení této fáze bude udělovat krajské nebo městské sítě. I proto se dá předpokládat, že případní neúspěšní žadatelé by se vůči výsledku prvního tendru neodvolali. Kromě toho, i nadále přetrvává výraznější zájem o digitální rozhlasové vysílání ve III. TV pásmu, které si úřad zatím schovává.

Proč úřad nevypíše III. televizní pásmo?

Důvodů, proč ČTÚ nechce vypsat výběrové řízení na III. televizní pásmo je několik. Na dvou místech republiky ještě hrozí kolize se současným analogovým televizním vysíláním, ty jsou ale minimální, a předmětné kmitočty by bylo možné z případného tendru na rozhlasové multiplexy prozatím vypnout. ČTÚ se zároveň obává, že pokud by tendr na III. televizní pásmo nebyl dostatečně pečlivě připraven po právní stránce, mohl by být po finálním rozhodnutí zpochybněn, rozporován a následně zablokován ze strany neúspěšných účastníků. I proto si úřad zatím cvičí tento tendr „nanečisto“ a chce si právní a technické otázky vyjasnit ještě v rámci méně významného tendru pro L-band.

Původně se o celoplošné rozhlasové sítě v L-bandu přihlásili dva operátoři – České Radiokomunikace a příbramská firma Teleko, která se digitálnímu rozhlasu a testům v České republice dlouhodobě věnuje. Podle informací, které přinesla agentura ČTK, ale v tendru ke konci zůstala už jen jedna společnost – a to České Radiokomunikace. Teleko bylo vyřazeno pro formální nedostatky.

PSALI JSME: Tendr ČTÚ na digitální rozhlas připraven

Studio Radio NajRozhlasové studio, ilustrační foto RadioTV

Ze dvou jeden účastník

Co by to znamenalo, pokud by v tendru o celoplošnou síť v L-bandu zůstal jen jeden účastník? Paradoxně by to nemuselo přinést žádné komplikace, výběrové řízení by pokračovalo dál byť jen s jedním zájemcem. Český telekomunikační úřad ústy svého předsedy opakovaně deklaroval, že hodlá tendr uzavřít i tehdy, pokud se do něj přihlásí jen jedna firma, nebo pokud ve finále zbude jen jeden operátor, který splní všechny předepsané podmínky.

To se však nakonec nestalo. Jak informovala mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková, výběrová komise se nepřiklonila v tomto tendru ani na stranu zbývajícího účastníka – Českých Radiokomunikací. „Výběrová komise doporučila Úřadu nevybrat v tomto výběrovém řízení žádného z uvedených předkladatelů přihlášek pro udělení práva k využívání předmětných rádiových kmitočtů,“ uvedla Makrlíková.

Znamená to, že obě firmy se můžou později přihlásit do tendru o krajské a městské sítě, který ČTÚ hodlá vypsat následně. Pokud by Radiokomunikace získaly kmitočtový přiděl už nyní pro celoplošné vysílání v L-bandu, neměly by už přístup k dalším tendrům o regionální sítě.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .