Kauza Brno 105,1 FM pokračuje, soud zamítnul rozhodnutí RRTV

brno_1051Kauza o brněnský kmitočet 105,1 FM se neuzavře ani po téměř dvou letech, žadatelé představili své projekty už v prosinci 2008. Nejvyšší správní soud dnes potvrdil rozhodnutí městského soudu o zrušení licenčního řízení. Verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení tohoto kmitočtu pro Rádio Jih je tak neplatný a RRTV bude rozhodovat v dané kauze znovu a to dle doporučení soudu.

Veřejné slyšení žadatelů se na půdě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) konalo 2. prosince 2008, jednalo se o individuálně koordinovaný kmitočet Brno – Kohotovice 105,1 FM s povoleným výkonem 500 W. Zájem projevilo hned 14 žadatelů, nakonec jej získalo Rádio Jih. Radost ovšem neměla dlouhého trvání, protože byla podána stížnost. Tu nedávno potvrdil Nejvyšší správní soud, jenž tímto opětovně zrušil rozhodnutí RRTV. Jedná se o nejvyšší instanci v této věci. RRTV tak bude v této kauze rozhodovat znovu – dle doporučení soudu.

O kmitočet se strhnul velký zájem, do Brna chtěl rock, country i dance

O brněnskou frekvenci 105,1 FM se ucházelo několik uchazečů. Do Brna chtěl jít například RockMax. Do řízení se přihlásila i společnost Star Promotion, která tu provozuje Rádio Hey. Pozadu nezůstala ani pražská rádia RockZone 105,9 FM (sesterská stanice Rádia Impuls mohla nabídnout zřejmě odpojované vysílání) a Radio DJ (dnešní Dance Radio), Dance Radio vlastní společnost Lagardere. Ta do projektu šla i se samostatným projektem RadioPro, plánovaná regionální stanice měla nabízet informační servis, nenabírá ovšem reálnějších obrysů.

K TÉMATU: Žadatelé o frekvenci 105,1 Brno představí své projekty

O kmitočet měla zájem i Fajn Radia, stranou se nedržel ani majitel rádií Krokodýl a Jih, v druhém případě se mohl realizovat nový projekt Dobré rádio. V nabídce projektů nechyběl Simple Music Radio (společnost Dada media s.r.o., provozuje Ethno Radio). O frekvenci projevil zájem taktéž Radim Pařízek s projektem Rádio Dálnice (společnost Route Radio, s.r.o.), a nakonec i Country rádio ze stáje Radio Investments.

Kmitočet iniciovalo Radio Brno, chtělo hrát country

S novou frekvencí vyrukovala společnost Intertrade Moravia, jedná se o dceřinou společnost Rádia Haná. V Brně chtěla uvést mutaci s country formátem, Rádio Brno 105,1 se v podmínkách zavázalo, že nezmění navrhovaný hudební formát. Než ovšem RRTV rozhodla o tom, komu kmitočet rozdělí, v Brně už country formát začal vysílat. V lednu 2009 se v českém éteru rozeznělo Rádio Čas jižní Morava, country formát mohou aktuálně naladit posluchači na frekvencích 95,5 FM (Brno), 95,8 FM (Vyškov) a 97,7 FM (Blansko). Stanice klade důraz na českou a slovenskou hudbu. V playlistu je kladen větší důraz na country a folk.

DOPORUČUJEME: Je v Brně místo pro dvě country rádia?

Situace se ovšem nelíbila právě Intertrade Moravia: „Jsme velmi překvapeni tím, co Rádio Čas v Brně vysílá. Je třeba připomenout, že rádio Čas získalo dokrývač v Brně bez licenčního řízení. Tedy by se mělo jednat o dokrývač pro jeden jediný stávající program, který již toto rádio vysílá z Ostravy, i když jinde na Moravě vysílá také několik jiných programů. V Brně se ale ozvalo zcela jiné rádio a navíc s jiným programem a formátem. Domníváme se, že Rádio Čas tak zásadně porušuje licenční podmínky, protože vysílá zcela jiný program v Brně, než je tomu jinde, navíc zřejmě neplní ani licencí pro daný podíl mluveného slova. Na jiný další program Rádio Čas licenci nemá, a proto považujeme toto vysílání za protiprávní.“ uvedl loni pro RadioTV David Foretník, generální ředitel Rádia Haná. Rádio Čas neshledalo na svém počínání nic protiprávního.

RRTV nejprve proti odpojování, nakonec povolila změnu licence

RRTV se po několika týdnech provozu Rádia Čas jižní Morava ozvala s tím, že požaduje okamžitou nápravu: „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala provozovateli JUKE BOX, spol. s r. o., upozornění na porušení licenčních podmínek, neboť na programu RADIO ČAS – FM, na frekvenci Brno 95,5 MHz, odvysílal ve dnech 5. a 8. ledna 2009 odlišný program než je uvedeno v licenčních podmínkách licence 004/98 provozovatele JUKE BOX, spol. s r. o. a stanovila mu lhůtu k nápravě ihned.“

PSALI JSME: Rádio Čas jižní Morava stále porušuje zákon, k nápravě nemá moc času

Celá kauza měla velmi překvapivou dohru. V dubnu 2009 RRTV změnila svůj názor na celou kauzu. V tiskové zprávě udala, že provozovateli uděluje souhlas se změnou licence k provozování Rádio Čas jižní Morava. Někteří členové RRTV tehdy publikovali odlišné stanovisko, přinášíme vám názor, který vyslovil tehdejší přededa RRTV Václav Žák: „Nejedná se o změnu licenčních podmínek pro celý program Radia Čas FM, ale pouze části týkající se vysílacího okruhu Jižní Morava, tedy vysílání odpojovaného. Do současné doby Rada v případě odchýlení programu odpojováním umožňovala odpojování regionálních (místních) informací, lokální reklamy a drobných publicistických pořadů. Zde poprvé došlo také ke změně hudebního formátu, byť ne základní programové specifikace. Tento souhlas v sobě implikuje nebezpečí vysílání více odlišných programů na základě jedné udělené licence (programy s odchylnou hudební i zpravodajskou složkou). Není tak zřejmé, co zůstane společným základem, tedy neodpojováno. Tato změna by byla důvodem pro neudělení licence podle § 6 odst. 1 písm. e) ve spojení s § 21 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb.“

Na Slovensku se změny mohou tamní radě nahlásit také až po jejich uskutečněních. Například skupina Lagardere při přechodu z Rádia OKEY! na Europu 2 postupovala tak, že nejprve změnila hudební a programový formát, poté tuto změnu oznámila radě, která úpravu licence povolila. Tato praxe je běžná, ačkoli nese riziko, že rada žádost zamítne, zatím se tak nestalo.

Co bude s kmitočtem nyní?

Bude zajisté velmi zajímavé sledovat, jak bude boj o brněnskou frekvenci 105,1 FM pokračovat. Kasační stížnost uspěla také u Nejvyššího správního soudu. RRTV bude v dané věci rozhodovat znovu. Situace se v brněnském éteru dosti změnila. Ethno Radio do Brna doputovalo, Rádio Dálnice je v nepříjemné pozici, kdy čeká na rozhodnutí o možnosti vysílat (nyní smí vysílat jen na jihlavském kmitočtu 99,4 MHz). Podaří se uspět stanicím Dance Radio, Rádio Hey!, nebo RockZone není jasné. Lze to předpokládat jen s ohledem na předchozí zkušenosti, kdy kmitočty ve velkých městských aglomeracích neunikly pozornosti žádného z významných broadcasterů.

Rádio Jih, které zcela proti všem  očekáváním brněnskou frekvenci získalo, ale nikdy na ní nemohlo začít vysílat, bude mít stíženou pozici. A co původní iniciátor Rádio Brno 105,1? Bude úspěšně šířit country hudbu?

Autor článku:

Komentáře (12)

 1. -Beny-

  Myslím že kmitočet 105,1 FM by byl pro Dance radio hodně atraktivní, ten výkon je ještě větší než má Praha. Ovšem jaké jsou reálné možnosti že by uspělo, to netušim, zas tak tomu nerozumim :-)

 2. Jose

  Pěkné. Koukám, koukám. Soudy v ČR se začínají dostávat do módy. Tady je vidět jakého svinstva se dopustila RRTV, patrně na přání p.R.Pařízka a jeho rádia ČAS-Brněnsko, když nepřidělila kmitočet tomu, kdo si ho našel. Tedy jak bývá nepsaným zvykem. Tedy rádiu Brno, tedy folk a country, odnoži Rádia Haná. A teď už se to potáhne a zase bude jeden zazděný kmitočet. Přitom nebylo nic jednoduššího, nežli to dát tomu Brnu, tedy Hané. Ale jinak samozřejmě pokud by uspěla Rock Zone, bylo by to průlomové a konečně by vypadla z Prahy. Takovému Rock Maxu by to také velice slušelo, když se ještě jmenoval AZ Radio, tak v Brně byl a patří tam. I Country rádiu by to tam velice slušelo a bylo by pěkné, když by to mělo Country rádio. A vůbec samozřejmě by bylo dobře, když by se ještě s nějakým rádiem dostal na FM p.Pýcha. Tedy Simple Music. Takže rozhodně by se tam dalo fandit mnoha z nich a to plným právem. Ale našel si to Forentík, respektive Haná a měli to dostat oni. To co se v Brně stalo a co tam RRTV spáchala, je prostě jedna z jejich nezapomenutelných prasáren a teď s tím budou další problémy, které se vyřeší bůh ví kdy… A zase tam zaúřadoval Pařízek. Ten chlap se snad rozhodl úplně zničit české FM nebo o co mu jde…

 3. Scorpio

  Kmitočet by mělo dostat Rádio Brno. Nejen proto, že ho koordinovalo, ale hlavně proto že v Brně není „čistokrevná“ stanice co by hrála folk/country.
  Rádio Čas je pouze jakýmsi pop-country křížencem, který se chce zavděčit širokým masám. Ani moderátoři v tomto rádiu neříkají že hrají country, možná to mají zakázané, přináší pouze „nejvíce českých písniček“. A jejich program? Bída. O muzice, stylu, interpretech nic. Jediná výjímka je nedělní polední Slezina Pavla „Číči“ Jelínka.
  Proč RRTV nepřeje country a folk Brnu je mi záhadou. Frekvence 98,1 MHz o kterou žádalo Country rádio mlčí. Už je to rok co došlo k zamítnutí s odůvodněním že by „jejich vysílání nepřineslo rozmanitost stávající nabídky rozhlasového vysílání“.
  Možná by si vážení členové rady měli pustit rádio i jinde než v Praze, aby slyšeli tu rozmanitost – tuc tuc tuc.

 4. gringoAD

  Nejsem v teto problematice az tak sbehly, a proto zadam o vysvetleni. Co znamena to, ze nekdo koordinoval vysilac? Pozadal o prideleni volne licence a sehnal si pozici pro vysilac? Pokud ano, tak je majitel licence jasny. Pokud ne, tak zadam o vysvetleni.

  1. Jose

   Ano, je to přesně tak jak to říkáš. Toto vše ta stanice udělá a po té musí požádat ČTÚ zda je to možné. Tedy ČTÚ, prověří zda to třeba nepřekáží provozu letadel nebo nějaké rakouské stanici atd. atd. Buď zjistí, že to překáží a v tom případě vydá prohlášení ČTÚ že z těch a těch důvodů je to zamítnuto. Anebo to ničemu nevadí. Když to nevadí a ČTÚ souhlasí. Tedy technicky je to OK. Přijde na řadu RRTV ta to po té dotyčnému přidělí nebo nepřidělí. Pokud přidělí je to zase jasné, pokud nepřidělí. Může použít různé důvody. Tedy např. se jí ta firma zdá finančně slabá a ten projekt se jí zdá nedůvěryhodný nebo se jí nelíbí ten program a usoudí že je to pitomina nebo si řeknou, že takových stanic je tam dost a že by byla vhodnější nějaká jiná atd. Pokud to, ale té stanici zamítnou, což se v tomto případě stalo, s tím odůvodněním, že Brno folkovou a country hudbu nepotřebuje, protože už ji v Brně vysílá Radio Čas. Tak protože ta frekvence už byla jednou schválena a koordinována, tedy ČTÚ nenalezl žádné technické překážky, proč by nemohla fungovat. Tak má ze zákona RRTV povinnost takovou frekvenci dát do placu a vyhlásit na ni výběrové řízení. Zde se do toho výběrového řízení, které bylo správně vyhlášeno, přihlásilo 14 stanic. A RRTV po té vybere jinou stanici o které si myslí, že je v tom místě nejvhodnější a která se jí tedy líbí nejvíce. RRTV v tomto případě vybrala ono rádio JIH. To je celé. Tím to obvykle končí. Ale protože samozřejmě Haná se cítí plným právem poškozena. Protože prostě to, že nějaký ČAS začal honem před jejím plánovaným příchodem přidávat do svého vysílání trochu více country a folku a RRTV prohlásila, že v Brně country je, tak to je obyčejný komplot a sprostost. A soud samozřejmě toto pochopil velmi správně. Podívej se na jakékoli město, kolik tam RRTV přidělali zcela stejných popových stanic a vůbec jí to nikdy ani před tím ani potom nevadilo. A tady najednou bude střečkovat, že tam někdo folk hraje i když to ani není pořádně pravda, protože ho hraje, tak trochu. To je všechno divné, ne ???

 5. Jose

  Pro změnu se zeptám, na něco já, někoho, kdo to sleduje bedlivěji.
  1) Je to tak, že všechny soudy ohledně Evropy 2 jsou v této chvíli vyřešeny k všeobecné spokojenosti ?
  2) Je to tak, že všechny soudy ohledně dobrého dnu jsou v této chvíli vyřešeny k všeobecné spokojenosti ?
  3) Je to tak, že v této chvili tedy probíhají stále soudy kolem Presstonu, Samsonu a Dálnice a případně i Kohoutovic ?
  4) Je to tak, že ve všech zmíněných 4 případech je nějakým způsobem zapleten p.Pařízek ?

 6. Václav Kadlček

  Dobré odpoledne,
  Pokusím se odpovědět aspoň na něco. Pokud myslíš E2 se svými moravskými 4 kmitočty, tak UH Brod byl jako první z nich kladně soudně vyřešen, už jsem ho v srpnu naladil. Následně byly přiděleny zbývající 3,tudíž E2 je hotová. O 5 leté zpoždění si řekla sama stanice tím, že se odvolala k soudu, protože RRTV jí to nedala automaticky ale chtěla to ještě nabízet jiným stanicím v podobě licenčního řízení, tzn. ještě před tím, než že by někoho vybrala. Píše se o tom na dxradiu. P. Pařízek byl v tomto případě akorát poslušně přihlášen mezi těmi „jinými stanicemi“ o jeden UH brodský kmitočet. Protože se soudy se p. Pařízek zjevně nekamarádí, tiše čekal 1, 2 roky, přestalo ho to bavit, nakloněné rrtv akorát oznámil, že jde vysílat v UH brodě na jiném kmitočtu. Podobně postupovalo rádio Valašško, soupeřící s E2 o Vsetínský 96,6, dostalo 107,1. Rádiu Jih se taky vlastně dostalo UH Hradiště na 96,9. Závěrem defakto rádia soupeřící s E2 svého dosáhla, ani nemusela čekat na rozsudek. Toto znamená devalvaci licenčních řízení. Obecně se dá říct, že regionální rádia si rozumí s rrtv, důkazem toho je, že pro Brno na 105,1 vybrala rrtv rádio Jih, na to že měla výběr z tolika profilů, je to nápadné. Naopak celoplošky rrtv bere s rezervou, důkazem je neustálé otálení a odpírání COuntry rádia někdy i BEATU, speciálně tam, kde by to mohlo někoho ohrozit(třeba ostravsko, třinecko – ČASROCK) Ale countryradio a beat zatím vždy raději sklopili uši a netahají se po soudech.
  Dobrý den, Samson, Preston nevím.
  Dálnice má být u soudu a s tím nepohne ani pařízek. Ten však je aktivní do poslední chvíle, tzn. že podél D1 jsem naladil spoustu nosných kmitočtů a prorokuje na tom svém jediném jihlavském, že Dálnici se brzy rozšíří. Pařízek,jak přišel na to že stopětjednička je u soudu si našel na Brněnsku další 3(po předchozích zkušenostech s dlouhými soudy radia ČAs v UH Brodě)
  Tipuju, že ani Jih se s soudy moc nezná, proto to dostane kdo to koordinoval, tedy Brno. JIhu je na oplátku rrtv nakloněná celým FM pásmem.

  Mě by taky na něco zajímalo:
  kdy začne na plno platit letošní výrok rrtv požádáš, dostaneš.
  Zdraví Vašek.

  1. Jose

   Ne, já jsem tím nemyslel, že by Pařízek byl jakkoli zapleten s E2. Ne to rozhodně ne. Ale jsem rád, že jsi popsal situaci, kolem E2, kterou tedy znáš zjevně velmi dobře a je tím tedy jasné, že situace kolem E2 je vyřešena a je to tedy už v pořádku. Ale tím zapletením jsem myslel ty ostatní, tedy Dálnici v prvé řadě. To tedy netuším, jak to dopadne. Tam je totiž chyba to, že tomu vlastně prošla koordinace u ČTÚ, takže to teoreticky může vysílat, přitom to, ale poškozuje a ruší ostatní. Ale už to, že to ČTÚ pustil je chyba. Protože pak by to musela RRTV stejně dát do placu, tedy vypsat výběrové řízení. A pokud by měl někdo ty kmitočty obsadit, tak pak je zase logicky, celkem úplně putna, zda je obsadí Pařízek s Dálnicí nebo někdo jiný s něčím jiným, protože, by se tak ty rušičky uvedly stejně, do provozu. Takže opravdu nevím, jak z tohoto ti úřední vybruslí, když to jedni povolili a druzí klidně Pařízkovi překlepli ? Úplně ideální by bylo ty kmitočty prostě všechny zase zrušit, jako by neexistovaly, ale to vůbec nevím jestli nějak administrativně lze nebo je vůbec nějak možné ? Takže to je oříšek, který absolutně nechápu a vůbec tedy netuším, jak to chtějí řešit ??? Ovšem soudy by měly být a budou na straně žalobců, jakož i veřejnost, protože jsou prostě zjevně poškozeni. Ale, jak lze tuto šílenost zastavit, to opravdu nevím a také se obávám, že prostě časem soudy poleví, tedy pozmění rozhodnutí a že to nakonec vysoudí a ty rušičky prostě spustí. Protože fakt netuším, co s tím a jak by to šlo prostě anulovat. Nevím ?
   No další věc. Ten Presston. Tak o tom se tady napsalo strašně moc a na to, že tady kolikrát přispějí autentičtí účastníci té situace a že jsem kolem toho přečetl spoustu stran, tak to stejně nechápu a nerozumím tomu a je to stále pro mne guláš a nepřehledné. Takže, co víme. Nejlépe asi dopadl p.Jozef Zoch, tomu se povedlo dostat na FM s rádiem Orlík, dnes si provozuje Orlík a je v pohodě. Dalším aktérem byl. p.Miroslav Pýcha, ten zde na serveru naposledy uvedl, že už mu půjde jen o peníze o které tam přišel s Radiem Sázava a že už mu o tu frekvenci nejde. Ovšem to mu v poslední době moc nevěřím, protože si myslím, že se situace zásadně změnila, tedy dostal se do Prahy a do Brna s Radiem Ethno a tento kmitočet by se nyní určitě hodil ať již jako další pro Radio Ethno nebo třeba pro Radio Sázava nebo pro Limonádové rádio případně i pro Fill Rádio. No uvidíme. A tím posledním aktérem by právě měl být Pařízek. Tedy Hey která tehdy ještě vlastnil byla propojena s Novým Prestonem. Takže by v tom měl figurovat.
   Další věc je ten SAMSON. To je tedy stanice p.Lenka, kterou oživil po zničení Karolíny, Blaníkem. Tak. A tady bylo, že na tě tedy podali žalobu. Ale bylo zde uvedeno, že to bylo Dance Rádio z Lagardere. Jenže pak zde bylo zjištěno, že to vlastně byla Hey. A když jsem se potom na to zde ptal přímo, tak nakonec bylo odpovězeno, že bylo více žalobců, takže se zdá, že to byli i Lagardere i Hey. A pokud by v tom jela Hey. Tak teď jde o to, souvisí Hey ještě s Pařízkem nebo nesouvisí s Pařízkem ? Ona patří GES. Ten zase patří MTG, tedy to jsou ti Švédi, co mají Viassaty a Primu a Jojku atd. Ale jede v tom nějakými procenty ještě i pařízke, údajně prý stále v tom ještě nějaký majetek má. Tak to jsem myslel další věcí, kde je zapleten. No a tady doufám, že to tedy SAMSON ustojí a brzy obnoví své pěkné vysílání na FM na všech 4 jemu přidělených kmitočtech. No a poslední tedy 4 zapletení jsou ty Kohoutovice a tam by opravdu bylo nejlepším řešením přidělit to prostě. p.Forentíkovi, tedy rádiu BRNO !
   No a ještě se vrátím k tomu Dobrému dnu. Tam šlo o to, že tam byl zcizen Dobrým dnem, kmitočet v Mladé Boleslavi, který si našel někdo jiný. Soud napřed Dobrému dnu zakázal tam vysílat. Ale pak zase dostal DD od RRTV požehnání. A teď snad je to zase ve fázi odvolání nebo čeho, takže vlastně není ještě defenitivně rozhodnuto, zda tam DD vysílat bude nebo nebude. V každém případě DD jsou známí zloději. A neměli by se tolerovat, přesto, že jsou chráněnci ODS.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .