Novým ředitelem ČRo byl zvolen Richard Medek

cro_medekDo křešla generálního ředitele veřejnoprávního média usedne favorit dnešního klání Richard Medek. Na svém dnešním zasedání ho zvolila Rada Českého rozhlasu. Náhrada bývalého generálního ředitele Václava Kasíka je tedy známá.

Rada Českého rozhlasu vybrala ve středu 23.září tři kandidáty na generálního ředitele, pověřeného ředitele Richarda Medka, ředitele ČRo 6 Petra Duhana a bývalého generálního ředitele Jiřího Mejstříka. Výběrové řízení bylo vypsáno kvůli odvolání ředitele Václava Kasíka. Tomu Rada ČRo vytýkala například prodraženou rekonstrukci a další záležitosti.

Jako první předstoupil před Radu ČRo se svým projevem Petr Duhan. Ve svém úvodním vystoupení sdělil, že v případě zvolení se stane jeho zástupcem Richard Medek. Pro následující období je pro něj prioritou ekonomická otázka, nutné je například zeštíhlení managemantu a předpokládá sloučení některých stanic. Chce prosazovat centralističtější model řízení.

Druhým kandidátel byl vítěz Richard Medek, i on počítá ve vyšším vedením s Petrem Duhanem, rád by ho viděl jako programového ředitele, zároveň by se nově stal statutárním zástupcem generálního ředitele. Ve své funkci by setrvala i Hana Hikelová, nynější ředitelka zpravodajských stanic. V projektu zdůraznil, že by rád zpřehlednil strukturu vedení a sjednotil regionální studia. Do budoucna vytvoří novou zpravodajsko-publicistickou stanici.

Poslední finalistou byl Jiří Mejstřík, v projevu vyjádřil souhlas se základními myšlenkami předřečníků.

Volební komise pracovala ve složení: Ladislav Jíša (předseda), Dana Jaklová a Pavel Hazuka. V prvním kole volby neuspěl ani jeden z kandidátů, Medek i Duhan získali po 4 hlasech, Mejstřík do druhého kola nepostoupil, nezískal totiž ani jeden hlas. K úspěchu bylo zapotřebí 6 hlasů z 8. Potřebné kvórum 6 hlasů získal Medek ve druhém kole, Duhan pak obrzdžel 2 hlasy. Rada se mimořádně sejde i příští týden, na tomto zasedání budou dojednány podmínky pro výkon funkce generálního ředitele.

Richard Medek byl jednoznačně považován za favorita celého výběrového řízení. Proti Václavu Kasíkovi dvakrát kandidoval na funkci generálního ředitele. Kasík dokonce musel slíbit, že Medek bude přijat do užšího vedení. V polovině 90.let působil na pozici šéfredaktora Snídaně s Novou, později jako marketingový ředitele stanice. Na starosti měl rovněž přeformátování Rádia Alfa ze zpravodajsko-publicistické stanice na klasické komerční rádio. Po odvolání z funkce, kdy CME odešla kvůli problémům s RRTV, přesídlil do ČT jako šéfproducent zábavných pořadů (TýTý, Český Lev,…). V ČRo působí od roku 2004, nejprve jako ředitel ČRo Regina.

Rada řešila na svém dnešním zasedání celkem devět bodů, sešla se ve 14:00 v plném složení. Ředitelem ČRo Regina byl opět zvolen Josef Havel.

Využito on-line zpravodajství webu Česká média.

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. Pavel Šorf

  Volba generálního ředitele je neplatná.Rada Českého rozhlasu volila protiústavně.Volba musí být veřejná,posluchačská.Pro koho tady je generální ředitel Českého rozhlasu,kdo platí koncesionářské poplatky,kdo poslouchá Český rozhlas ? My posluchači,my posluchači si máme vybírat adepta,adeptku na generálního ředitele,či na generální ředitelku Českého rozhlasu.Volba se nekonala,radní si vybrali hned Richarda Medka.

  1. luho

   To je sice moc pěkné co píšete Pavle, ale agrumentačně velmi naivní. Podle zákona o Čro je rada Čro zástupcem občanů, tedy koncesionářů a volí ji další zástupci občanů, tedy poslanci PSP. Suma sumárum, teoreticky občané Medka zvolili.

   Můžete si tedy stěžovat na to, že je rada Čro ovlivněná, že ji poslanci zvolili na základě lobbistických tlaků, nebo že je celý systém jakým se volí mediální rady špatný a budpu tp všechno stížnosti oprávněné. Máteli odvahu neváhejte a bojujte aby tomu tak nebylo, ale vyhněte se tvrzením, která vyvrátí z právnické embrio.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .