VOLUME DOPRAVA? – Praha alternativní, podruhé!

volume_praha02Pokračujeme v seriálu recenzí „Volume doprava?„, dnes je na řadě druhý díl s alternativnějšími stanicemi. Z pražského éteru dnes vybírám Rádio Spin zaměřené na černou muziku (rozumějte hip-hop, rap, r’n’b a další), těšit se můžete i na Radio DJ a jeho taneční hudbu. Celkem čtyři hodiny poslechu utekly jako voda. Obě rádia mají něco navíc, onen slavný X-faktor.

U každého z rádií najdete tradiční playlist odehraných skladeb a grafické hodnocení, nakolik je dobré zesílit v každém z případů úroveň hlasitosti přehrávače (škála 1-10). V případě kritéria „reklama” hodnotím odlišně než zbylá kritéria, čím více se blíží hodnocení k 10, tím méně reklamních bloků jsem ve vysílání zaznamenal. Při kliknutí na logo rádia budete přesměrováni na licenční podmínky každého rádia.

Na úvod vyjasním kritéria, která mne vedla k výběru těchto stanic. Snažím se primárně mapovat rádia šířená na pásmu FM (proto se tu neobjeví Radio Wave). Zároveň zkoumám rádia hrající jinou hudbu než (klasický) pop a rock. Mířím na žánry trochu odlišnější, na rádia s „jinou“ muzikou (alternativní – chápu, že se nemusí toto označení všem líbit). Rozhodně dvě vybraná rádia nesrovnávám (stejně jako jsem nesrovnával minule Rádio 1 a Expres Radio). Vydejme se za prvním počinem.


Rádio Spin, středa 2.prosince, 08:00 – 10:00

volume_playlist

radiospin_logovelke

volume_hodnoceni

Musím říct, že obě dnes hodnocená rádia pro mne znamenala výlety do oblasti zcela nevšední. Nevím asi o jiných rádiích zaměřujících se na tuto hudbu. Teď přemýšlím, kdo nabízí větší jinakost. Každopádně jsem byl Rádiem Spin mile překvapen. Černá muzika není zrovna žánr pro všechny, na druhou stranu mladší věkové ročníky určitě blahem vrní nad možností podobného rádia.

Začnu jako obvykle moderátorskými vstupy. Zprávy v celou patrně málokoho překvapí, ano, i Rádio Spin je má. Byl jsem potěšen, že v českém rádiu občas člověk zaslechne hlas slovenský (zde mne to nepřekvapuje, vím o tom). Zprávařka Valérie (a dále prosím pěkně nevím) mi sdělila, že pan Paroubek se žalobou (akce „porno“ Zelený Raul) neuspěl a další velepodstatné události. Po ránu na zasmání, no budiž. Aspoň slečna či paní vládne mikrofonu pevně a solidně.

Zatímco Valérie je na první poslech zcela jasně odlišitelná od jakékoli jiné moderátorky, její kolega Radan (a dál…) je zcela nerozlišitelný. Nemyslím to ve zlém. Jeho moderátorské vstupy měly hlavu a patu, jeho projev je také plynulý a celkově vlastně velmi dobrý. Jenom jednoduše není nijak odlišitelný od jiných. Ale co už, hlavně, že umí mluvit a nikoho nenudit. Po ránu by to možná chtělo něco ráznějšího.

K obsahu vysílání bych možná snad ani nic nevytýkal. Jenom kdybych neslyšel jeden z velkých nešvarů českého éteru. Snad každé rádio prostě musí mít nějakou hrůzu nahánějící „vlastní postavičku„. Sestavit anketu o „nejtrapnější rádoby figuru“ by šlo těžko, konkurence je u nás opravdu více než velká. Skutečně originální hlas a náplň má jen málokdo. Hajný Horina není ani originální, ani výjimečný, ani vtipný… jednoduše další postava, která jen zbytečně vyplňuje místo. Chtělo by to trochu očistit. Hajný Horina „lesapán, ten, co tančí v lese“ navíc zní jako imitátor Petr Jablonský představující Václava Sládka (předseda strany SPR-RSČ). Jenže pan Jablonský je mistr slova, který skutečně baví. Na rozdíl od jiných…

Volně se dostávám ke zvukovému obalu. Rapersky laděný staniční hlas nikoho snad nemůže překvapit. Není ho nijak moc, znělky nejsou zpívané (což by asi ani dost dobře nešlo). Zcela zapadá do muziky, takže neruší a jeho hlavní funkcí je případnému náhodnému návštěvníkovi sdělit, cože to naladil za stanici. Motto„Be In – Be Spin“ se asi nabízelo, no co už. Její hudba je však natolik unikátní (tím mám na mysli fakt, že jinde ji snad ani nenaladíme v takovém množství), že znalým není ani třeba napovídat.

Myslel jsem si, že naladím rádio hrající jen proud čehosi, co mi dosud výrazněji unikalo. Kupodivu se našly i kousky melodické (díky za ně) a dokonce takové, z nich jsem byl nadšením a blahem bez sebe. Paráda. Ještě, že hudba v tomto případě hraje prim a není tu více pseudo-postav. O muzice se nebudu nijak obšírněji rozepisovat, patrně každý ví, o čem mluvím (a kdyžtak si naladíte, že? ;-) ) Jedinou výtku – ve dvou hodinách po sobě Rihannu? … To ne, ne, ne… tohle prostě ne, ne, ne, ne… (no a co, ona taky pořád zpívá Umbrella – e – e under my umbrella – ella – e – e-).

ZÁVĚR: Rádio Spin je unikátem v českém éteru. Pro příznivce černé muziku rozhodně doporučuji, litovat naladění ale nebudou ani nevyznavači tohoto náročného žánru. Jen odstranit Horinu a bude to OK. Chápu, že to asi má znamenat originalitu, ale tohle má kdekdo. „This Is The New S*it“ je zajímavý slogan… nemá ho teď i MTV?


Radio DJ, středa 2.prosince, 14:05 – 16:05

volume_playlist

radiodj_logovelke

volume_hodnoceni

A vzhůru za posledním hodnoceným rádiem v tomto roce. Radio DJ není třeba blíže popisovat, už samotný název napovídá, cože za muziku tu dostaneme do svých ctěných slechů dostaneme. Než se dostaneme k poslechu musíme překonat reklamní sdělení (smůla, reklama je všude… už nejen na on-line videích).

Společnost mi dělalo hned několik dam, jednu z nich znáte určitě i z televize – Iveta Kořínková (Snídaně s Novou, exkolegyně Tomáše Krejčíře, nyní moderuje s Luneticem – tedy jedním exčlenem). Zprávy začaly netradičně v 14:05, začal se headlines – „Praha má nový park Bobek, nahradil Fejka, …Navigators zahrají v Lucerně Briand nahradil… “ Tak co, jste z toho moudří? Má Praha nový park jménem Bobek? Nebo je to nový šéf pražské ZOO? To jsem zjistil až ve chvíli, kdy jsem si pustil záznam znovu. Trochu méně chrlit.

Omlouvám se za mé nevybíravé chování, asi jsem moc náročný. Iveta Kořínková i Lenka Benešová byly opravdu vynikající moderátorky a poslech jejich proudu taneční muziky jsem si užil opravdu s velkou chutí. Kromě zpráv v celou přinesla děvčata vskutku zajímavé informace… Style s Lenkou mě sice s odpuštěním nebral, ale proti zpracování nemůžu říci ani „MKF“ (nechce se mi psát ani ň). Dámy to prostě za mikrofonem umí.

Zvukový obal se mi moc líbil svým zpracováním. Jenom mě napadá jedna věc: „Ta paní mluví tak dokonale anglicky, až jí žádný Čech – Moravan – Slezan – nemůže snad ani rozumět.“ Toho anglikanismu je ve zvukové grafice až přehršle, no ke stylu a ladění stanice to patří. Časem mě unavovala znělka „Urban Weather„… zní to možná lépe než „Počasí na tanečním Radiu DJ„,… Holt co nadělám. Po chvíli jsem si už na jingly zvyknul. Ještě dobře, že umím anglicky dobře na to, abych rozuměl oznámení, jaké rádio vlastně poslouchám.

Při poslechu jsem se tetelil blahem nad dvěma „profláknutými“ songy (Steres MC’s – Get Myself Connected, Fatboy Slim – The Rockafeller Skank). Osobně si myslím, že právě tyto dvě skladby mohou udržet u rádia i osoby, které přímo tento styl hudby nevyhledávají. Nenašel jsem vlastně asi ani jeden remix či další dílko lezoucí na nervy a hudbu jsem si užíval. Posuďte sami prostým nalazením (ovšem jen v případě zájmu, nechci vás nutit).

ZÁVĚR: Pokud chcete zalovit ve vodách Urban Music (už to také chytám), vyzkoušejte Radio DJ. Kromě solidní muziky se na vás dostane i příjemná moderátorská společnost.


Pro letošní rok máme za sebou konec seriálu recenzí „Volume doprava?„. Děkuji vám za celou redakci nejen za vaše podnětné poznámky. Snad i příští rok nabídne zajímavé projekty, jež budou stát za to poslouchat je.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .