VOLUME DOPRAVA? – Kdo hraje ten nejlepší rock? (3.díl)

rock_finalDnes vám přinášíme poslední díl vydání seriálu recenzí „Volume doprava?“ zaměřených na rocková rádia. Dvoutýdenní přestávku zapříčinil aktuální RadioProjekt. Trilogii zakončíme rockovou klasikou, chybět nebude ani nováček v FM éteru, Ještě jednou vám všem děkuji za podněty a projevený zájem.

V rockových recenzích budu hodnotit „tvrdost muziky“ (dodávám, že je to pro lepší orientaci čtenáře v případě, že by některé z rádií chtěl naladit), poměr zahraniční a české tvorby, úroveň mluveného slova, dojmy ze zvukového obalu a reklamu (konkrétně její množství). Do celkového hodnocení nezapočítávám „tvrdost muziky“, stejně tak jako poměr zahraniční a české tvorby. Celkový dojem jednoduše značí pocity a zážitky získané během poslechu. Rád bych podotknul, že rockovou muziku mám rád… :)

U každého z rádií najdete tradiční playlist odehraných skladeb a grafické hodnocení, nakolik je dobré zesílit v každém z případů úroveň hlasitosti přehrávače (škála 1-10). V případě kritéria „reklama“ hodnotím i tentokrát odlišně, čím více se blíží hodnocení k 10, tím méně reklamních bloků jsem ve vysílání zaznamenal. Při kliknutí na logo rádia budete přesměrováni na licenční podmínky každého rádia.

Přečtěte si i předcházející díly rockového „Volume doprava?“:
První díl: RockMax, Rádio Haná Olomoucko, RockZone 105,9 FM
Druhý díl: RockRádia (Gold, Prácheň, Šumava), Rádio HEY! (Čechy, Morava)

V neposlední řadě se dnes zaměřím na dvě FM rádia, konkrétně Rádio Beat a Gama rádia. V českém éteru (internetovém) existuje mnoho rockových streamů. Bohužel však žádný nenabízí mluvené slovo. Například RockJam dlouho moderátory měl. Kvůli nepříznivým okolnostem (například kvůli neudělení licence v FM) byl však zastaven a nyní vysílá jen jako hudební stream, pro poslcuhače jsou však stále připraveny různé mutace.


Rádio Beat; pátek 30.října 2009; 15:00 – 17:00


volume_playlist

beat_logo_big

volume_hodnoceni

Asi největší očekávání jsem měl právě v případě tohoto rádia. Jednak v jeho prospěch hovoří kladné posluchačské (i čtenářské) ohlasy a poměrně velké pokrytí po České republice. Při orientačním poslechu již dříve mne hudba ne vždy úplně sedla, dokonce po první nalazení jsem měl chuť označit jej za neposlouchatelné. No ještě, že jsem tak neučinil.

Když jsem totiž ladil dvě hodiny v kuse, najednou se mé pocity radikálně změnily. Nyní jsem byl nadšen a začal pociťovat velmi kladné dojmy. Nejen, že hudba se vyvíjí opravdu směrem klasické hudby, navíc dává opravdu méně známé, leč dobře poslouchatelné písničky.

Hudební dramaturg stanice patrně ví, jaká muzika k sobě patří. Příznivce klasického rocku hudební náplň potěší. Navíc je příjemné zjistit, že mezi českými interprety lze najít někoho, koho neslyšíme jinde. Příjemným zpestřením je například Zuzana Michnová. Snad jinde v (nerockových) rádiích jsem interpretku nezastihnul. Holt asi není mainstream.

Zvukový obal tvoří především mluvené jingly. Mohly by být dokonce i zajímavé, kdybych asi stokrát za jednu hodinu slyšel „classic rock“. Patrně pro sklerotické jedince. Obecně však zvukový obal lze zařadit k těm lepším. Znělka zpráv se sestává ze slov: „V televizi až večer, v novinách dokonce až zítra. Ale u nás právě teď.“ Iritujícím prvkem je začátek a konec reklamy. „Odkašlání“ totiž působilo dojmem, jako by si moderátor potřeboval odhlenit svůj mluvicí aparát. Až posléze jsem přišel na to, že ten zvuk nevyloudil moderátor.

Co se týče moderování, neměl jsem s moderátorem problém. Naopak! Jan Tomek mě potěšil, dvě hodiny na jeho vlnách utekly jako voda také díky němu. Naopak při zprávách se opětovně dostavila neúprosná touha zemřít při poslouchání. Hrubý baryton zněl hrůzostrašně.

ZÁVĚR: Rádio Beat mohu směle zařadit k tomu lepšímu, co slyšíme z českého éteru. Hudební složka snad téměř na jedničku (upřímně jsem nenašel jediný kus, který by strašil mé slechy), moderátoři profesi vládnou. A obyvatelé Moravy se brzy dočkají též.


Gama Rádio, pátek 30.10.09 (17:00 – 18:00) + pondělí 2.11.09 (07:00 – 08:00)


volume_playlist


gamaradio_logo


volume_hodnoceni

Další rockový nováček českého éteru našlápnul celkem razantně. Ačkoli nastoupil poměrně nedávno, amatérismem netrpí. Má před sebou rozhodně slibnou kariéru, je samozřejmé, že usnout na vavřínech nesmí.

Ke zvukovému obalu se není třeba nikterak dlouze rozepisovat. Rozhodně koresponduje s rockovým laděním stanice (snad vyjma reklamy). Kytary a tvrdší ražení například u znělky u počasí či dalších je logickým krokem. Není sice nikterak dramaticky výrazný, ale neodrazuje.

Průvodců obou hodin bylo nepočítaně. Moderátorka, zprávař(ka) a ještě jeden člověk poskytující roztodivné servisní informace. Ačkoli na první poslech jich bylo až moc (a trochu jsem se ztrácel v tom, proč je jich tolik), působili všichni dotyční jako výborně sehraný tým bavící posluchače slovními přestřelkami a vše v pohodovém kabátě. Trochu odlišitelnosti u některých jednotlivců by možná nebylo na škodu… na druhou stranu než být svědkem hrůz, dám přednost ne tak výraznému, přesto dobře znějícímu hlasu. Ani u jednoho jsem neměl výraznější potřebu chtít přeladit (tedy vlastně vypnout internetový stream), tím mám na mysli ono ušlé tempo mluvy.

Poměrně příjemně mne překvapila samotná skladba programu. Kromě tradičních servisních a zpravodajských zpráv v celou se našlo i něco navíc. Marně ve své paměti pátrám, které jiné regionální rádio má i zprávy o půl (pár se jich možná najde). Navíc délka mluveného slova ve mně vzbuzuje dojem, že si konečně někdo uvědomuje, že nejen hudbou je rádio živo.

Hudba však tvoří stěžejní složku vysílání, s tou jsem byl spokojen. Shodou okolností obě monitorované hodiny zahájila kapela Katapult, jedná se o náhodu. Zahraniční provenience rozhodně zní kvalitně a zde stanice dává kartu na osvědčené matadory (Deep Purple, Metallica, Pink Floyd či Europe), nebojí se však zalovit v méně známých vodách. Kupodivu jsem tu byl rád i za českou hudbu, protože odehraní interpreti jsou většinou neznámí, což jedině prospěje. Pobavit jsem se musel například na názvem kapely Vitacit (a vzpomněl jsem si na dobrotu z dětství). Štastným krokem shledávám fakt, že každý den je věnován jinému stylu. A proč ne?!

ZÁVĚR: Zda hlavní motto „Rádio Ro(c)ku“ dojde naplnění, poznáme až po čase. Přejme celému týmu mnoho sil, ať nás baví i dále.


A mainstreamu se nebudeme  věnovat ani příště. Zhruba za 14 dní se zaměříme na alternativně zaměřené stanice.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. Jose

  K dnešnímu článečku, budu mít jen jedinou poznámku. Ví se, z několika případů, že pokud se lidské novorozeně dostane mezi opice, tak pokud vůbec, nějakou dobu přežije, nedocílí ničeho jiného, nežli ty opice. ( Fikce Tarzan není realita, ale dobrodružná zábava.) Tedy bude z něj, jen taková malá opička. Takže všechno je to pouze o znalostech a o výchově. O ničem jiném. Je trpké zjištění, že i za toho kulturně nejtvrdšího komunismu, tedy v Husákově době, v době normalizace, se některé stanice snažily posluchače vychovávat k dobré muzice. Tedy např. stanice Vltava a to pořadem třeba Větrník, ale i pořady jako Rytmus nebo Radioporta. Ale dnes, kdy je svoboda, se tak u většiny komerčních stanic neděje. Nejspíše jim jde pouze o peníze a i jistoty ,,nechci říci zrovna komunistické jistoty“ i když to tak mnohdy v jejich vysílání vypadá. Nejspíše to bude tím, že si je pořídil nějaký ,,vuřťák“ nebo, jak zde i kdysi padlo v diskusi, řezník. A podle toho, to v jejich vysílání vypadá. Možná to byl taky zmrzlinář nebo zelinář. To už je jedno. Ale i toto se nechá pochopit. Nikoli omluvit. Omluvit se to nedá. Je to neomluvitelné. Včetně všech, kteří ho v tom podporovali a pomáhali mu. Protože kdyby takových bezpáteřních poskoků nebylo, musel by zavřít brzy krám. Ale pochopit se to dá. Co mne, ale nažhaví do běla, je něco jiného. Dobře, taková stanice tedy existuje pro prachy, je to vypočitatelné. Ale proč např. nejmenovaný, konkurenční web, který si o sobě myslí, jak je nezávislý, tvrdí o sobě, jak je nekomformní atd. Přináší víceméně výhradně články o stanicích jako je Impuls apod .? čemu ten se potřebuje zavděčit ? O co mu jde ? A tak tedy, když už nevychovává většina stanic, k ničemu. Alespoň ty servery by měly držet úroveň a vědět o čem píší. A zde nyní musím právě pochválit server radio.tv. Ano takto to má vypadat. O těch všeobecně známých pitomečkách píší všichni a nemá smysl si o nich číst. Ale když oni nejsou schopni výchovy. Měli by to dělat alespoň novináři, recensisté apod. Měli by se snažit dostat posluchače, k tomu lepšímu a smysl plnějšímu. A o tom to je. Tedy psát články. Jako je tento. kdy je poukázáno, na něco, co je opravdu dobré, že je to opravdu dobré. Takových stanic, je sice málo, ale je důležité, že jsou. A dá se jich všímat a dá se o nich psát. A vnímám to, v tom případě jako záslužnou, osvětovou činnost. Je třeba na ně upozorňovat, dělat jim zdarma reklamu a všímat si jich. Pokud si opravdu myslím a jsem o tom celou duší přesvědčený, že jsou dobré a že to dělají dobře. Dají se najít. Lze monitorovat jejich chod. Lze upozorňovat na zajímavé pořady. Lze k nim přitáhnout další lidi. A je jedno jestli půjde o rock (Beat) o folk (Samson) o Worldmusic (Ethno) o Oldies (Olympic) o alternativu ( Radio 1) o vážnou hudbu (D-Dur) atd. Ale opravdu doba Impulsů a Blaníků, bezpáteřních, komunistů apod. už by měla rozhodně, jednou pro vždy, padnout. A každý další vysílač Beatu a dalších je jeden hřebíček do jejich rakve.

 2. jerabek

  Ano,tohle je skutečně moc pěkně napsaný článek.Já osobně,když jsem Beat slyšel poprvé,tak mi padl do noty.Hrají pěknou,poctivou hudbu a myslím,že je to jen dobře.Navíc mají ještě pěkné večerní pořady,kde kolikrát je slyšet muzika,která jinak normálně ke slyšení není.Má to svojí ůroveň,to se musí nechat.Myslím,že Beat dělají lidé,kteří tu rockovou hudbu mají opravdu v krvi,dělají to s láskou a ta práce je na tom vidět.Ale oceňuji ještě další věc.Totiž,moderátoři na Beatu o těch různých skladbách i mnohdy pěkně informují,vědí o co jde,to se rozhodně nedá říct o jiných stanicích.Tím chci říct pouze jednu věc,že to není jen nějaké nesmyslné tlachání o nějakých hovadinách,ale skutečně odborná práce.Kéž by takových stanic bylo více!!!Já měl v minulosti nejradši Alfu,i Novou Alfu,byli to stanice,které byli taky skvělí,měli skvělé moderátory a skvělý program.Když přišel Impuls,tak mi bylo na blití.Tuhle stanici vyloženě nesnáším!!!Jinak ostatní stanice jsou mi celkem ukradený.Vážím si ještě Českého rozhlasu,ten si také rád poslechnu,ale to je vše.Jinak Beatu přeji hodně ůspěchů,myslím,že si to zaslouží.Je to můj osobní názor,ale Beat považuji v současnosti za jednu nejlepší stanici u nás.To je všechno.

 3. SETI72

  „Hrubý baryton zněl hrůzostrašně“.
  No jo, já byl kdysi taky v šoku, když jsem poprvé v životě slyšel Pepu Lábuse a jeho zprávy na Rádiu Bííít. Dneska si bez něj tuto stanici nedokážu představit.
  Schválně se pane Petero na internetu koukněte jak vypadá, leknete se podruhé. Já ho potkat v noci v lese, tak budu zdrhat a kvičet.

  1. Jose

   Ale houby Pepa je skvělej. Jeden diskutující ho zde nazval docela dobře ,,uspávačem hadů“. Já ho musel vyvést z omylu, když tvrdil, že v Řecku nejsou rocková rádia. Přes sat jdou chytit minimálně dvě a to Rock FM a Radio Thessaloniki. Jinak dělal dříve na Černé hoře, jenže se tam nějak nevhodně ožral, tak ho vyrazili. Ale v podstatě na tom vydělal. Tedy RČH šla do totálního hajzlu a on je na skvělé stanici, kam skvěle zapadne. Na RČH, když tam ještě uměli hrát hudbu a nebyl to tak odporný vlezprdelkovský sračkomet, jako je to v dnešní době. Tak Pepa tam dělával pondělky. Hrával běžně Plastic People, ale třeba i The Residents atd. A mělo to úroveň. Jinak má taky rock kapelu, ale abych se přiznal, nikdy jsem to myslím neslyšel, ale pár krát jsem na to jméno narazil, že to někde hrálo. Ale tolik jsem se o to zase nezajímal.

  2. SETI72

   Nedávno vystupoval s kapelou v jednom pražském klubu. Hrají styl folk-rock, a někde v počítači mám stažený dvě jejich písničky. Zpívá mu to pěkně, to se musí nechat.

  3. Jose

   V každém případě na tom rádiu je znát, že ho dělají lidi od muziky, kteří mají páru o tom o co jde a ne nějaká ucha z nějakých SSM diskoték, jako je tomu jinde, takže asi tak… A to je to hlavní. Že je to stanice, která se dá naprosto v pohodě poslouchat. Sám ji mám puštěnou v práci tak asi 8 hodin denně. V podstatě ve firmě nic jiného neposloucháme.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .